MUDr. Lenka Rudolfová: Důležitá preventivní vyšetření pro ženy nad 45 let

Článek

17. 04. 2024

Vědět, jaká preventivní vyšetření mohou ženy nad 45 let využít je důležité. Díky prevenci lze zachytit různá onemocnění v počátečním stádiu, kdy je šance na vyléčení daleko větší, než když přijde pacientka později. Na ty nejdůležitější prohlídky poukazuje MUDr. Lenka Rudolfová, praktická lékařka z kliniky YMCA.

Jaká důležitá preventivní vyšetření by měla pravidelně mít žena od 45 let?

Ve 45 letech v ČR začíná u žen screening vyšetření rakoviny prsu mamografem. Jde svou podstatou o rentgenové vyšetření tkáně prsu. Standardní opakovací frekvencí jsou 2 roky.

Ani od 45 let by ale žena neměla zapomínat na preventivní vyšetření gynekologem a samovyšetřování prsů.

Mimo gynekologie určitě doporučuji pravidelné preventivní prohlídky u praktického lékaře a zubního lékaře. Vhodné je doplnění i preventivního vyšetřování kožních znamének na dermatologii.

Bavíte se s vašimi pacientkami o tom, aby si došly na tato vyšetření?

Ano, určitě. Dotaz na absolvování těchto vyšetření a jejich výsledek pacientkám podávám při každé preventivní prohlídce.

Zajímají se samy nebo jim preventivní vyšetření musíte proaktivně doporučit?

Je to individuální. Některé ženy se ptají už ve 20 letech, zda mohou nějaké preventivní vyšetření podstoupit, některé ženy o možnosti screeningových metod vědí, mají na ně věková nárok a nejsou motivované je podstoupit. Pak nastupuje důležitost důvěry mezi lékařem a pacientem, na které záleží, zda se pacientku povede do vyšetření motivovat.

Jak často bychom měli mít preventivní prohlídku a vyšetření u praktického lékaře?

Frekvence daná pojišťovnou je 1x za 2 roky. Některá screeningová vyšetření se ale dělají 1x ročně mimo prevenci, například vyšetření stolice na detekci rakoviny tlustého střeva mezi 50-55 lety.

Pokud se budeme bavit o onemocnění osteoporóza a ženách, kterým je 45 let a víc, jaká by měly mít preventivní vyšetření a jak často?

Screening osteoporózy plošně je poměrně nový, začíná u žen 1. rok po menopauze, opakuje se každé 2 roky. Praktický lékař nebo gynekolog vyplní s pacientkou dotazník se zaměřením na zlomeniny v minulosti, životosprávu a další rizikové faktory. Dotazník lékaři doporučí, zda pacientku na vyšetření hustoty kostí, tzv. densitometrii odeslat. Od 60 let je již vyšetření prováděno všem ženám. Jde opět o vyšetření rentgenovými paprsky a není nijak bolestivé.

Kam ženy na taková vyšetření posíláte? Jaká pracoviště dnes mohou nabídnout ženám starším 45 let vyšetření na osteoporózu?

Denzitometry bývají ve větších zdravotnických zařízeních např. poliklinikách, nemocnicích, také v rámci osteocenter a někdy i v ordinacích gynekologů a praktických lékařů.

Konzultujete se svými pacientkami výsledky tohoto vyšetření, pokud na něj jdou?

Ano, jako odesílající lékař obdržím výsledky vyšetření. Podle nich určuji další postup léčby. Ta může obsahovat pouhé sledovaní s kontrolním vyšetřením s odstupem, ale nově můžeme pacientky také sami léčit, případně odeslat na specializované pracoviště.

Mají vaše pacientky o takové vyšetření zájem?

Ano, musím říct, že mají. Některé zdravotní pojišťovny na toto vyšetření již několik let přispívají a to také mužům. Cestou praktického lékaře nebo gynekologa je to teď ale pro pacienty snazší, řekla bych.

Pokud jsou v riziku osteoporózy nebo ji již mají, můžete je i vy jako praktický lékař léčit nebo musí jít na nějaké specializované pracoviště?

Zde záleží na nálezu. Obecně jako praktičtí lékaři můžeme začít dobře léčit jak vápníkem a vitaminem D, tak i speciálními léky, které podporují pevnost kosti a předcházejí tak dalším osteoporotickým zlomeninám.

Jak vnímáte povědomí o riziku osteoporózy u žen, kterým je více jak 45 let a jsou vašimi pacientkami?

Mladé ženy ve věku 45 let toto většinou neřeší, starší ženy důchodového věku již většinou vyšetřeny byly, případně jsou na vyšetření již objednané. Určitě menší povědomí  o nemoci je mezi muži, které také osteoporóza ve stáří ohrožuje.

Články a novinky

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly?

Novinka

MUDr. Jana Krabcová, Ph.D.: FOTONA umí omladit pleť i vyřešit kožní problémy

Článek

Snažíte se přestat s kouřením? Dodržujte pravidlo čtyř D!

Článek

Výsledky průzkumu: Klienti nás chválí a doporučují svým blízkým

Novinka

Novinka: Prémiová domácí zdravotní péče Včelka

Článek

Jednodenní chirurgie umožní rychlý návrat do běžného života. Proto je u klientů stále populárnější

Článek

Sezona plavek se blíží! Jak na bronzovou pokožku bezpečně?

Článek

Sklerotizace

Článek

Připravujeme: Nové pracoviště žilní chirurgie

Nechte si posílat novinky