Klinika AFI zapůjčila bronzovou sochu Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí

Článek

09. 11. 2021

Zahradu porodnice pražského Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) zkrášlilo sochařské dílo známé kanadské sochařky českého původu. V areálu ÚPMD se nově vyjímá bronzová Lavička nekonečná, jejíž autorkou je Lea Vivot. Pacientky, návštěvníci porodnice, ale i zdravotnický personál si tak budou moci odpočinout a posedět ve společnosti dvou soch symbolizujících mateřství. Jedná se již o druhou sochu-lavičku, kterou půjčila Lea Vivot porodnici jako vděk zdravotníkům za jejich práci prostřednictvím kliniky Canadian Medical. 

Námět bronzového sousoší přímo vystihuje podstatu mateřství. Zachycuje těhotnou a kojící ženu sedící na kulaté lavičce v družném rozhovoru. Z díla vyzařuje pohoda a klid, která vždy naladí kolemjdoucí na pozitivní notu. Jeden z citátů autorky, který je na lavičce vyrytý, zní: „Když tě držím v náruči, objímám budoucnost.“ (When I hold you in my arms, I embrace the future).

„Myslím si, že Ústav pro péči o matku a dítě je pro tak symbolické dílo nejvhodnějším místem, nový život se tu bez nadsázky rodí každý den,“ komentovala slavnostní odhalení sochy-lavičky MUDr. Barbara Taušová, MBA, zdravotní ředitelka a vedoucí lékařka pediatrie prémiových klinik Canadian Medical, která její umístění v areálu ÚPMD zprostředkovala.

„Svými půvabnými projekty Lea Vivot často vzdává hold mateřství a jedinečnému vztahu mezi matkou a jejím čerstvě narozeným dítětem. Proto jsme rádi, že návštěvníci ÚPMD mají nyní možnost obdivovat hned dvě autorčina díla,“ dodává MUDr. Taušová.

První bronzová socha-lavička ženy kojící své dítě umístěná u vstupních prostor areálu, byla ÚPMD společností Canadian Medical a paní Vivot zapůjčena již v roce 2018.

Slavnostní odhalení sochy komentoval také ředitel ÚPMD doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl, CSc.: „Ústav pro péči o matku a dítě je zdravotnické zařízení, které poskytuje zdravotní služby již více než 100 let. Bylo vybudováno po vzoru nejlepších klinik ve světě (USA, Švýcarsko) se snahou o nejvyšší možnou diagnostickou a léčebnou kvalitu. V posledních dvaceti letech došlo k rozsáhlým rekonstrukcím a dovybavení nejmodernější technologií. Vlajkovou lodí ústavu je porodnická část, která má vynikající pověst a výborné klinické i vědecké výsledky. Nádherné sochy paní Vivot, žijící v Kanadě, které jsou symbolem mateřství, velmi vhodně doplňují a zvýrazňují nejdůležitější část naší péče, péči o těhotné a novorozence. Dlouholetá spolupráce s Canadian Medical vytvořila velmi dobré podmínky pro kvalitní péči a je vzorem pro ostatní zdravotnické subjekty.“

Slavnostní odhalení Lavičky nekonečná se uskutečnilo za účasti samotné autorky, paní Vivot, doc. MUDr. Jaroslava Feyereisla, CSc., ředitele ÚPMD, prof. MUDr. Ladislava Krofty, CSc., MBA, vedoucího Centra fetální medicíny ÚPMD, Ayeshy Patricie Rekhi, kanadské velvyslankyně v České republice, a MUDr. Barbary Taušové, MBA, zdravotní ředitelky a vedoucí lékařky pediatrie Canadian Medical.

Pražská Lavička nekonečná (v originále „Endless Bench“) má za mořem i své dvojče. První edice sousoší se nachází před Dětskou nemocnicí v Torontu, ke které má Lea Vivot velmi osobní vztah. Dílo této originální sochařky zachycuje krásu a křehkost momentů, které matky se svými dětmi prožívají.

 

Články a novinky

Novinka

Nově provádíme gynekologické vyšetření - expertní kolposkopii

Článek

Na slovíčko s „Andělem“ MUDr. Patrice Awonseba Baba-Musah

Novinka

Novinky v myCANADIAN: Asistent medikace a kontrola lékových interakcí

Novinka

Nechte své děti očkovat proti COVID-19 u pediatra na klinice AFI

Článek

Jaké jsou nejčastější bolesti a problémy v břišní oblasti a kdy je namístě vyhledat lékaře?

Článek

Chcete skoncovat s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

Povánoční menu – po vydatné vánoční večeři malá změna

Článek

PF 2022

Článek

Doktor v mobilu

Nechte si posílat novinky