Jak vyzrát na křečové žíly?

Článek

12. 06. 2024

Pohybem i stehenními kompresními punčochami, ale zejména nebolestivou moderní metodou odstranění příčiny - laser, pěna a lepidlo.

Křečové žíly, odborně varixy, křižují dolní končetiny ve velkém. Zbytnělé žilní provazce vystupují na povrch, hrají barvami od červenomodré k fialové a bez včasné léčby se rozvinou v bolestivou komplikaci s celou řadou nepříjemných symptomů.

Žíly zblízka aneb proč vůbec křečové žíly vznikají?

Žilní systém tvoří hluboké a povrchové žíly. Zatímco tepny odvádějí krev ze srdce do tkání, žíly transportují krev zpátky do srdce.  Proudění krve do končetin směrem k srdci umožnují tzv. žilní chlopně, které zodpovídají za jednosměrný tok krve. Lze říci, že jsou žilním spojencem před působením gravitace. Pokud dojde k narušení funkce žilní chlopně, krev se hromadí v končetinách a zvýšený tlak žíly rozšiřuje, postupně do podkoží proniká tekutá složka krve a způsobuje chronický otok. Ten má za následek postupné poškození kůže a může vést až k bércovému vředu.

Žilní nedostatečnost v samotném počátku lze snadno přehlédnout.  Upozorní na sebe v podobě otoků, pocitu těžkých nohou a nočních křečí. Drobné metličky mohou být prvním příznakem poruchy žilní stěny. Bez léčby a režimových opatření můžeme později zpozorovat vystouplé křečové žíly v podobě uzlíků, boulí s charakteristickou kožní pigmentací, v další fázi bércový vřed s palčivou bolestí.  V případě, že pociťujete výše uvedené potíže, objednejte se na konzultaci k lékaři. Vyšetření se skládá z posouzení stavu dolních končetin a provedení ultrazvuku.

 

Poznávací znamení varixů

Žilní varixy v lehčích formách bývají veřejností pokládány za ryze kosmetický problém, o pár let později již mohou splňovat podstatu diagnózy “chronické žilní nedostatečnosti "s typickými příznaky. Bolest střídají otoky a pocity těžkých a unavených dolních končetin. Dále tvrdnutí a citlivost žil, zarudnutí, ekzém a také četné kožní i žilní záněty. Pacienty trpící na křečové žíly obtěžují potíže především během dne a k večeru.  Letní měsíce s vysokými teplotami a sluneční aktivitou komplikují průběh žilního onemocnění.  Varixy opravdu není radno podceňovat či snad jejich výskyt bagatelizovat.

 

Rizikové faktory a prevence

Křečové žíly se řadí mezi hojně rozšířené civilizační onemocnění. Postihují více ženy než muže. těhotenství a hormonální změny (klimakterium, antikoncepce) násobí riziko výskytu. Konkrétně ženský hormon progesteron nepříznivě ovlivňuje žilní systém. K rozvoji varixů nahrávají dědičnost, nadváha, obezita, nezdravá strava, sedavé zaměstnání a také dlouhé stání. Genetickou zátěž bohužel neovlivníme, avšak praktikování zdravého životního stylu lze chápat jako účinnou prevenci a v případě viditelných namodralých žil rovněž jako léčebný doplněk. Pamatujte na pestrou stravu s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny), pohlídejte si rovněž optimální příjem tekutin. Jejich nedostatek vede nejenom k zácpě, ale také k varixům v oblasti konečníku – hemoroidům. Konzumujte pohanku, citrusy, lesní plody, červené hrozny a potraviny bohaté na bioflavonoidy. Kromě výtečné chuti podpoříte celistvost kapilár, dodáte organismu tolik potřebné antioxidanty a stopnete zánětlivé bujení. Usilujte o udržení ideální hmotnosti, kila navíc zbytečně zatěžují cévní aparát.

Pravidelný pohyb prospívá zdraví a při křečových žilách tomu není jinak. Zvolte si oblíbenou pohybovou aktivitu. Plavání, turistika, jízda na kole, jóga či jogging, případně rotoped. Trápí-li vás žilní obtíže, tak silová cvičení, jízdu na koni, aerobik, squash a posilování s činkami ani saunování nelze doporučit.

 

Jaké jsou možnosti léčby?

Konzervativní léčba zahrnuje nošení kompresních stehenních punčoch, ty jsou rozděleny do několika tříd dle síly komprese. Jednoznačně prokázaný efekt mají tablety s diosminem a hesperidinem - flavonoidy, které působí jako venotonikum, vazoprotektivum, které zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév. Omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek. Další úlevu přináší k tomu určené krémy a gely tišící symptomy.

S odborníkem prokonzultujte možnosti moderního odstranění příčiny žilní nedostatečnosti a žilních varixů - mini invazivní metody odstranění hlavních žil s patologickým refluxem v lokálním umrtvení pod ultrazvukovou kontrolou, doplněné o miniflebektomie a tzv. sklerotizace žil, při které se do žilní stěny aplikuje účinná látka vedoucí k narušení, trombóze a následně resorpci varikosně změněných konvolutů.

 

Tipy, které pracují pro vás

  • Střídání teplé a studené vody vyloženě prospívá. Studenou volte vždy na závěr.
  • Omezte přísun soli ve stravě. Tělo nebude zadržovat vodu a její nadbytek vyloučí.
  • Před usnutím nohy procvičte a podložte tak, aby se nacházely cca o 10 cm výše než srdce.
  • Noste ponožky s volnější gumičkou a komfortní obuv.
  • Doplňte vitamín C, B a E. S otoky a bolestí pomohou bylinné gely s obsahem kaštanu koňského (jírovec maďal).
  • Plánujete dlouhý let? Váš záměr proberte s ošetřujícím lékařem. V pravidelných intervalech se procházejte po palubě, protáhněte končetiny a dbejte na přísun tekutin.
  • Skoncujte s kouřením, nejlépe nadobro!

Články a novinky

Článek

Dovolená s dětmi: Co by nemělo v lékárničce chybět

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

I slunce má svou stinnou stránku. Víte, jak pečovat o pokožku dětí a seniorů?

Článek

Spalničky – příznaky, přenos a prevence

Novinka

MUDr. Jana Krabcová, Ph.D.: FOTONA umí omladit pleť i vyřešit kožní problémy

Článek

Snažíte se přestat s kouřením? Dodržujte pravidlo čtyř D!

Článek

Výsledky průzkumu: Klienti nás chválí a doporučují svým blízkým

Článek

Nově na AFI: Online Check-in

Novinka

Novinka: Prémiová domácí zdravotní péče Včelka

Nechte si posílat novinky