Sezona plavek se blíží! Jak na bronzovou pokožku bezpečně?

Článek

11. 05. 2023

Krásná a opálená pokožka je letním snem nejedné ženy, docílit jí zdravou a přirozenou cestou ale není vždy jednoduché. Nepřetržitý pobyt na sluníčku totiž organismu neprospívá, může vest dokonce až k nádorovému onemocnění. Ročně na zhoubný melanom kůže zemře až 400 osob. Proto bychom během opalování měli dodržovat několik jednoduchých zásad, díky kterým lze předcházet zdravotním komplikacím. Jak je převést do praxe radí odbornice z nově otevřeného dermatovenerologického centra Canadian Medical na klinice v Praze 4.

 

Investujte do krémů a emulzí

Už na jaře, ale především v létě, bychom rozhodně neměli zapomenout na opalovací krém. Sluneční paprsky totiž na lidskou pokožku dopadají, i když je zrovna zataženo, proto je důležité chránit se neustále. Jejich účinky jsou nejsilnější mezi 11. a 15. hodinou, v tento čas bychom se proto měli pobytu na přímém slunci vyvarovat. „Pokud zrovna neprší a neřádí bouřky, vždy doporučujeme, aby se každý před odchodem z domova namazal krémem na opalování. V dnešní době existuje celá řada přípravků, včetně sprejů a emulzí. Zákazník si tedy z této široké škály může vybrat přípravek, který mu vyhovuje nejvíce. Nejvhodnější je mazat se několikrát denně, a to i pokud používáme voděodolný krém,“ vysvětluje MUDr. Helena Michalíková, vedoucí lékařka nově otevřeného dermatovenerologického centra na klinice Canadian Medical Pankrác House – Praha 4.

Pokrývka hlavy je základ

Na krku a v okolí očí je pokožka nejjemnější, a tudíž velmi citlivá na sluneční záření. Klobouk, kšiltovka nebo sluneční brýle jsou proto v létě nejen stylové, ale i praktické. Jedná se o nejjednodušší způsob, jak se vyvarovat spálené kůži a komplikacím, které s tím souvisí.

Nepodceňujte pitný režim

Sluneční záření přispívá k dehydrataci organismu, a proto je příjem tekutin stejně důležitý jako hydratace krémem či olejem zvenčí. Během dne by měl člověk vypít ideálně 1,5 – 3 litry vody. Při pobytu na slunci se ovšem minimální množství tekutin zvyšuje na 2,5 litru denně. Stanovené limity bychom však neměli brát jako pravidlo, spíše doporučení. Záleží totiž na tělesné stavbě konkrétního člověka.

Berte v potaz váš fototyp a nezapomínejte na péči po opalování

Při opalování zvažte i to, jaký fototyp pokožky máte. Ten totiž odolnost vůči slunci výrazně ovlivňuje. Čím více melaninu vaše pokožka obsahuje, tím lépe se opalujete. V České republice se nejčastěji setkáme s lidmi s II. a III. fototypem – a ačkoliv se tento typ pokožky nespálí snadno, je nezbytné jej před sluncem chránit. „Často se setkáváme s tím, že si lidé, kteří se dobře opalují, myslí, že se nemusí před paprsky chránit. Nicméně opak je pravdou. Ochrana před sluníčkem by se v létě měla stát rutinou. Slunce má na svědomí mnoho kožních onemocnění, přitom namazat se krémem trvá jen několik sekund. Není radno tento krok podcenit,“ říká MUDr. Helena Michalíková.

O kůži pečujte i po opalování

Vystavení se sluníčku by nemělo být konečným krokem v celém procesu opalování. Důležitá je i takzvaná aftercare, tedy následná péče. Každý večer po opalování by se pokožka měla ošetřit kakaovým máslem nebo hojivými a zklidňujícími krémy, které obsahují například výtažky z aloe vera. Tento večerní rituál je nejen příjemný, ale také pokožku promastí, zchladí, a dokonce prodlouží opálení. „Během noci probíhají veškeré regenerační procesy a pokožka se obnovuje. Proto je vhodné před spaním namazat celé tělo hydratujícím krémem. Pomoc s výběrem vhodného krému po opalování nebo léčbou podrážděné kůže najdou pacienti právě ve specializovaných dermatologických centrech. Především lidem se světlejší pletí návštěvu rozhodně doporučujeme,“ uzavírá MUDr. Michalíková.

Články a novinky

Článek

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Botox: Nejpopulárnější procedura estetické dermatologie

Článek

Prevencí si ušetříte čas, bolest i finance, říká stomatolog

Novinka

FOTONA: Estetické a léčebné ošetření pokožky

Článek

Psycholog radí: Jak přežít nakupování s malými dětmi

Článek

Černý kašel – jaké jsou příznaky, léčba a prevence

Článek

Co je to klimakterický nával a jak v menopauze tolik nepřibírat nechtěná kila?

Článek

Mnoha chronickým onemocněním lze předejít. Spouštěči jsou obezita, špatná životospráva a stres

Novinka

Představujeme nové lékařské posily na našich klinikách

Nechte si posílat novinky