Onemocnění cukrovkou s sebou přináší zásadní změnu jídelníčku

Článek

30. 09. 2019

Cukrovka postihuje stále větší procento populace a čím dál více se s ní setkávají ženy během těhotenství. Diabetes mellitus I. typu není možné ovlivnit stravovacími návyky, naopak cukrovce II. typu může pacient do velké míry předcházet aktivním pohybem a zdravým životním stylem. Těhotenskou cukrovkou trpí až 17 procent těhotných žen a velkou část z nich tvoří pacientky nad 30 let.

Absolutní nedostatek inzulinu: Diabetes mellitus I. typu

Cukrovka se rozvine jako autoimunitní zničení buněk, které vyrábějí inzulín. Takto vznikne nedostatek inzulinu v těle pacienta a následně mu musí být po celý život podáván. K autoimunitnímu onemocnění buněk pankreatu dochází v dětském i dospělém věku. Příznakem je hubnutí pacienta, bolesti břicha, zvracení a nevolnosti. Pacienta bolí hlava, může pozorovat zrychlené dýchání a také u něj může nastat postupná porucha vědomí. Terapii inzulínem musí skloubit s patřičnou dietou, omezit bílý cukr a regulovat příjem polysacharidů.

Relativní nedostatek inzulinu: Diabetes mellitus II. typu

V tomto případě se projevuje nedostatečný efekt inzulínu v těle pacienta. S tímto typem cukrovky se lékaři setkávají u dospělých i dětských pacientů a je ovlivněn tloustnutím. Onemocnění bují v těle i několik let zcela nepozorovaně a pacient zprvu ani neví, že je nemocný. Projevem může být poškození sítnice nebo ledvin. Všeobecně je s projevem cukrovky zachycené v pozdním stadiu spojen zvýšený krevní cukr, kvůli němuž pociťuje pacient velkou žízeň, časté močení a dehydrataci. Hlavním prostředkem léčby je redukovat hmotnost a zvýšit fyzickou aktivitu. Lékaři podávají pacientovi metformin nebo inzulin v závislosti na pokročilosti onemocnění.

Těhotenství a gestační diabetes mellitus

Forma těhotenského diabetu se poprvé objeví během těhotenství a po porodu obvykle opět odezní. Pokud není cukrovka v těhotenství léčena, představuje riziko pro matku i pro plod. Mezi nejčastější komplikace spojené s výskytem cukrovky patří preeklampsie, porod císařským řezem nebo předčasný porod, velikost plodu nad 4 000 gramů a další komplikace spojené s porodem nebo vývojem plodu. Děti mohou mít trvale poškozený intelekt, sklony k obezitě nebo metabolický syndrom.

Diabetes se zjistí při běžném vyšetření, při kterém pacientka podstoupí tzv. orální glukózový toleranční test (oGTT). Před požitím 75 ml glukózy rozpuštěné ve vodě je ženě odebrána krev a následně vždy po jedné hodině (dvakrát) jí lékař opět odebere ampuli krve. Tento test se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Při pozitivním výsledku musí budoucí matka dodržovat dietu a je v péči dietologa.

Dieta: Základem je příjem potravin s nižším glykemickým indexem

U pacientů s nedostatkem inzulínu se dieta v porovnání s těhotenským diabetem liší. Pacient trpící diabetem II. typu by měl konzumovat jídlo pravidelně v menších dávkách šestkrát denně. Jídelníček by měly tvořit zdravé potraviny – libové maso, drůbeží maso, vejce, ryby, obiloviny v kombinaci s luštěninami, ovoce, zelenina, brambory, celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny a rýže. Mezi nevhodné potraviny patří tučná masa, smetana, jasmínová rýže a bílé pečivo. U pacientů s diabetem I. typu sehrává stejně jako u ostatních nemocných cukrovkou podstatnou roli hodnota glykemického indexu potravin. I v tomto případě musí nemocný dodržovat přísná dietetická opatření.

Těhotné ženy musí respektovat dietu až do porodu a v jejich jídelníčku se nesmí objevit potraviny s umělým sladidlem či mléčné výrobky, které zvyšují hladinu glykémie. Zakázané jsou uzeniny, dochucovadla (například kečup), slazené nápoje, žena nesmí konzumovat bílé pečivo, rýži a potraviny s vysokým glykemickým indexem. Podstatný je pravidelný příjem potravy.

Vzorový jídelníček pro diabetiky

K jídlu musí diabetik volit vždy pouze potraviny s nízkým glykemickým indexem a jejich vhodnou tepelnou úpravu. Je třeba dodržovat pravidelný pitný režim, stejně jako pravidelný přísun potravy.

 • Snídaně: Bílý jogurt s ovesnými vločkami, strouhaným jablkem a lněným semínkem
 • Svačina: Plátek celozrnného chleba potřený vrstvičkou nízkotučného tvarohu a posypaný bylinkami
 • Oběd: Špagety s vařeným krůtím masem a rajčaty (maso můžete na pánvi orestovat na minimu řepkového oleje)
 • Svačina: Bílý kefír
 • Brzká večeře: Celozrnný chléb či knackebröt (80 g) s tvarohem, šunkou a sýrem, okurkový salát
 • Pozdní večeře: Rajčata, mrkev, okurka – libovolná kombinace zeleniny (energetická hodnota kolem 200 kcal)

Vzorový jídelníček pro ženy s těhotenskou cukrovkou

 • Snídaně: Žitný chléb s máslem, šunkou a vejcem, rajče
 • Svačina: Tvaroh s ovocem
 • Oběd: Vařená ryba se zeleninou a bramborem
 • Svačina: Dobrý sýr s ořechy
 • Brzká večeře: Zeleninový nebo masový vývar s pšenično-žitným chlebem, zelenina
 • Pozdní večeře: Kousek pečiva dle chuti

Ženy, které mají těhotenskou cukrovku, musí pravidelně docházet do dietologické poradny, kde se o změně jídelníčku musí vždy poradit s lékařem.

Trpíte cukrovkou, a nevíte si rady s jídelníčkem? Rádi byste jej změnili kompletně od základů? Objednejte se na telefonním čísle (+420) 235 360 133 k našemu specialistovi, který vám pomůže nejen při léčbě cukrovky, ale také vám ukáže možnosti přísné diety.

Články a novinky

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Článek

Koronavirus: Aktuální otázky a odpovědi, přijatá opatření, informace o testování

Článek

Imunita je náš obranný štít. Aktivujte ho správně nejen v boji proti koronaviru

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Deníky VLM o Lékaři online 24/7 s Vítězslavem Havlišem

Článek

Cítit se lépe, předcházet nemocem nebo zmírnit jejich průběh. Nejen proto má cenu dbát na správnou životosprávu

Článek

Předali jsme výhru v soutěži s Frekvencí 1

Novinka

V týmu CM vítáme novou nutriční terapeutku

Nechte si posílat novinky