Téma: Klíště – klíšťová encefalitida

Článek

31. 03. 2020

Proti nemocem od klíšťat se chraňte očkováním i vhodným oblečením

Klíště přenáší řadu nemocí s vážnými zdravotními následky. Pozitivní je, že alespoň proti jedné z nich – klíšťové encefalitidě – je možné se nechat očkovat. Před ostatními se můžeme pokusit se ochránit vhodným oblečením a kvalitními repelenty.

Zhruba čtvrtina klíšťat je infikovaných a přenáší různé nemoci, nejčastěji klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Podle nejnovější studie týmu Protean, která zkoumala více než 12 tisíc klíšťat se ukázalo, že 10,27 % klíšťat bylo infikovaných boreliózou a 2,65 % virem klíšťové encefalitidy. Ta přitom může mít trvalé následky: například chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, soustředění a rovnováhy, deprese, třes, obrnu svalů v obličeji či končetin.

Očkování jako účinná prevence

„Přes léto provádíme zrychlené schéma očkování. To znamená, že druhou dávku aplikujeme už po 14 dnech po první dávce. Třetí, a tedy poslední, dávka se podává po 5 až 12 měsících. Ochrana nastupuje už po druhé dávce. Je potřeba, aby klient přišel na očkování zdravý a alespoň po 14 dnech po dobrání antibiotik. Dále je důležité, aby dodržel po aplikaci očkovací látky alespoň 48 hodin klidový režim bez fyzické aktivity a nepožíval alkohol. Očkování provádíme na všech našich pobočkách. Pokud si chcete uchovat protilátky, je nutné se přeočkovat po 3 letech a dále každých 5 let,“ radí naši zdravotníci.

Jak postupovat, když najdete přisáté klíště?

Odstraňte ho co nejrychleji, snižujete tím riziko přenosu infekce. Místo přisátí i samotné klíště zakápněte alkoholovým dezinfekčním roztokem a nechte působit pár minut. Po dezinfekci použijte kleštičky určené k vyndávání klíšťat. Klíště zachyťte těsně u kůže a kývavým pohybem opatrně odstraňte. Klíště není dobré mastit ani vytáčet po nebo proti směru hodinových ručiček, jak se dříve doporučovalo. Vytažené klíště ideálně spláchněte.

Příznaky onemocnění nepodceňujte

Lékaře také vyhledejte vždy, pokud se s odstupem několika (4–14) dnů od přisátí objeví příznaky podobné chřipce – zvýšená teplota, bolest hlavy, bolest svalů, únava, malátnost. Anebo pokud se průběhu v době od tří do 30 dní objeví zvětšující se zarudnutí v místě přisátí, které dosahuje velikosti minimálně tří, nejčastěji ale více než pěti centimetrů v průměru. Dalšími příznaky lymeské boreliózy mohou být horečka, malátnost, únava a nevolnost.

Články a novinky

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Článek

Koronavirus: Aktuální otázky a odpovědi, přijatá opatření, informace o testování

Článek

Horečku u dítěte vždy srazte.

Článek

Jak prožít zdravě vánoční svátky?

Článek

Operace karpálního tunelu endoskopickou metodou

Článek

Imunita je náš obranný štít. Aktivujte ho správně nejen v boji proti koronaviru

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Deníky VLM o Lékaři online 24/7 s Vítězslavem Havlišem

Nechte si posílat novinky