Canadian Medical vítá změny v preventivním vyšetření dětského sluchu

Článek

06. 03. 2019

V předvečer mezinárodního dne sluchu (dne 3. března) podpořili zástupci ministerstva spolu s odborníky nový přístup k prevenci nedoslýchavosti a dalších sluchových vad u dětí. Na jejich doporučení bude nyní nově součástí preventivního vyšetření u pětiletých dětí také odborné vyšetření sluchu otorinolaryngologa – lékaře ORL. Dítě by k němu měl poslat jeho praktický lékař při pětileté prohlídce, případně může své dítě na tuto prohlídku objednat i rodič. Předejde tím případnému riziku, že se dítě bude špatně učit, protože učitelům nebude dobře rozumět.

První vyšetření sluchu, tzv. screening sluchu, provádějí otorinolaryngologové u novorozenců. Podle statistik má České republice těžkou sluchovou vadu jedno až dvě děti z tisíce narozených, tedy 100 až 200 dětí ročně. Středně těžkou vadu odhalí lékaři u 600 až 1200 dětí za rok. Vyšetření v novorozeneckém věku také nemusí odhalit všechny vady – některé vznikají později, jiné mohou časem nabývat na intenzitě. 

„U mnoha dětí o vadě či poruše sluchu nevědí rodiče ani učitelé. Nevědomky prostě při komunikaci s dítětem zvýší hlas. A ve škole si dítě sedne na místo, kde lépe slyší, takže si učitelé ničeho divného nevšimnou,“ podotýká profesor Viktor Chrobok, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN a LF UK Hradec Králové a předseda České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP.

U pětiletých dětí se dosud sluch vyšetřoval v pediatrické ordinaci tzv. „šepotem“. Podle odborníků je ale toto vyšetření nedostatečné, protože nemusí zachytit všechny obtíže. Audiometrické vyšetření na ORL je oproti vyšetření šepotem pečlivější a dokonalejší. 

„Jako praktický lékař vítám, že tato změna přišla. Je ovšem třeba, aby vyšetření sluchu nepodceňovali hlavně rodiče, protože oni jsou ti, kteří mohou jako první zaznamenat začínající problém a my lékaři jim pak můžeme včas pomoci vyšetřením třeba v rámci té preventivní prohlídky,“ říká pediatr Canadian Medical MUDr. Petr Žáček, MBA.

Většinu problémů se sluchem lze přitom snadno a efektivně vyřešit. Například nedoslýchavost je nejčastěji způsobená zvětšenou nosní mandlí, která tlačí na sluchovou trubici a vytváří ve středním uchu výpotek. Tento problém je příčinou 90 procent vad sluchu u dětí, přitom ho lze jednoduše vyřešit odstraněním mandle a odsátím výpotku. 

Jak lékaři zdůrazňují, čím dříve je porucha sluchu odhalena, tím dříve se dítěti dostane adekvátní péče a zmenšují se možné škody. Když dítě ve škole špatně slyší, mívá už třeba ve druhé třídě špatné známky z češtiny, protože nerozumí učiteli při diktátu. A horší výsledky začne mít i v dalších předmětech, což ho do budoucna handicapuje. 

 

Objednejte své dítě již dnes na preventivní screening sluchu do ORL ambulance Canadian Medical přes naše callcentrum: +420 235 360 133

Články a novinky

Článek

Které polohy plodu jsou nepravidelné?

Článek

Očkování dětí proti chřipce bez injekce v Canadian Medical

Článek

Co vás čeká ve čtvrtém trimestru?

Článek

Očkování proti chřipce a covid-19 v Canadian Medical

Článek

Chřipka, nachlazení, nebo covid? Jak je rozeznat?

Článek

Otrava houbami: MUDr. Lenka Rudolfová hostem ČRo Dvojka

Článek

MUDr. Eva Krasulová, Ph.D.: Když vlastní buňky útočí

Novinka

Noví lékaři a specialisté na klinikách Canadian Medical

Článek

Videorozhovor ke Světovému dni srdce

Nechte si posílat novinky