Téma: Boj proti únavě

Článek

31. 03. 2020

Klíčem jsou vitamíny

Pestrá a odlehčená strava je klíčem proti únavě. Vitamíny skupiny B, obsažené v luštěninách, kvasnicích, masu, sýrech a celozrnných obilovinách, zodpovídají za bystrý úsudek, pevné nervy a správné fungování energetického metabolismu. Snížit míru a dopad únavy dokáže hořčík, železo a kyselina askorbová. Koenzym Q10, účinný antioxidant, ztělesňuje pro každou buňku v těle, v níž se nachází zdroj vitality. S přibývajícím věkem a zvýšenou zátěží jeho množství ubývá. Pohlídejte si nejen to, co jíte, ale i příjem tekutin (neperlivá voda, neslazené čaje, ovocné freshe). Do jídelníčku doporučujeme zařadit zeleninové smoothie, zelené klíčky, březovou mízu, mořské řasy nebo dřevokaznou houbu jménem reishi.

Pohyb a slunce

Chůze, nejpřirozenější forma pohybu, se pokládá za účinný způsob v boji s permanentní únavou. Benefity násobí pobyt na čerstvém vzduchu. Okysličení mozku a krve prospívá celkové regeneraci, odstraňuje napětí a prohlubuje spánek. Procházejte se, dýchejte zhluboka a nastavte tvář slunci. Sluneční záření aktivuje tvorbu hormonu serotoninu a vitamínu D, který příznivě ovlivňuje stav kostí a navyšuje imunitu podobně jako pobyt ve finské sauně.

Odpočinek a duševní hygiena

Dopřejte si dostatek času na regeneraci a obnovu ztracených sil. Nelze opomenout zásadní aspekt v podobě kvalitního spánku. Naučte se spěchat pomalu, tzv. vypnout a mentálně se oprostit od každodenních povinností a starostí. Věnujte se koníčkům, pěstujte rodinné rituály, dbejte o navýšení tělesné a psychické kondice.

Únavu trvající déle než pět týdnů neberte na lehkou váhu. Pokud se váš zdravotní stav nezlepší, nebo se postupně přidávají další zdravotní obtíže, objednejte se na konzultaci k ošetřujícímu lékaři.

Články a novinky

Novinka

Nová mobilní aplikace myCANADIAN

Novinka

Otevírací doba - léto 2020

Článek

Kinetóza. Jak se připravit na cestování s dětmi

Článek

Rozhovor s Markétou Billovou pro časopis Finmag

Článek

Moje tělo po porodu – omyly, mýty, pravdy a polopravdy

Novinka

Léčebně preventivní péče – rozšíření provozu našich klinik

Článek

Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Nechte si posílat novinky