Rakovina tlustého střeva: příznaky a prevence

Článek

11. 06. 2021 Gastroenterologie

Češi patří ve statistikách výskytu kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku, na přední příčky ve světě. Každý rok je diagnostikována přibližně u 8 000 nových případů. Nejohroženější jsou muži nad 50 let, ale stále častěji postihuje muže i ženy starší 40 let. Příčinou onemocnění jsou změny střevních buněk v důsledku špatného životního stylu, hlavně nezdravého jídelníčku, výrazným dílem k tomu přispívá i dědičnost. Poměr je asi 85 ku 15 procentům, životní styl je tedy zásadní. Riziko zvyšuje kouření, sedavý způsob života, obezita nebo větší konzumace alkoholu, především piva.

Jaké příznaky nepodceňovat

Příznaky karcinomu tlustého střeva a konečníku nemusíte dlouho zpozorovat nebo je lze snadno přisoudit něčemu jinému. Jde o častý nebo dlouhodobý průjem, střídání průjmu a zácpy, bolesti břicha nebo křeče, únavu, slabost a hubnutí. Dalším symptomem je krev ve stolici, ovšem ta může být okem neviditelná a může ji prokázat právě jen příslušný test.

Prevence

Prevence onemocnění rakoviny střev začíná u změny jídelníčku. „Například dostatek vlákniny ve stravě je zcela nesporným preventivním opatřením kolorektálního karcinomu. Doporučené množství vlákniny pro dospělé je 30 gramů denně a zajistí ho jen dostatečné množství ovoce, zeleniny, celozrnných produktů nebo luštěnin,“ říká nutriční terapeutka Jitka Jirků z kliniky The Park.

Součástí prevence jsou i pravidelné testy na okultní krvácení – od 50 do 55 let ho v jednoročním intervalu hradí pojišťovna, později ve dvouletém intervalu. Lékaři někdy volí jako variantu screeningu i kolonoskopii.

Celý článek najdete na webu Proženy.cz.

Související články

Článek

Nadýmání – příčiny, léčba a prevence

Článek

Bolesti břicha a jejich příčiny

Články a novinky

Novinka

Nově provádíme gynekologické vyšetření - expertní kolposkopii

Článek

Na slovíčko s „Andělem“ MUDr. Patrice Awonseba Baba-Musah

Novinka

Novinky v myCANADIAN: Asistent medikace a kontrola lékových interakcí

Novinka

Nechte své děti očkovat proti COVID-19 u pediatra na klinice AFI

Článek

Jaké jsou nejčastější bolesti a problémy v břišní oblasti a kdy je namístě vyhledat lékaře?

Článek

Chcete skoncovat s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

Povánoční menu – po vydatné vánoční večeři malá změna

Článek

PF 2022

Článek

Doktor v mobilu

Nechte si posílat novinky