Gynekologické potíže v letních měsících, aneb jak si nezkazit léto
Článek20. 08. 2024
Léto je časem dovolených, cestování, sportování, slunění a koupání. Avšak pro řadu žen je toto období spojeno také s nepříjemnými gynekologickými problémy. K tomu přispívá horko, dlouhé sezení v dopravních prostředcích, neprodyšné oblečení a koupání v bazénech, nebo stojatých vodách. Kvalitu vody v přírodních koupalištích je proto třeba pečlivě vybírat, ovšem i v bazénu voda s vysokým obsah chloru může narušit přirozené pH pochvy.
Zejména častější pobyt ve vodě, vlhku a také nošení chladných mokrých plavek, či neprodyšného oděvu může být příčinou zánětů zevních rodidel, či poševních infekcí a plísní, které, pokud nejsou správně léčeny, mohou mít nepříjemné následky.
Mezi nejčastější sezónní ženská onemocnění patří kvasinkové infekce, jelikož kvasinkám se daří zejména v teplém a vlhkém prostředí. V letních měsících stoupá nejen zevní teplota, ale i teplota v pochvě, a tak se mohou kvasinky přemnožit. Klinicky se jejich zvýšený výskyt projevuje nepříjemným svěděním, pálením, nebo také poševním výtokem.
Prvním doporučeným opatřením, jak se kvasinkové infekci vyhnout, je šetrné osušení po koupání a poté převlečení do suchého oděvu, a to nejlépe vzdušného a bavlněného prádla.
Oblečení, spodní prádlo, péče o oblečení
- noste pouze bavlněné spodní prádlo
- pokud je to možné, nenoste kalhoty, ve kterých se snadno zapaříte (hlavně v létě)
- nenoste těsné oblečení, zejména při menstruaci
- věnujte zvýšenou péči spodnímu prádlu – během akutních potíží je vhodnější klasické "vyvařování" spodního prádla (při bodu varu)
Na místě není ani nadměrná hygiena. Základním krokem může být omezení používání barvených a parfémovaných intimních vložek, nebo toaletních papírů. Rovněž používání velkého počtu různých intimních hygienických prostředků ve formě intimních mýdel, či deodorantů totiž může ženskému tělu paradoxně spíše uškodit.
Koupání a koupele
- po každém koupání se pečlivě osušte
- převlékejte se z mokrých plavek - mokré plavky prospívají kvasinkám, které vaginální mykózu způsobují, proto se po koupání vždy převlékněte
- nepoužívejte parfémované pěny do koupel, mýdla, sprchové gely
- používejte pouze přípravky určené a vhodné pro intimní hygienu, nebo pouze vlažnou vodu
A pozor, při koupání ve vodních nádržích, rybnících a koupalištích se znečištěnou vodou není zárukou použití tamponu jako prevence. Tampon může přenést nečistoty do pochvy.
První pomoc
Při popsaných gynekologických obtížích je první pomocí výtěr zevních rodidel či výplach pochvy prostředky s přírodními látkami, extrakty, oleji, event. sedací koupele z protizánětlivých a protiplísňových rostlin. Velmi pomáhá užití laktobacilů ve vaginální i perorální formě k obnovení ochranného kyselého pH v pochvě.
Pokud prostředky první pomoci nepomáhají k zlepšení stavu, obraťte se na našeho gynekologa se žádostí o odborné klinické vyšetření, jehož obvyklou součástí je i stěr z poševní sliznice na mikrobiologické a mykologické vyšetření. Při nálezu patogenní poševní flóry bude následně doporučena speciální léčba dle zjištěné citlivosti.
Čeho se dá lehce vyvarovat - prevence
- nadměrná konzumace sladkostí (více než dvakrát týdně)
- nevyvážená strava
- používání parfémovaných nevhodných přípravků (sprejů, sprchových gelů, mýdel)
- nošení těsného neprodyšného spodního prádla z umělých vláken
- všechny druhy oděvů, ve kterých se můžete zapařit
- delší používání poševních tampónů a vložek
- špatná nebo naopak nadměrná hygiena
- nehygienický pohlavní styk
- přímé zanesení infekce
- hormonální změny (antikoncepce, těhotenství)
- antibiotika (zvláště penicilinové preparáty)
- oslabený imunitní systém
- stres