Bolest je důležitý signál. Poslouchejte své tělo

Článek

02. 08. 2023

Genetickou výbavu máme každý jinou. Liší se i limity toho, co zvládneme. Jsou ale univerzální pravidla, která platí pro všechny: nepřetěžovat tělo, naslouchat dlouhodobé bolesti a starat se o životní spokojenost. To je to nejlepší, co nám pomůže předcházet nemocem a potížím nejen s pohybovým ústrojím. Na co by si měly dát pozor zejména ženy?

Bolesti kostí, kloubů a svalů potrápí za život spoustu žen. Mnohdy souvisejí s věkem a proměnami ženského těla. Dospívající dívky se potýkají s potížemi, které se pojí se změnou tělesné konstituce. Zátěž pro krční i hrudní páteř představují větší prsa. „Bolesti pomáhá překonat pravidelné posilování, fyzioterapie a vhodná podpora poprsí. Později lze provést zmenšující plastickou operaci, která může být v případě ortopedické indikace hrazena pojišťovnou,“ vysvětluje ortoped MUDr. Šimon Kybal, vedoucí lékař operativy a vedoucí lékař ortopedie Canadian Medical.

Během těhotenství a šestinedělí jsou zas typické obtíže způsobené prudkými změnami tělesné hmotnosti a hladiny hormonu relaxinu. „Jedná se o bolesti zad, kyčelních kloubů a klenby nožní. Zde opět pomáhá konzervativní léčba, tedy fyzioterapie. Dále nezbývá než toto náročné období trpělivě překonat,“ konstatuje MUDr. Kybal. Dobré je také myslet na zlaté pravidlo – nepřetěžovat své tělo a odpočívat, kdykoliv to jde.

Sportovní aktivity, které svědčí duši i kloubům

Holdujete mrtvým tahům? Tak pozor, ať neskončíte s bolestmi bederní páteře a SI kloubu neboli „esíčka“. Ani dlouhé běhy po nevhodném povrchu vám dobrou službu neudělají. „V ordinaci se setkávám s pacientkami s bolestmi kolen, kyčelních kloubů a méně často i hlezen. Tyto obtíže se obvykle řeší doplňky s obsahem glukosamin/chondroitin sulfátu, fyzioterapií, a hlavně změnou sportovní zátěže.“ Třeba běhání jde nahradit všestrannou aktivitou, která klouby nezatíží, a sporty posilujícími kardiovaskulární systém. „Mnoho lidí zaměnilo běhání za duševní hygienu, která by měla jít do hloubky. Někdy to na mě působí dojmem, jako by se dnešní lidé rozhodli utéct sami před sebou,“ zamýšlí se MUDr. Kybal.

Dalším specifikem u žen je zborcení příčné klenby nožní. Roli zde hraje genetika a také nevhodné obouvání. Zejména časté nošení podpatků může nezřídka končit operací vbočeného palce.

V pozdějším věku pak za mnohými obtížemi stojí osteoporóza, kdy se kvůli úbytku estrogenu stává kostní tkáň křehčí. Zde pomáhá zdravý životní styl, dostatek pohybu, pestrá strava a pobyt na slunci. „Případně doplňujeme léky s obsahem vápníku, vitaminu D, kolagenu a dalšími preparáty, které podporují ukládání vápníku v kostech. Co se týká operační terapie, tak tu volím pouze tehdy, když jsem přesvědčen, že přinese lepší kvalitu života a její rizika se vyplatí podstoupit,“ říká MUDr. Kybal.

Jaký sport je pro ženy vhodný?

„Doporučuji všechny sporty, při nichž se cítí po všech stránkách dlouhodobě dobře. Především pak ty spojené s plynulým pohybem bez otřesů a nárazů, takové, u kterých se zapotí, zvýší se tepová frekvence a vyplaví hormony štěstí. Samozřejmě v rozumné míře. Je důležité vnímat svoje tělo. Bolest jako signál se vyvíjela po miliony let a má důležitou informační hodnotu. Neměli bychom ji dlouhodobě ignorovat,“ uzavírá  MUDr. Šimon Kybal.

               

MUDr. Šimon Kybal, vedoucí lékař operativy a vedoucí lékař ortopedie Canadian Medical.

Článek byl připraven ve spolupráci s časopisem Heroine.

Články a novinky

Článek

Nesladký život aneb jak žít s cukrovkou téměř naplno

Článek

Nezdravým životním stylem se řítíme do záhuby

Článek

Očkovat se proti chřipce? Doporučujeme všem

Článek

Obezita se čím dál častěji týká i mladších

Novinka

Canadian Medical je akreditované a certifikované pracoviště

Novinka

Nové posily na klinikách Canadian Medical

Novinka

Vasektomie v otázkách a odpovědích

Článek

Budoucnost zdraví je v digitalizaci

Článek

Očkování proti chřipce začíná

Nechte si posílat novinky