Jak vyzrát na křečové žíly?

Článek

12. 06. 2024

Pohybem i stehenními kompresními punčochami, ale zejména nebolestivou moderní metodou odstranění příčiny - laser, pěna a lepidlo.

Křečové žíly, odborně varixy, křižují dolní končetiny ve velkém. Zbytnělé žilní provazce vystupují na povrch, hrají barvami od červenomodré k fialové a bez včasné léčby se rozvinou v bolestivou komplikaci s celou řadou nepříjemných symptomů.

Žíly zblízka aneb proč vůbec křečové žíly vznikají?

Žilní systém tvoří hluboké a povrchové žíly. Zatímco tepny odvádějí krev ze srdce do tkání, žíly transportují krev zpátky do srdce.  Proudění krve do končetin směrem k srdci umožnují tzv. žilní chlopně, které zodpovídají za jednosměrný tok krve. Lze říci, že jsou žilním spojencem před působením gravitace. Pokud dojde k narušení funkce žilní chlopně, krev se hromadí v končetinách a zvýšený tlak žíly rozšiřuje, postupně do podkoží proniká tekutá složka krve a způsobuje chronický otok. Ten má za následek postupné poškození kůže a může vést až k bércovému vředu.

Žilní nedostatečnost v samotném počátku lze snadno přehlédnout.  Upozorní na sebe v podobě otoků, pocitu těžkých nohou a nočních křečí. Drobné metličky mohou být prvním příznakem poruchy žilní stěny. Bez léčby a režimových opatření můžeme později zpozorovat vystouplé křečové žíly v podobě uzlíků, boulí s charakteristickou kožní pigmentací, v další fázi bércový vřed s palčivou bolestí.  V případě, že pociťujete výše uvedené potíže, objednejte se na konzultaci k lékaři. Vyšetření se skládá z posouzení stavu dolních končetin a provedení ultrazvuku.

 

Poznávací znamení varixů

Žilní varixy v lehčích formách bývají veřejností pokládány za ryze kosmetický problém, o pár let později již mohou splňovat podstatu diagnózy “chronické žilní nedostatečnosti "s typickými příznaky. Bolest střídají otoky a pocity těžkých a unavených dolních končetin. Dále tvrdnutí a citlivost žil, zarudnutí, ekzém a také četné kožní i žilní záněty. Pacienty trpící na křečové žíly obtěžují potíže především během dne a k večeru.  Letní měsíce s vysokými teplotami a sluneční aktivitou komplikují průběh žilního onemocnění.  Varixy opravdu není radno podceňovat či snad jejich výskyt bagatelizovat.

 

Rizikové faktory a prevence

Křečové žíly se řadí mezi hojně rozšířené civilizační onemocnění. Postihují více ženy než muže. těhotenství a hormonální změny (klimakterium, antikoncepce) násobí riziko výskytu. Konkrétně ženský hormon progesteron nepříznivě ovlivňuje žilní systém. K rozvoji varixů nahrávají dědičnost, nadváha, obezita, nezdravá strava, sedavé zaměstnání a také dlouhé stání. Genetickou zátěž bohužel neovlivníme, avšak praktikování zdravého životního stylu lze chápat jako účinnou prevenci a v případě viditelných namodralých žil rovněž jako léčebný doplněk. Pamatujte na pestrou stravu s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny), pohlídejte si rovněž optimální příjem tekutin. Jejich nedostatek vede nejenom k zácpě, ale také k varixům v oblasti konečníku – hemoroidům. Konzumujte pohanku, citrusy, lesní plody, červené hrozny a potraviny bohaté na bioflavonoidy. Kromě výtečné chuti podpoříte celistvost kapilár, dodáte organismu tolik potřebné antioxidanty a stopnete zánětlivé bujení. Usilujte o udržení ideální hmotnosti, kila navíc zbytečně zatěžují cévní aparát.

Pravidelný pohyb prospívá zdraví a při křečových žilách tomu není jinak. Zvolte si oblíbenou pohybovou aktivitu. Plavání, turistika, jízda na kole, jóga či jogging, případně rotoped. Trápí-li vás žilní obtíže, tak silová cvičení, jízdu na koni, aerobik, squash a posilování s činkami ani saunování nelze doporučit.

 

Jaké jsou možnosti léčby?

Konzervativní léčba zahrnuje nošení kompresních stehenních punčoch, ty jsou rozděleny do několika tříd dle síly komprese. Jednoznačně prokázaný efekt mají tablety s diosminem a hesperidinem - flavonoidy, které působí jako venotonikum, vazoprotektivum, které zvyšuje napětí žilní stěny a odolnost cév. Omezuje tvorbu otoků a má protizánětlivý účinek. Další úlevu přináší k tomu určené krémy a gely tišící symptomy.

S odborníkem prokonzultujte možnosti moderního odstranění příčiny žilní nedostatečnosti a žilních varixů - mini invazivní metody odstranění hlavních žil s patologickým refluxem v lokálním umrtvení pod ultrazvukovou kontrolou, doplněné o miniflebektomie a tzv. sklerotizace žil, při které se do žilní stěny aplikuje účinná látka vedoucí k narušení, trombóze a následně resorpci varikosně změněných konvolutů.

 

Tipy, které pracují pro vás

  • Střídání teplé a studené vody vyloženě prospívá. Studenou volte vždy na závěr.
  • Omezte přísun soli ve stravě. Tělo nebude zadržovat vodu a její nadbytek vyloučí.
  • Před usnutím nohy procvičte a podložte tak, aby se nacházely cca o 10 cm výše než srdce.
  • Noste ponožky s volnější gumičkou a komfortní obuv.
  • Doplňte vitamín C, B a E. S otoky a bolestí pomohou bylinné gely s obsahem kaštanu koňského (jírovec maďal).
  • Plánujete dlouhý let? Váš záměr proberte s ošetřujícím lékařem. V pravidelných intervalech se procházejte po palubě, protáhněte končetiny a dbejte na přísun tekutin.
  • Skoncujte s kouřením, nejlépe nadobro!

Články a novinky

Novinka

Nově na AFI: Terapie rázovou vlnou pro úlevu od akutní bolesti i prevenci zranění

Článek

5 tipů, jak zvládnout přechod do chladnějších dnů

Novinka

Nové posily v lékařských týmech

Článek

Gynekologické potíže v letních měsících, aneb jak si nezkazit léto

Novinka

AVIATICA: Nové centrum žilní chirurgie

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Umíte poskytnout první pomoc při uštknutí, tonutí nebo otravě bobulemi?

Článek

Jak na komáří štípance

Článek

Dovolená s dětmi: Co by nemělo v lékárničce chybět

Nechte si posílat novinky