Černý kašel

Článek

26. 11. 2019

Známe ho z předválečných románů a z vyprávění našich babiček. Lidově se mu říká černý kašel a už jsme ho považovali za nemoc minulosti. Způsobuje ho bakterie Bordetella petrussis, přenáší se kapénkovou infekcí a jeho výskyt rok od roku stoupá.

Onemocnění se projevuje, jak název napovídá, urputným dávivým kašlem. Bakterie černého kašle totiž vylučuje toxin, který napadá tkáň v průduškách, což způsobuje nepříjemné agresivní kašlání, které může trvat i několik měsíců.

V první fázi onemocnění osídlí mikrob nos a nosohltan a pacient začíná kašlat. V tomto stadiu, které trvá zhruba sedm až deset dnů, se dá onemocnění ovlivnit antibiotiky a lze ho také odhalit prostřednictvím výtěru a kultivace bakterií. Pak infekce postoupí do druhé fáze, ve které se objevují nečekané záchvaty velmi dráždivého kašle, přidává se dušnost, dávení, u dětí dokonce promodrávání. Toto stadium trvá v průměru 4–8 týdnů, pak kašel postupně vymizí. Onemocnění je velmi nepříjemné a dokáže opravdu potrápit.

 „Člověk nejdříve cítí permanentní škrábání v krku, pak se dostaví intenzivní dráždivý kašel, který člověka doslova nutí zvracet. A nedá se to ničím ovlivnit. Na tento kašel žádné léky nezabírají. Nic, co pomáhá při obyčejném kašli, nefunguje. V noci nemůžete spát. Je to, jako by vás někdo pořád štětečkem šimral v krku. Kašel přichází v intenzivních vlnách a člověk může kašlat skutečně měsíce. Je to vyčerpávající a narušuje to dost radikálně život,“ říká jedna z našich dětských lékařek Magdaléna Kreimová, která se s černým kašlem setkává ve své ordinaci.

Černý kašel je na vzestupu v mnoha evropských zemích, a proč se dnes nemoc vrací, nikdo úplně přesně neví. Odborníci nejčastěji přičítají vyšší výskyt infekce změnám ve vlastnostech mikroba, ale mluví se také o nižší účinnosti vakcíny, která má v rámci snahy o šetrnost jiné složení než dříve. Nemoc se šíří poměrně snadno vzduchem a jejímu šíření napomáhá i to, že na začátku, kdy je onemocnění nejvíce infekční, prakticky nikdo neví, že má černý kašel, protože zpočátku se infekce projevuje jako nespecifický zánět horních cest dýchacích. Záchyt nemoci komplikují také poměrně drahé testy.

Pro dospělého člověka není naštěstí černý kašel smrtelný, u malých dětí však může mít fatální průběh. Také proto lékaři doporučují nechat se zhruba každých 10 let očkovat a pro ochranu malých, ještě neočkovaných miminek se doporučuje tzv. kokon strategie, kdy se nechá očkovat celé blízké okolí miminka.
 

Pokud máte zájem o očkování proti černému kašli, obraťte se na naše očkovací centrum. Kromě klasických očkování zajišťujeme i velmi specifická očkování, která budete potřebovat např. při cestách do exotických zemí. Veškeré vakcíny jak pro dospělé, tak pro děti jsou k dispozici přímo na klinice.

Volejte naše callcentrum: +420235360133 

Články a novinky

Novinka

Nechte své děti očkovat proti COVID-19 v Canadian Medical

Novinka

Povinnost respirátorů na klinikách Canadian Medical

Článek

Impetigo – formy, příznaky a léčba

Článek

Boj s podzimními neduhy musí mít řád

Článek

Bolesti břicha a jejich příčiny

Novinka

Canadian Medical získalo řadu ocenění za kvalitu

Novinka

Canadian Medical očkuje proti COVID-19 i bez předchozí registrace

Článek

Operace bez nutné hospitalizace – jednodenní chirurgie se stává trendem i v České republice

Novinka

Představení vedoucích lékařů specializací Canadian Medical

Nechte si posílat novinky