MUDr. Jana Krabcová, Ph.D.: FOTONA umí omladit pleť i vyřešit kožní problémy

Novinka

11. 06. 2024

Dermacentrum na klinice AFI nabízí široké spektrum procedur prováděných pomocí multifunkčního laseru FOTONA. MUDr. Jana Krabcová, Ph.D., dermatoveneroložka Canadian Medical, která se specializuje na medicínské a estetické zákroky tímto přístrojem, představuje možnosti a výhody jeho využití.     

Na klinice AFI nově pracujete s laserem FOTONA. K čemu se přístroj používá?

Laser FOTONA Nx Line je nejnovější a nejmodernější multifunkční typ laseru, kterým jsme schopni ošetřit nejen medicínské léze, ale má přesah i do čistě estetické a korektivní dermatologie. Obsahuje dva typy paprsků, tedy Erbiový (Er:YAG) a Neodymiový (Nd:YAG). Erbiový paprsek se užívá hlavně k odpaření (vaporizace) a odbroušení (ablace) povrchových struktur, které vyčnívají nad okolní povrch, nejčastěji ošetřujeme stařecké bradavice, kožní fibromy, či vystouplé jizvy.

Speciálním módem v případě Er:YAG je tzv. SMOOTH mód, který se užívá ke zpevnění pokožky pomocí prohřívání hlubších vrstev kůže bez porušení kožní integrity. Dochází ke stimulaci buněk vaziva (fibroblastů), které začnou produkovat nová, pevná, pružná a rovnoběžně uspořádáná kolagenní a elastinová vlákna, slouží tedy ke zpevnění a omlazení povadlejších oblastí (např. oční okolí, okolí kolem úst či přímo rtů). Na rozdíl v případě Nd:YAG paprsek si nevšímá povrchu kůže, ale prochází do hlubších vrstev a cílí na barevný pigment (hlavně melanin a hemoglobin), nejčastěji se používá k ošetření cévních projevů typu hemangiomů, venous lake na rtech, port wine stain (vrozených cévních znamének) či rozšířených cévek v obličeji (u růžovky) nebo jinde na těle (metličky na dolních končetinách).

Podobný rejuvenační mód jako v případě Er:YAGu (SMOOTH), má Nd:YAG tzv. PIANO mód, který cílí do ještě hlubších struktur, jejichž stimulací jsme schopni dosáhnout ještě většího zpevnění tkáně a zlepšení pružnosti (tighteningu), tedy omlazení.

Jaké jsou jeho výhody?

Na rozdíl od invazivních metod (injekčních či chirurgických) není třeba použití jehel, kanyl či skalpelu. V případě rejuvenačních typů ošetření (SMOOTH a PIANO mód) cílíme hlavně na prevenci, kdy bez použití aplikace jakéhokoliv cizorodého materiálu stimulujeme přirozenou cestou funkci buněk tělu vlastních. Jsme schopni tedy opětovně stimulovat a znovu nastartovat jejich vyhaslé schopnosti v rámci procesu stárnutí, snažíme se tedy náš organismus přesvědčit, že je mladší.

V případě obrušujících módů odstraňujeme výrůstky vrstvu po vrstvě, abychom zajistili esteticky co nejpřijatelnější výslednou jizvu, která v porovnání s chirurgickými metodami je téměř neviditelná. Důležité je však podotknout, že na prvním místě je vždy medicína, tedy k laserovému ošetřování můžeme přistoupit u klienta jen v případě, že daná oblast je kožním lékařem dermatoskopicky zkontrolovaná a je zcela bez jakýchkoliv známek nebezpečného nádorového bujení.

 Je ošetření pro klienta bolestivé?

Obrušovací mód u vystouplých kožních lézí je vnímán jako intenzivnější škrábání, které je ve většině případů bez problémů snášeno, není tedy potřeba aplikace jakékoliv lokální či injekční anestezie. V případě rozsáhlejších projevů se kloním k pomoci znecitlivujícími přípravky k zajištění co největšího komfortu klienta, v tomto případě můžeme použít znecitlivující krém (EMLA) nebo injekčně aplikovanou anestezii. V případě většího množství malých projevů rozprostřených na větší ploše používám také přímé chlazení tuhým ledem, které kůži znecitliví.

U odstraňování cévních lézí hovořím o převratné inovaci použitím inkorporovaného chlazení vodní mlhou, která se rovnoměrně rozprašuje nad ošetřovaný povrch, tkáň ochlazuje, ošetření cévních projevů je tedy téměř nebolestivé. Na rozdíl od modelu Nx line je ošetřování cévních lézí jinými typy laserů relativně bolestivé, připodobnila bych ho ke štípnutí nataženou gumičkou.

Jak se objednat

Zákroky provádíme na klinice AFI, Praha 6 – Veleslavín.
Objednat se lze prostřednictvím klientské linky +420 222 300 300 nebo na recepci kliniky. 

Ceník výkonů - Estetická dermatologie

 

             

MUDr. Jana Krabcová, Ph.D., dermatoveneroložka Canadian Medical

Články a novinky

Článek

Dovolená s dětmi: Co by nemělo v lékárničce chybět

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

I slunce má svou stinnou stránku. Víte, jak pečovat o pokožku dětí a seniorů?

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly?

Článek

Spalničky – příznaky, přenos a prevence

Článek

Snažíte se přestat s kouřením? Dodržujte pravidlo čtyř D!

Článek

Výsledky průzkumu: Klienti nás chválí a doporučují svým blízkým

Článek

Nově na AFI: Online Check-in

Novinka

Novinka: Prémiová domácí zdravotní péče Včelka

Nechte si posílat novinky