Očkovat se proti chřipce? Doporučujeme všem

Článek

25. 10. 2023

Chřipka je vysoce nakažlivá virová infekce, která může způsobit závažné zdravotní komplikace a která má každoročně na svědomí tisíce životů. „Proto doporučujeme chránit sebe i své okolí a nechat se proti chřipce naočkovat,“ říká praktická lékařka Canadian Medical MUDr. Marie Belejová, PhD.

Proč se proti chřipce očkovat?

Očkování nezaručí, že neonemocníme, to ostatně žádná vakcína. Platí ale, že pokud se tak stane a chřipku skutečně dostaneme, průběh je lehčí, a navíc kolem sebe roznášíme méně virů. Očkování má tedy vliv i na množství virové nálože. Pomůžeme tím nejenom sobě, ale je to zároveň i možnost, jak ochránit svoje okolí.

Komu tedy lze očkování doporučit?

Doporučujeme plošně všem. Jsou skupiny, které by se očkovat měly v každém případě, tj. lidé ve věku nad 65 let, nemocní s diabetem, hypertenzí, onkologicky nemocní. Ti by váhat neměli, ale opravdu lze očkování doporučit všem. Samozřejmě je vždy dobré obrátit se na svého praktického lékaře a konzultovat s ním očkování individuálně. Platí to i pro těhotné nebo kojící ženy.

Je možné nechat se naočkovat zároveň s vakcínou proti covid-19?

Odpovím opačně: není to zakázané. Očkování oběma vakcínami v případě zdravých lidí, kteří neužívají žádné léky, možné je. I tady platí, že je dobré konzultovat očkování se svým ošetřujícím lékařem. A pokud očkovat oběma vakcínami zároveň, pak do odlišných paží. Možné je také zvolit např. týdenní rozestup. Začít vakcínou proti chřipce a po týdnu či dvou aplikovat novou vakcínu proti covidu-19.

Jaká očkovací látka se proti chřipce používá?

Jako každý rok na jaře odborníci Světové zdravotnické organizace nakombinovali čtyři nejpravděpodobnější varianty a touto čtyřkmenovou vakcínou u nás očkujeme. Co se týká covid-19, máme rovněž k dispozici inovovanou vakcínu proti nové variantě nemoci.

Jaký režim po očkování dodržet?

Dva dny klidového režimu. Po tuto dobu doporučuji nenamáhat se, dostatečně spát, přijímat dostatečné množství tekutin a případně si chránit dýchací cesty. Po dobu dvou dnů organismus s virem dodaným očkováním bojuje a v té době jsme přece jen trochu oslabení.

       

MUDr. Marie Belejová, PhD., praktická lékařka Canadian Medical

Články a novinky

Článek

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Na odběr krve do Canadian Medical bez obav

Článek

Menopauza: Jak ji poznáme? Napovědět může i domácí test

Článek

Horečka a zvýšená teplota – jaké jsou příčiny a léčba

Článek

Je možné rozeznat covid od běžného nachlazení?

Novinka

Aplikace myCANADIAN v novém designu

Článek

Jednodenní chirurgii vyhledává stále více klientů

Článek

Týdeník EURO: Canadian Medical v roce 2024 - nové ordinace, specializace i domácí péče

Článek

Klinika AFI: Otevíráme nové ordinace

Nechte si posílat novinky