Očkování proti lidskému papillomaviru (HPV) - prevence vzniku zhoubného nádoru děložního čípku

Článek

13. 11. 2018

Letos je to právě 10 let, co byla udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu panu profesorovi Haraldu zur Hausenovi. Právě jemu se podařilu prokázat přímou souvislost mezi nákazou lidským papilomavirem a vznikem zhoubného nádoru děložního hrdla. Jeho práce se tak stala základním kamenem pro vývoj očkovací látky, která chrání ženy právě před tímto zhnoubným onemocněním.

 

Dnes známe více než 150 typů lidských papilomavirů. U 13 z nich, které označujeme jako vysoce rizikové, je prokázána jejich schopnost vyvolat zhoubný nádor děložního čípku, přičemž za 2/3 těchto nádorů stojí buď infekce typem 16 nebo 18. Dnes už je také zcela zřejmé, že to není jediné nádorové onemocnění zapříčiněné HPV infekcí. Přítomnost virové DNA byla zjištěna i v případě zhoubných nádorů zevního genitálu (vulvy), konečníku (anu), pochvy, ale také u některých nádorů dutiny ústní a krku. Tím výčet negativních dopadů HPV infekce na lidské zdraví však ještě nekončí. Papilomaviry jsou totiž kromě zhoubných nádorů i příčinou sice nezhoubného, přesto nepříjemného onemocnění anogenitálními bradavicemi (tzv. kondylomaty). Důvody, proč se chránit proti nákaze tímto virem, jsou tak naprosté jasné. A očkování je velmi dobrým způsobem, jak.


Jaké typy vakcín proti HPV máme k dispozici?

V současnosti jsou k dispozici 3 typy vakcín, které se vzájemně liší především počtem virových kmenů, proti kterým chrání. Bivalentní vakcína chrání proti vysoce rizikovým kmenům 16 a 18, tetravalentní navíc přidavá ochranu proti nízce rizikovým kmenům 6 a 11. Ty jsou příčinou cca 90% případů anogenitálních bradavic. Poslední a nejnovější vakcína obsahuje kromě 4 výše uvedených kmenů, dalších 5 vysoce rizikových kmenů, což v praxi znamená ochranu proti původcům přibližně 4/5 všech případů zhoubného nádorů děložního hrdla.


Kdy je vhodné s očkováním začít?

Očkování je ideální provádět ještě před zahájením pohlavního života, kdy je nejúčinnější. Navíc, pokud se s očkováním začne ještě před 15. rokem života, tak dostatečnou ochranu poskytuje podání pouze dvou dávek, místo 3. Očkování má smysl a je doporučené i u osob, které již pohlavně žijí, ačkoliv v tomto případě není tak učinné a rozhodně nelze počítat s možností, že by se takto vyléčila již probíhající infekce. V tomto případě očkování pouze chrání proti těm typům virů, kterými se očkovaný člověk ještě nenakazil. Vakcinace je rovněž doporučena ženám, které se chystají nebo již podstoupily operační ošetření děložního hrdla z důvodu přítomnosti přednádorových změn spojených s HPV infekcí. Naopak, očkování by se měly vyhnout těhotné ženy, popřípadě ženy s poruchami imunitního systému. Samotné očkování je z pohledu závažných vedlejších účinků a rekací povážováno za velmi bezpečné.


Význam preventivních gynekologických vyšetření

Díky výsledkům vědeckých studií lze dnes s jistotou tvrdit, že očkování proti HPV významně snižuje riziko vzniku zhoubného nádoru děložního hrdla, dalších nádorů v anogenitální oblasti a velmi pravděpodobně i některých nádorů dutiny ústní a krku, ale bohužel ochrana není 100%. Přibližně pětina nádorů děložního čípku je vyvolána některým ze zbývajících kmenů papilomavirů, které vakcína neobsahuje. Proto je nutné i po očkování pokračovat v pravidelných preventivních gynekologických kontrolách.

 

Článek napsal MUDr. Miroslav Verner, skvělý odborník, který se věnuje zejména gynekologické prevenci.

Fotogalerie

Články a novinky

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Článek

Cítit se lépe, předcházet nemocem nebo zmírnit jejich průběh. Nejen proto má cenu dbát na správnou životosprávu

Článek

Předali jsme výhru v soutěži s Frekvencí 1

Novinka

V týmu CM vítáme novou nutriční terapeutku

Novinka

Získali jsme akreditaci

Článek

Srdeční choroby nepřicházejí samy. Doprovází je zvýšený cholesterol, obezita a nezdravý životní styl

Článek

Diabetes mellitus: Nevyzpytatelná hrozba s fatálními následky

Novinka

Virtuální klinika se mění na Lékař online 24/7

Nechte si posílat novinky