Téma: Boj proti únavě

Článek

31. 03. 2020

Klíčem jsou vitamíny

Pestrá a odlehčená strava je klíčem proti únavě. Vitamíny skupiny B, obsažené v luštěninách, kvasnicích, masu, sýrech a celozrnných obilovinách, zodpovídají za bystrý úsudek, pevné nervy a správné fungování energetického metabolismu. Snížit míru a dopad únavy dokáže hořčík, železo a kyselina askorbová. Koenzym Q10, účinný antioxidant, ztělesňuje pro každou buňku v těle, v níž se nachází zdroj vitality. S přibývajícím věkem a zvýšenou zátěží jeho množství ubývá. Pohlídejte si nejen to, co jíte, ale i příjem tekutin (neperlivá voda, neslazené čaje, ovocné freshe). Do jídelníčku doporučujeme zařadit zeleninové smoothie, zelené klíčky, březovou mízu, mořské řasy nebo dřevokaznou houbu jménem reishi.

Pohyb a slunce

Chůze, nejpřirozenější forma pohybu, se pokládá za účinný způsob v boji s permanentní únavou. Benefity násobí pobyt na čerstvém vzduchu. Okysličení mozku a krve prospívá celkové regeneraci, odstraňuje napětí a prohlubuje spánek. Procházejte se, dýchejte zhluboka a nastavte tvář slunci. Sluneční záření aktivuje tvorbu hormonu serotoninu a vitamínu D, který příznivě ovlivňuje stav kostí a navyšuje imunitu podobně jako pobyt ve finské sauně.

Odpočinek a duševní hygiena

Dopřejte si dostatek času na regeneraci a obnovu ztracených sil. Nelze opomenout zásadní aspekt v podobě kvalitního spánku. Naučte se spěchat pomalu, tzv. vypnout a mentálně se oprostit od každodenních povinností a starostí. Věnujte se koníčkům, pěstujte rodinné rituály, dbejte o navýšení tělesné a psychické kondice.

Únavu trvající déle než pět týdnů neberte na lehkou váhu. Pokud se váš zdravotní stav nezlepší, nebo se postupně přidávají další zdravotní obtíže, objednejte se na konzultaci k ošetřujícímu lékaři.

Články a novinky

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Článek

Očkování proti COVID-19 – co zatím víme o vakcínách?

Novinka

Aplikace myCANADIAN umí nové kousky!

Článek

Koronavirus: Aktuální otázky a odpovědi, přijatá opatření, informace o testování

Článek

Žvýkačky a zdraví zubů. Jakou vybrat?

Článek

Podpořte naše sestřičky v soutěži "Sestra Sympatie"!

Článek

Atopický ekzém u dětí a léčba

Článek

Atopický ekzém – příčiny, příznaky

Nechte si posílat novinky