Jediný lék na HELLP syndrom: ukončení těhotenství

Článek

14. 12. 2017

Období radostného čekání na miminko mohou provázet různé komplikace. K nejzávažnějším z nich patří takzvaný HELLP syndrom, který nastávající maminky může potkat v pokročilém stadiu gravidity. O co se jedná a jaké jsou možnosti léčby?

HELLP syndrom je svázán výhradně s obdobím třetího trimestru těhotenství, proto patří do kategorie tzv. pozdních gestóz. Jde o patologický stav, který může, ale nemusí nasedat na preeklampsii. Jeho název je odvozen od typických příznaků: H jako hypertenze – vysoký krevní tlak, EL jako Elevated Liver Enzymes – zvýšené jaterní enzymy, LP jako Low Platelet – nízké množství krevních destiček)

Stejně jako preeklampsie se tedy HELLP syndrom u těhotné projevuje vysokým krevním tlakem a otoky, doprovázejí jej bolesti hlavy a v podžebří (kvůli napjatým játrům) i poruchy vidění. Laboratorní testy vykazují výrazně změněné jaterní enzymy a nízkou hladinu krevních destiček, následkem čehož může dojít ke krvácivým stavům.

Příznaky není radno podněcovat, neboť závažný stav se u nastávající maminky může rozvinout velice rychle. „V zásadě jediný způsob, jak jsme schopni takový stav vyřešit, je ukončení těhotenství. Není jiná možnost. Záleží pak na tom, jak byl stav rozběhnutý, v jaké fázi žena přišla, a s tím souvisí i úprava do normálu,“ uvádí doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., zkušený lékař z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí a zároveň odborník v Canadian Medical Care.

Komplikace spojené s HELLP syndromem:
 

  • Brzké ukončení těhotenství je spojeno s těžkou nezralostí dítěte.
  • Pokud se tento stav u ženy vyvíjí hodně rychle (v řádu několika dnů), je vyloučen vaginální porod a na řadu přichází císařský řez (sekce).
  • V průběhu sekce nebo v brzkém pooperačním období může u ženy následkem nízké hladiny krevních destiček dojít k poměrně velké ztrátě krve – žena může krvácet do břicha, do dělohy, nutná je pak operace.
     

Předejít rizikovým stavům lze pomocí vhodné medikace

HELLP syndrom představuje závažnou komplikaci pro ženu i plod, proto existuje snaha předem vytipovat ženy s rizikem preeklampsie, tudíž i HELLP syndromu, který má zásadní vliv na nemocnost ženy i na nemocnost (eventuálně úmrtnost) dítěte. „V současné době máme jednu zcela novou věc, která se jeví jako velice slibná. Je to placentární růstový faktor, který se dá nabírat už ve 13. týdnu těhotenství, kdy se dělá screening na vrozené vývojové vady. Pokud jsou dané parametry abnormální, jsme schopni už v této fázi těhotenství na základě screeningu ženě říct, jakou má pravděpodobnost, že se u ní takové onemocnění vyvine. Hlavní význam vidím v tom, že pokud se u ženy prokáže zvýšené riziko, je možné už takto brzo začít s medikací, což může významně oddálit nástup rizikového stavu, jeho klinickou manifestaci, nebo se to může eliminovat zcela,“ vysvětluje nové možnosti, jak rizika odhalit co nejdříve, MUDr. Krofta.

Existují klinické studie prokazující, že ovlivnit nástup HELLP syndromu lze vhodnou medikací – podáváním aspirinu v časném stadiu gravidity (ideálně do začátku druhého trimestru těhotenství). Právě aspirin má totiž výrazný vliv na mikrocirkulaci a tento závažný stav pravděpodobně má co dočinění s patologickou mikrocirkulací v placentárním řečišti.

Články a novinky

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Deníky VLM o Lékaři online 24/7 s Vítězslavem Havlišem

Článek

Cítit se lépe, předcházet nemocem nebo zmírnit jejich průběh. Nejen proto má cenu dbát na správnou životosprávu

Článek

Předali jsme výhru v soutěži s Frekvencí 1

Novinka

V týmu CM vítáme novou nutriční terapeutku

Článek

Srdeční choroby nepřicházejí samy. Doprovází je zvýšený cholesterol, obezita a nezdravý životní styl

Článek

Diabetes mellitus: Nevyzpytatelná hrozba s fatálními následky

Nechte si posílat novinky