Velké téma: Očkování v těhotenství. Zarděnky, černý kašel, plané neštovice a chřipka v těhotenství.
Článek10. 09. 2019
Očkovat nebo neočkovat v těhotenství?
Těhotenství je velmi specifickým obdobím v životě každé ženy. I když očkování těhotné ženy je u nás stále ještě často považováno za tabu téma, je to velmi důležitý nástroj v ochraně těhotné ženy i jejího plodu před infekčními onemocněními. Některé očkovací látky jsou specificky indikované v graviditě z důvodu ochrany těhotné ženy a/nebo jejího ještě nenarozeného dítěte. Jiné vakcíny jsou naopak v těhotenství kontraindikované, tedy nesmí se podat. Některá infekční onemocnění mají v těhotenství zvláštní význam. Z preventabilních (lze jim předejít vakcínami) lze jmenovat chřipku, černý kašel, plané neštovice a zarděnky.
Sama žena by již při plánování těhotenství měla znát možnosti ochrany před infekčními onemocněními. Pomocníky by ji měli být její ošetřující lékaři, tedy praktický lékař a gynekolog. Potřeba vakcín je určena kromě těhotenství také věkem, zdravotním stavem, případně i cestovatelskými plány. Žena by ještě před těhotenstvím měla vědět, že byla v minulosti řádně očkována, případně by si ještě před těhotenstvím měla potřebné vakcíny doplnit.
Chrání protilátky po očkování i miminko?
Řádná ochrana těhotné ženy chrání její plod 2 mechanismy. V posledních několika týdnech těhotenství dochází k aktivnímu přenosu mateřských protilátek přes placentu na plod. Tyto protilátky, vytvořené buď po prodělání infekce, nebo po očkování, dítě chrání během prvních měsíců jeho života, tedy ve věku, kdy ještě nemá své vlastní protilátky a riziko infekčních onemocnění je pro něj vysoké. Druhým mechanismem ochrany je snížení rizika přenosu infekce z matky na dítě.
Jaké vakcíny se během těhotenství tedy podávat nesmějí?
Živé vakcíny se nesmí během těhotenství podat a po jejich aplikaci by žena ještě měsíc neměla otěhotnět. K živým patří vakcíny proti zarděnkám, spalničkám, příušnicím a planým neštovicím.
Jaké vakcíny jsou během těhotenství naopak doporučeny?
Vakcíny proti chřipce a proti černému kašli by měla dostat každá těhotná žena. Ostatní neživé vakcíny se v těhotenství podávají po individuálním zvážení rizika infekce pro těhotnou ženu.
Je kojení důvodem odkladu očkování?
Po ukončení těhotenství by se měly doplnit všechny chybějící vakcíny, které nemohly být podány během těhotenství. Kojení není důvodem odkladu žádné vakcíny. Po porodu může být potřeba například naočkovat ženu proti planým neštovicím nebo doplnit chybějící dávky vakcín proti klíšťové encefalitidě nebo lidským papilomavirům.
Chřipka v těhotenství, očkování proti chřipce - v těhotenství doporučeno.
Chřipka je ve vyspělých zemích nejčastější infekcí, které lze předejít vakcínami. Stejně tak je nejčastější příčinou úmrtí z onemocnění, kterým jde právě očkováním předcházet. Těhotenství významně zvyšuje riziko komplikací chřipky, rozvoje zápalu plic, hospitalizace i úmrtí. Chřipka též zvyšuje riziko těhotenských komplikací včetně předčasného porodu. Další skupinou zvýšeně ohroženou komplikacemi chřipky jsou kojenci. Očkování těhotných žen proti chřipce se doporučuje ve většině vyspělých zemí světa včetně České republiky, i když u nás je katastroficky zanedbané. Očkování těhotných žen snižuje riziko komplikací pro těhotnou ženu a riziko komplikací chřipky pro kojence. Očkovat by se ženy měly co nejdříve při dostupnosti chřipkové vakcíny pro nadcházející sezónu, bez ohledu na stadium gravidity (nebo ještě před otěhotněním).
Černý kašel v těhotenství, očkování proti černému kašli – v těhotenství doporučeno.
Dalším onemocněním, proti kterému je v řadě zemí zavedeno očkování těhotných žen, je černý kašel. Počty tohoto onemocnění narůstají z mnoha různých důvodů. Nejvíce ohroženou věkovou skupinou jsou kojenci v prvních měsících života. K převážné většině úmrtí na černý kašel dochází ve věku do 6 měsíců. V roce 2014 bylo v České republice hlášeno více než 70 případů černého kašle v kojeneckém věku. V posledních letech několik kojenců na černý kašel zemřelo. Současné očkovací schéma hexavakcínou není dostačující v prevenci černého kašle v nejmladších věkových kategoriích. Nejúčinnější strategií v zabránění kojenecké pertuse je dnes již prokazatelně očkování v posledním trimestru těhotenství (nejlépe v týdnech 27-36). Toto doporučení je platné pro každé těhotenství bez ohledu na interval od předchozího očkování. Používá se kombinovaná vakcína se složkami proti tetanu, záškrtu a černému kašli (označovaná zkratkou Tdap).
Zarděnky v těhotenství, očkování proti zarděnkám - v těhotenství zakázáno!
Zarděnky prodělané během 1. trimestru gravidity mají ve vysokém procentu případů katastrofický dopad na vývoj plodu. Způsobují potraty, vrozené vady srdce, očí, centrální nervové soustavy, způsobují slepotu a hluchotu novorozence. Tomuto postižení se odborně říká kongenitální rubelový syndrom; česky to znamená vrozený zarděnkový syndrom. Kongenitální rubelový syndrom byl hlavním důvodem zavedení očkování dětí proti zarděnkám. V dnešní době se téměř všechny děti v České republice proti zarděnkám očkují a kongenitální rubelový syndrom se u nás proto nevyskytuje. 12-leté dívky se v České republice očkovaly od roku 1982. To znamená, že všechny ženy ročníku 1970 a mladší by měly být proti zarděnkám očkované. Ročník narození ale nelze považovat za průkaz imunity. Každá žena, která v budoucnu může být nebo je těhotná, by měla mít dokumentované očkování proti zarděnkám (nebo prodělání zarděnek nebo laboratorně zjištěné protilátky).
Plané neštovice v těhotenství, očkování proti planým neštovicím - v těhotenství zakázáno.
Očkování proti planým neštovicím není součástí národního imunizačního programu České republiky, i když je u nás dostupné. Plané neštovice proto patří k nejčastějším infekčním onemocněním dětského věku. Riziko závažných komplikací včetně úmrtí je v dětském věku velmi nízké. Dospělí včetně těhotných žen mají riziko závažných komplikací planých neštovic významně zvýšené. Plané neštovice mohou na začátku těhotenství způsobit onemocnění plodu podobné vrozenému zarděnkovému syndromu, i když riziko je v porovnání se zarděnkami velmi malé. Nejvíce nebezpečné jsou plané neštovice při onemocnění ženy během několika dní před nebo po porodu. V tomto případě existuje vysoké riziko infekce novorozence s vysokým rizikem úmrtí. Z tohoto důvodu by všechny ženy v plodném věku měly mít tzv. průkaz imunity proti planým neštovicím. To znamená, že by měly mít dokumentované prodělání planých neštovic v minulosti nebo být řádně očkované nebo mít laboratorně prokázanou imunitu vyšetřením protilátek v krvi. Těhotné ženy, které průkaz imunity proti planým neštovicím nemají, by se měli nechat naočkovat bezprostředně po porodu. Během těhotenství je vakcína proti planým neštovicím kontraindikovaná (nesmí se podat).
Další možná očkování v těhotenství
V závislosti na zdravotním stavu a dalších faktorech mohou být těhotné ženy očkované i proti jiným onemocněním, např. hepatitidám A a B (žloutenkám A, B), pneumokokům aj. Rozočkované schéma proti lidským papilomavirům se v době těhotenství přerušuje.
Máte více dotazů k očkování v průběhu těhotenství? Máte zájem o očkování? Objednejte se na konzultaci prostřednictvím našeho callcentra, na tel: +420235360133.