Rakovina tlustého střeva: příznaky a prevence

Článek

11. 06. 2021 Gastroenterologie

Češi patří ve statistikách výskytu kolorektálního karcinomu, tedy rakoviny tlustého střeva a konečníku, na přední příčky ve světě. Každý rok je diagnostikována přibližně u 8 000 nových případů. Nejohroženější jsou muži nad 50 let, ale stále častěji postihuje muže i ženy starší 40 let. Příčinou onemocnění jsou změny střevních buněk v důsledku špatného životního stylu, hlavně nezdravého jídelníčku, výrazným dílem k tomu přispívá i dědičnost. Poměr je asi 85 ku 15 procentům, životní styl je tedy zásadní. Riziko zvyšuje kouření, sedavý způsob života, obezita nebo větší konzumace alkoholu, především piva.

Jaké příznaky nepodceňovat

Příznaky karcinomu tlustého střeva a konečníku nemusíte dlouho zpozorovat nebo je lze snadno přisoudit něčemu jinému. Jde o častý nebo dlouhodobý průjem, střídání průjmu a zácpy, bolesti břicha nebo křeče, únavu, slabost a hubnutí. Dalším symptomem je krev ve stolici, ovšem ta může být okem neviditelná a může ji prokázat právě jen příslušný test.

Prevence

Prevence onemocnění rakoviny střev začíná u změny jídelníčku. „Například dostatek vlákniny ve stravě je zcela nesporným preventivním opatřením kolorektálního karcinomu. Doporučené množství vlákniny pro dospělé je 30 gramů denně a zajistí ho jen dostatečné množství ovoce, zeleniny, celozrnných produktů nebo luštěnin,“ říká nutriční terapeutka Jitka Jirků z kliniky The Park.

Součástí prevence jsou i pravidelné testy na okultní krvácení – od 50 do 55 let ho v jednoročním intervalu hradí pojišťovna, později ve dvouletém intervalu. Lékaři někdy volí jako variantu screeningu i kolonoskopii.

Celý článek najdete na webu Proženy.cz.

Články a novinky

Novinka

Povinnost respirátorů na klinikách Canadian Medical

Článek

Alergie v létě a projevy na kůži: Rozhovor s dermatoveneroložkou MUDr. Helenou Michalíkovou

Novinka

Ověřte si, jak jste na tom s buněčnou imunitou proti koronaviru

Článek

V Canadian Medical se očkovalo i v noci

Článek

Strach ze zubaře dnes už není namístě

Novinka

Očkování proti COVID-19 v Canadian Medical

Článek

Ambulantní a jednodenní chirurgie v péči o děti a dorost – bezpečné a elegantní řešení

Článek

Naboural vám homeoffice životosprávu? Na co si dát pozor a jak si udržet váhu i kondici

Článek

Zdravotní problém na dovolené? Až 42 % Čechů by jej s lékařem řešilo na dálku

Nechte si posílat novinky