Psycholog radí: Jak přežít nakupování s malými dětmi

Článek

20. 03. 2024

Nakupování s dětmi bývá velmi časté téma. Zvláště v období osamostatňování dětí je někdy  pro rodiče složité jít nakupovat. Pokud se rozhodneme vyrazit na společný nákup s dětmi, je dobré si stanovit spíše méně obsáhlý plán, co vše je třeba stihnout obejít a nakoupit. "Mezi praktické rady patří také znalost, kde se nachází hračkářství a dopředu si naplánovat cestu obchodním domem tak, abychom případně eliminovali možné obtíže s přemlouváním o nákupu nové hračky. Případně návštěvu hračkářství včlenit do poloviny nebo ke konci návštěvy obchodního centra," radí Mgr. Kateřina Halfarová, LL.M., psycholožka z kliniky AFI Canadian Medical.

Když se dítě v obchodě ztratí

 

Pokud již máte děti větší a máte obavy, že by ve větším obchodním centru mohly ztratit, tak doporučuji si po vstupu do obchodního centra domluvit místo, kde, kdyby si kdokoliv ztratil, tak se sejdeme u tohoto místa. Klíčové je najít vhodné místo, které jde velmi dobře najít a dítě je zná. Tuto radu doporučuji i mimo obchodní centrum, například při návštěvě neznámého města, na výletě. S dítětem je také vhodné probrat pravidla, jak se chovat v obchodním centru, nejen v případě ztrácení se. Můžeme i dětem názorně ukázat, jak by se mohlo chovat v případě ztráty. Můžete všichni společně jít za paní prodavačkou a ukázat, že je možné jí říci, že se ztratilo.

Obchodní centra mají velmi dobře propracované postupy, jak tyto situace řeší, tak to může přinést i trochu jistoty pro případný stres, co by se mohlo stát.

V případě, že k takové situaci dojde, zkuste nepanikařit, neběhat impulzivně z místa na místo. Můžete jednak situaci oznámit v nejbližším obchodě, můžete jít k domluvenému místu pro případ ztráty. Pokud je vás víc, jeden může čekat v místě ztráty, a druhý jde k domluvenému místu. Obchodní centrum většinou takové situace hlásí rozhlasem.

 

Jak na projevy vzteku

 

Při nakupování se také setkávám s celou řadou dotazů týkající se projevů vzteku dítěte, například v situaci, kdy chce něco koupit a vy to nekoupíte. Dítě si může lehnout na zem, křičet, kopat nohama, rozhazovat věci. Je to nepříjemná situace, neb často jsou rodiče pod drobnohledem ostatních nakupujících. V této situaci bych doporučovala výrazně neměnit své obvyklé chování, například kvůli lidem v obchodě. Není to také vhodná doba pro hledání dohody s dítětem, vysvětlování, argumentování. Dítě ocení vaši klidnou reakci a dodržení hranice. Z koupené hračky v takové situaci není pak sdílená radost. Dítě zkusíme uklidnit, sdělíme, že vidíte, že se daná hračka líbí, i vám se může líbit, a není potřeba jí teď hned kupovat. Mnohdy se může stát, že ostatní nakupující mohou situaci komentovat, či hodnotit, i velmi nepříjemně. Na takové komentáře zkusíme nereagovat, neb mohou být zdrojem konfliktu, což nepomůže s uklidněním situace. Případně můžeme komentujícím sdělit, že slyšíte jejich názor, nicméně s danou situací si poradíte sami. Každý rodič podobné situace zažil, není třeba mít pocit, že jsme jediní v celém obchodním centru, který se dostal do takové nepříjemné situace.

 

Děti se při nákupech i učí

 

Nakupování s dětmi může však být i místo pro rozvoj, učení se. S dětmi o nakupování mluvíme i dopředu. Koneckonců i doma si můžete hrát na obchod. Dle věku dítěte si tak můžete stanovit úkoly, které se chcete společně naučit, objevit, prozkoumat. Samotné nakupování je i pro děti důležité, učí se stanovovat priorit pro naplňování svých potřeb včetně přání a snů. V dnešní době je obchodní centrum také zdrojem pro získání zkušeností pro orientaci ve velmi přesyceném prostředí nabídek a lákadel. Tuto zkušenost tak může získat s rodiči. Důležité je, zda si děláte seznam na nákup, jak vzniká seznam. Jak reagujete na jiná lákadla ke koupi, na co se déle díváte, co upoutá vaši pozornost. To vše dítě sleduje, a tím se také učí potřebné dovednosti i pro sebe. Můžeme tak dítěti pomoci se mnohé věci i naučit. A následně o tom i doma mluvit.

 

       

Mgr. Kateřina Halfarová, LL.M., psycholožka Canadian Medical

Články a novinky

Novinka

Připravujeme: Nové pracoviště cévní chirurgie

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly? Pohybem i kompresními podkolenkami

Článek

MUDr. Lenka Rudolfová: Důležitá preventivní vyšetření pro ženy nad 45 let

Článek

MUDr. Tomáš Chmelenský: Rakovina prostaty a varlat každoročně postihne na 8 000 mužů

Článek

Výsledky průzkumu: Klienti nás chválí a doporučují svým blízkým

Článek

Jarní alergie potrápí až čtvrtinu obyvatel. Příznaky nepodceňujte

Článek

Prevencí si ušetříte čas, bolest i finance, říká stomatolog

Novinka

FOTONA: Estetické a léčebné ošetření pokožky

Článek

Černý kašel – jaké jsou příznaky, léčba a prevence

Nechte si posílat novinky