Bolestivá menstruace

Článek

11. 07. 2019

Nejčastější formou bolestivé menstruace je tzv. “primární dysmenorea”. Je to onemocnění, které postihuje nejčastěji mladé dívky a projevuje se křečovitými bolesti v podbřišku v prvním dnu či nejvýše třech dnech menstruačního krvácení.

Bolesti v podbřišku jsou někdy doprovázeny bolestmi hlavy, nevolností či průjmem. Příčina je dnes již dobře známa. Jedná se o zvýšenou tvorbu látek zvaných “prostaglandiny”, které vznikají v předmenstruační děložní sliznici a vyvolávají křečovité stahy dělohy.

 

Primární dysmenorea

Primární dysmenorea se projevuje křečovitými bolestmi v podbřišku první den krvácení (někdy mohou přetrvávat i druhý nebo vzácně i třetí den).

Jedna z možností léčby spočívá v užívání antikoncepčních pilulek. Úspěšnost je přibližně 90%, nežádoucí účinky jsou minimální.

Pokud žena pilulky ze zdravotních důvodů užívat nemůže nebo pokud chce otěhotnět, je možno použít (po konzultaci se svým gynekologem) i jinou léčbu.


Sekundární dysmenorea

Sekundární dysmenorea znamená, že bolesti při menstruaci mají nějakou zjistitelnou příčinu, kterou případně lze odstranit. Bolest má jiný charakter než při primární dysmenoree a může trvat déle.

Po příčinách musí pátrat gynekolog. Nejčastější příčinou je endometrióza. To je civilizační onemocnění, dnes poměrně časté, kdy se kdekoli v těle (typicky v pánevní dutině) objevuje tkáň odpovídající svým vzhledem děložní sliznici. I taková tkáň při menstruaci krvácí, ale protože krev nemůže odtékat navenek, způsobuje bolesti. Další příčinou bolestí jsou srůsty, k jejichž vzniku endometrióza dříve či později často vede.

Léčba endometriózy je obtížná, většinou se zaměřujeme spíše na odstranění bolesti než na snahu odstranit všechna ložiska.


Náhodná bolestivá „menstruace“

Pokud žena obvykle bolestivou menstruaci nemá a náhle se objeví krvácení provázené bolestmi, jde vždy o závažný příznak a je třeba ihned vyhledat pomoc lékaře. Příčinou může být neočekávané těhotenství (včetně těhotenství mimoděložního) nebo zánět dělohy. Proto neváhejte a při jakýchkoliv potížích okamžitě navštivte svého gynekologa.

 

V případě, že potřebujete bolestivou menstruaci konzultovat s lékařem, neváhejte se objednat přes naše callcentrum na tel: +420235360133.

Články a novinky

Novinka

Nová mobilní aplikace myCANADIAN

Novinka

Léčebně preventivní péče – rozšíření provozu našich klinik

Článek

Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly? Pohybem i kompresními podkolenkami

Článek

Nezapomínejte na preventivní prohlídky

Článek

Syndrom polycystických vaječníků: Příčina neplodnosti a chybějící menstruace

Nechte si posílat novinky