Endometrióza

Článek

29. 07. 2019

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění, při kterém dochází k růstu endometria (částeček výstelky dutiny děložní) mimo dělohu, kde reaguje na změny během menstruačního cyklu a krvácí.

V dnešní době postihuje endometrióza každou 10. ženu v plodném věku. Jelikož se vyskytuje mimo děložní dutinu, krev nemůže odtékat, což způsobuje problémy. Kolem ložisek endometria se vytvářejí cysty nebo srůsty a ty pak způsobují velké bolesti.

Tato ložiska děložní výstelky se kromě srdečního svalu a sleziny mohou „uhnízdit“ kdekoli v těle, především pak na vaječnících, vejcovodech, močovém měchýři, střevě. Vzácněji ve vzdálenějších částech těla, jako jsou plíce nebo mozek.


Příznaky

Nejtypičtějším příznakem, na jehož základě by žena měla navštívit svého gynekologa, je dlouhodobá velká bolest, a to nejčastěji v podbřišku. Doprovodným příznakem je zvyšující se bolest v době menstruace. Pokud jsou ložiska rozeseta v pochvě nebo na děložním čípku, mívá žena bolesti při pohlavním styku. V případě umístění ložisek v močovém měchýři bývá krev v moči.
 

Důsledkem tohoto onemocnění bývá často neplodnost. Podle údajů z literatury se endometrióza vyskytuje u 25 až 40 % neplodných žen a 30 až 50 % žen s endometriózou je neplodných. Velmi ovšem záleží na tom, kde se nacházejí ložiska endometriózy, zda už má žena cysty, případně srůsty. Velkou roli hraje také věk a celkový stav pacientky.

 

Léčba

Vhodná léčba je doporučena lékařem po řádném posouzení stavu pacientky a stadia nemoci. Využívá se kombinace chirurgické a hormonální metody. Lékaři nejčastěji chirurgicky odstraní ložiska endometriózy a poté nasadí hormonální léčbu, aby se nemoc dále nešířila. V hormonální léčbě je někdy užívána i hormonální antikoncepce. Ta sníží hormonální podněty ložisek endometriózy a zároveň tlumí bolest. 

 

V případě, že na sobě zpozorujete výše uvedené příznaky, neváhejte se objednat k našim gynekologům na tel: +420235360133.

 

Články a novinky

Novinka

Nová mobilní aplikace myCANADIAN

Novinka

Léčebně preventivní péče – rozšíření provozu našich klinik

Článek

Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly? Pohybem i kompresními podkolenkami

Článek

Nezapomínejte na preventivní prohlídky

Článek

Syndrom polycystických vaječníků: Příčina neplodnosti a chybějící menstruace

Nechte si posílat novinky