Letní koupání - bez mykózy, bez svědění

Článek

16. 06. 2023

Léto přináší nejen řadu radostí, ale také starostí. Láká nás koupání v přírodě, což je nejen skvělý způsob, jak se uprostřed vlny veder ochladit a uvolnit, ale také jak načerpat energii z bezprostředního kontaktu s přírodou. Často se necháme okouzlit krásami přírody natolik, že zapomínáme na běžnou hygienickou praxi. Vysoké letní teploty a nevhodné oblečení také mohou způsobit potíže v intimních partiích. Vaginální mykózu za svůj život prodělá asi 75 % žen, mnohdy opakovaně. Jak lze předcházet gynekologickým problémům?

Hurá do přírody

Předtím, než se vydáte na koupání do přírody, je důležité vyhledat bezpečnou a čistou lokalitu. Na webových stránkách krajských hygienických stanic snadno zjistíte aktuální informace o stavu jezer, biotopů či rybníků, které jsou vhodné k rekreaci. Kompletní přehled najdete na portálu Koupací vody (www.koupacivody.cz). Na sledovaných místech je kvalita vody pravidelně testovaná a vyhodnocovaná hygieniky. Vyzkoušet můžete také oblíbenou mezinárodní aplikaci Swimplaces.

Co se děje tam dole

Léto, a s ním související radovánky, je ale bohužel i obdobím se zvýšeným výskytem gynekologických zánětů a poruch poševního prostředí. Jde o dysbalanci poměru laktobacilů a ostatních bakterií. „Často se jedná o potíže způsobené anaerobními bakteriemi jako Gardnerella vaginalis, které způsobují akutní, ale i recidivující diskomfort. Dále se jedná o kvasinkové infekce, ale také o různá sexuálně přenosná infekční onemocnění,“ vysvětluje MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka Canadian Medical.

Jak ovlivňuje horké počasí vaginální oblast?

„Zvýšená teplota v intimní oblasti může vyvolat přímou iritaci vulvovaginální oblasti nebo vytvořit vhodné podmínky pro přerůstání patogenů, zejména kvasinek. Tedy nejen teplota sama o sobě, ale i nevhodně zvolené neprodyšné oblečení může způsobit vlivem zvýšené teploty zapářku v intimních partiích. Může negativně ovlivňovat kyselé prostředí pochvy, a tak přispívat k porušení mikrobiální rovnováhy poševního prostředí. Dále poševní prostředí může narušovat nevhodná kosmetika, nadměrná hygiena, špatné spodní prádlo, delší pobyt v chlorované vodě a podobně,“ vyjmenovává gynekoložka.

Sázka na prevenci

Pokud mají ženy recidivující obtíže nebo obavy, představují ideální prevenci probiotika – laktobacily volně prodejné v lékárně. Jak je používat? „Doporučujeme zavádět vaginálně, vždy večer před spaním. V rámci prevence stačí například 2x týdně. Pro dlouhodobou prevenci doporučuji schéma: 1–2 vaginální tablety probiotik vždy po menses a v polovině cyklu. Velice dobrý preparát je též boraxová neboli boraxglycerinová globule. Užívá se stejně. Rozhodně nedoporučuji preventivně užívat volně prodejná antimykotika či léky, které vám zůstaly z předchozích let doma v lékárničce,“ varuje MUDr. Tereza Čeledová.

Letní opatření

Koupání v přírodě si žádá správnou výbavu. Zvolte prodyšné oblečení a do tašky zabalte dvoje plavky, ve kterých se cítíte pohodlně a které vás nikde neškrtí. Při převlékání vám pomůže osuška nebo sarong, který můžete obmotat kolem pasu. „Dále platí, že nadbytečná hygiena či preventivní výplachy mnohdy pouze narušují přirozenou obranyschopnost pochvy. Intimní mycí gely, které mají zajistit vyrovnanost pH, je třeba používat opatrně. Vždy je lepší dát přednost probiotickým vaginálním přípravkům. Základem intimní hygieny nejen v létě by mělo být mytí teplou čistou vodou, použití neparfémovaných mýdel či malé množství přípravků určených pro intimní hygienu,“ doporučuje gynekoložka.

Kultivace může zavádět

V souvislosti s potížemi ve vaginální oblasti upozorňuje MUDr. Tereza Čeledová na důležitou věc. „Pokud v případě běžného letního poševního diskomfortu či výtoku navštívíte gynekologa, není dobré žádat kultivační vyšetření. Pacientky často poměrně důrazně žádají vyšetření pomocí kultivace z pochvy. Kultivace je v tomto případě zcela zavádějící vyšetření, které nás často přivede ke špatné diagnóze, a hlavně nesprávné léčbě, která v důsledku může přinést do budoucna pacientce více škody než užitku. Pochva je přirozeně plná nejrůznějších bakterií, vyskytují se v ní přirozeně i kvasinky. Kultivace nevypovídá zhola nic o původci obtíží, ale jen o náhodné bakterii, která zrovna v kultivační půdě vyroste. Nejlepší je spolehnout se na gynekologické a mikroskopické vyšetření, které například já v mé ambulanci pacientkám nabízím. Je okamžité, hned v ordinaci pacientce sdělím výsledek a je naprosto přesné,“ uzavírá gynekoložka.

Mokré plavky převlékejte hned

„Mokré plavky prodlužují kontakt intimních partií s vodou a udržují déle tuto oblast ve vlhkém prostředí, čímž přispívají k narušení pH a přirozené obranyschopnosti pochvy. Mluvíme o vlhké zapářce. Navíc pobyt v mokrých plavkách oblast genitálu a močových cest ochlazuje, a tedy zvláště u pacientek, které trpí častějším výskytem močových infekcí, velmi odrazujeme od zůstávání v mokrých plavkách po koupání,“ apeluje MUDr. Čeledová.

Jaká voda je na letní koupání nejlepší?

  • Chlorovaná voda v bazénech narušuje pH pochvy a tím její přirozenou mikroflóru a obranyschopnost.
  • Voda v přírodních koupalištích se zdá být z pohledu gynekologických rizik bezpečná. Mohou se v ní ale vyskytovat sinice a řasy, které urogenitální potíže nezpůsobují, ale bývají spíše příčinou iritace kůže. Je samozřejmě třeba dávat si pozor na silně znečištěnou vodu nebo na riziko kontaminace. Opatrné by měly být zejména těhotné ženy.
  • Mořská voda je podle odborníků nejbezpečnější.

 

               

MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka Canadian Medical

Článek byl vytvořen ve spolupráci s časopisem Blesk Zdraví.

Články a novinky

Článek

Gynekologické potíže v letních měsících, aneb jak si nezkazit léto

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Umíte poskytnout první pomoc při uštknutí, tonutí nebo otravě bobulemi?

Článek

Jak na komáří štípance

Článek

Dovolená s dětmi: Co by nemělo v lékárničce chybět

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

I slunce má svou stinnou stránku. Víte, jak pečovat o pokožku dětí a seniorů?

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly?

Článek

Spalničky – příznaky, přenos a prevence

Nechte si posílat novinky