Prevencí si ušetříte čas, bolest i finance, říká stomatolog

Článek

28. 03. 2024

O svůj zářivý úsměv se nejspíš postarat umíte. Znáte ale pravidla, jak pečovat o chrup vašich ratolestí? Základem všeho je prevence. Jak taková příkladná starost vypadá, co si jako rodič ohlídat a co dětem rozhodně neříkat, přibližuje MDDr. Zdeněk William Pelc, MBA, stomatolog z kliniky AFI.

Ze zubaře lidé mívají respekt, natož děti. Jak s nimi komunikujete, abyste si vybudoval důvěru a zbavil je strachu?

Nejdůležitější je, aby rodič své děti nestrašil ještě před návštěvou ordinace. Často se rodiče sami bojí a vykládají dětem, že pokud budou jíst mnoho sladkého, zub je rozbolí a zubař jim ho bude muset vytrhnout, což strašně bolí. To je celé špatně. Když nechci, aby mé dítě mělo kazy, nedávám mu sladké a zuby čistím minimálně 2× denně. Komunikace s batolaty je obtížná vždy, protože jsme pro ně cizí lidé v cizím prostředí. Zde může zafungovat jen dostatečný čas na prohlídku a klidná, tichá mluva. Starším dětem nabízíme například sledování pohádky na stropě ordinace a samozřejmostí je i možnost vybrat si dárek po ukončení výkonu. Když dětem nebudeme my, dospělí, ukazovat strach, není důvod, aby se bály.

Kdy, by měli rodiče se svými dětmi přijít na prohlídku poprvé?

Podle České stomatologické komory bychom měli docházet k zubaři každých šest měsíců s tím, že první návštěva by u dítěte měla proběhnout v jednom roce. Platí pravidlo, že zuby čistíme od doby, kdy objevíme první z nich, což bývá kolem 6.–8. měsíce. Někdy ovšem rodiče netuší, jak zuby čistit. V tom případě doporučuji přijít hned s prvním prořezaným zubem, kdy vysvětlujeme, jak o ně(j) pečovat, co používat, co nepoužívat.

Jsou v tomto ohledu rodiče svědomití?

Většinou ano. Když rodiče s dítětem prvně vcházejí do ordinace, myslí si, že úvodní prohlídka slouží primárně k vyšetření. O tom to ale opravdu není. Samozřejmě, že dětem koukáme i do úst, avšak první prevence má sloužit spíše jako návod, jak se o zuby starat, aby zůstaly zdravé.

Někteří si můžou říct, že se jedná o „první zuby“, které přeci vypadnou. Proč je prevence důležitá?

Myslím, že prevence je to nejdůležitější, co nám dokáže pomoci od potenciálních problémů, jako je čas strávený na křesle, nepříjemné pocity během zákroků nebo finance. Každý zub má svůj význam a měl by zůstat v ústech do doby, dokud ho nenahradí zub trvalý. Například druhé dětské stoličky často vyrostou až mezi 10. a 12. rokem života. Takový neošetřený kaz v raném věku vede k zánětu zubní dřeně, bolesti zubu a k nutné extrakci. Je-li zub odstraněn předčasně, může pak dojít k ortodontickým problémům, například k posunu stálých zubů.

Jak správně chrup čistit a do kdy je žádoucí dohled rodiče?

Prevence kazů je velmi úzce spjata s účinným čištěním. Rodiče mi často říkají, že dětem zuby čistí, a přesto kazy mají. Když to pak rozebíráme do hloubky, sdělí mi, že dítě nespolupracuje, že si nechá vyčistit jen přední zuby, protože při čištění zadních se mu zvedá žaludek, že kartáček jen kouše a podobně.

Podle mě neexistuje batole, které by si nechalo čistit zuby zcela bez slziček. Ale je to potřeba. Snažíme se čistit jakýmkoliv způsobem – kroužky, ale i horizontálními pohyby a pomáháme jim, jak nejdéle to tolerují. Minimálně do 8 až 10 let. Ani v tomto věku není ostuda svým ratolestem zuby kontrolovat a dočišťovat. Samozřejmostí je pak návštěva dentální hygieny, a to opět dvakrát do roka.

V jakém stavu obecně mají zuby děti, které máte ve své péči?

Do našich ordinací chodí děti, jejichž rodičům záleží na orálním zdraví. Určitě si nemohu stěžovat. Jsou samozřejmě i výjimky, kdy se k nám dostaví rodiče s dítkem, které má klidně dvanáct kazů, a prosbou, abychom zachránili co nejvíce zubů. Stojím si za tím, že kdyby probíhaly prevence tak, jak mají, a rodiče nás poslouchali, tak se tolik kazů u dětí prostě neobjeví. Žijeme ale v zemi, kde máme různý názor na výchovu dětí, na jejich stravování i na preventivní postupy.

U dětských pacientů provádíte také stomatologické zákroky v celkové anestezii. O jaké operace se typicky jedná?

V celkové anestezii obvykle ošetřujeme děti nespolupracující nebo děti nižšího věku s mnohočetnými kariézními lézemi. Záleží pak na nás, jestli zub dokážeme opravit například pomocí ošetření kořenových kanálků a nacementování zirkonové korunky, anebo už je v takovém stavu, že se musí vyndat. V plné anestezii také provádíme stomatologické výkony, jako je extrakce nadpočetných stálých zubů nebo naopak tzv. tunelizace. Ty ortodontistům pomáhají k zařazení zubů, kterým by původní pozice nedovolila spontánní prořezání a zub by tak navždy zůstal v čelisti.

Po anesteziolozích je vysoká poptávka. Máte na klinice někoho vlastního nebo spolupracujete s externisty?

Celkové anestezie u nás poskytujeme už mnoho let a poptávka stále stoupá. Aktuálně spolupracujeme s neskutečně šikovnou dětskou anestezioložkou a jejími dvěma asistentkami. Jsou tak sehrané, že je radost je sledovat.

Jak probíhá příprava dětského pacienta na takový zákrok?

Abychom mohli výkon v narkóze provést, potřebujeme k tomu souhlas pediatra. Ten spočívá v prohlídce dítěte a odsouhlasení, že zákrok zvládne bez rizik podstoupit. Zároveň potřebujeme do detailu informovat rodiče, jak to celé proběhne. Pokud obě strany souhlasí, podepíše se informovaný souhlas, který už všichni známe. V den výkonu je pak nutné lačnit a dostatečně dopředu omezit příjem tekutin.

V současnosti je docela potíž najít zubaře, který přijímá nové pacienty. Podle České stomatologické komory však jejich počet neustále roste. V čem je problém?

To je velmi diskutovaná a komplexní otázka. Počet zubních lékařů opravdu narůstá. Ne každý se však v rámci Česka hodlá vrátit zpět do regionu, odkud původně pochází. A je pravda, že velká města jako Praha, Brno nebo Plzeň nabízejí mladým lékařům větší komfort. Zároveň u nás studují cizinci, kteří pak odchází zpět do domoviny.

Důležité je podívat se i na čísla, tedy kolik zubařů si nasmlouvá spolupráci se zdravotními pojišťovnami. Mnoho pacientů, kteří nemohou najít lékaře, hledají právě stomatologa se smlouvami s pojišťovnami, protože si třeba nemůžou placenou péči dovolit. Jiní jsou zas přesvědčeni, že veškerá péče by měla být hrazena z jejich pojištění a ušetřené peníze využijí jinak.

Lidé také preferují lékaře v docházkové vzdálenosti, případně ve velmi krátké dojezdové vzdálenosti, což ale opět není zcela možné. Koncentrace specialistů, kam stomatologové patří, vždy byla větší ve velkých městech, a tak to prostě musíme brát.

Rozhovor vznikl ve spolupráci s časopisem FINMAG.

       

MDDr. Zdeněk William Pelc, MBA, stomatolog Canadian Medical

Články a novinky

Novinka

Připravujeme: Nové pracoviště cévní chirurgie

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly? Pohybem i kompresními podkolenkami

Článek

MUDr. Lenka Rudolfová: Důležitá preventivní vyšetření pro ženy nad 45 let

Článek

MUDr. Tomáš Chmelenský: Rakovina prostaty a varlat každoročně postihne na 8 000 mužů

Článek

Výsledky průzkumu: Klienti nás chválí a doporučují svým blízkým

Článek

Jarní alergie potrápí až čtvrtinu obyvatel. Příznaky nepodceňujte

Článek

Psycholog radí: Jak přežít nakupování s malými dětmi

Novinka

FOTONA: Estetické a léčebné ošetření pokožky

Článek

Černý kašel – jaké jsou příznaky, léčba a prevence

Nechte si posílat novinky