Proč kontrolovat mateřská znaménka?

Článek

27. 05. 2014

Prevence mateřských znamének je často podceňována, přičemž k nejzhoubnějším rakovinovým onemocněním patří právě nádor kůže (maligní melanom). Včasná návštěva lékaře přitom hraje zásadní roli – pokud je rakovina kůže odhalena v raném stadiu, je možné vyléčit ji chirurgickým odstraněním, v rozvinutém stadiu onemocnění je již léčba velice obtížná.

Maligní melanom je zhoubný nádor kůže, který patří mezi nejzhoubnější nádory vůbec. V počátečním stadiu se šíří v kůži horizontálně – znaménko se zvětšuje, v pozdějším stadiu roste vertikálně – do výšky, kdy může krvácet. Velké nebezpečí melanomu spočívá v časném metastazování do jiných orgánů, jako je mozek a kosti, proto je v pozdějších stadiích terapeuticky velice špatně ovlivnitelný.

Výskyt melanomů v naší republice stoupá a čím dál tím častěji jsou onemocněním zasaženi mladí lidé. Nejvíce ohroženi jsou lidé s velice světlou pletí a lidé, kteří se v průběhu života hodně vystavovali slunci, zejména v dětství (s častým spálením pokožky), a dále lidé, v jejichž rodině se onemocnění rakovinou kůže již vyskytlo.

Melanom je ovšem pouze jedním z kožních nádorů. Mezi další patří basaliomy, nádory, které se projevují nejčastěji jako nehojící se eroze v obličeji nebo jako růžová papule, mohou však vypadat také jako ploché ložisko a nachází se kdekoliv na těle. Basaliom sice nevytváří metastázy, ale zvětšuje se a deformuje postiženou oblast. Časté jsou také solární keratózy, drsné plošky nejčastěji na hlavě a v obličeji u starších mužů, které – pokud nejsou léčeny – vedou ke vzniku dalšího nádoru, tzv. spinaliomu.

A přitom je to tak jednoduché. Až 90 procent rakoviny kůže, která je zjištěna včas, je možné vyléčit  chirurgickým odstraněním. Vyšetření dermatologem, které trvá 15–20 minut, Vám může zachránit život.

Na co si dát pozor?

Každý člověk by měl zpozornět, jakmile objeví na svém těle nové mateřské znaménko, zvláště pokud se rychle zvětšuje nebo je tmavé. U znamének, která máme již léta, jsou podezřelá ta, která se liší od ostatních. Varovným příznakem je také, když znaménko začne měnit velikost, tvar či barvu, popřípadě začne svědit. 

Zejména po letních měsících je důležité věnovat se prevenci a všimnout si změn na povrchu kůže. Preventivní vyšetření našeho největšího orgánu – kůže – dokáže včas odhalit změny a odchylky od zdravého stavu a zabránit tak nepříjemným zdravotním komplikacím v budoucnu.

Jak probíhá vyšetření dermatologem?

Preventivní vyšetření kůže by měl podstoupit každý člověk jedenkrát za 1–2 roky (dle kožního fototypu).

Při kontrolním vyšetření v CMC lékařka s pacienty nejdříve provede pohovor, rozbor rodinné i osobní anamnézy a určení fototypu kůže, a poté pečlivě vyšetří projevy na kůži. Pro dermatologické vyšetření je v Canadian Medical Care k dispozici kvalitní dermatoskop, který umožňuje posoudit kožní struktury v detailnějším rozlišení i v hlubších partiích kůže. Dermatoskopický obraz pigmentového znaménka pomáhá lékaři v diagnostice a rozhodnutí o dalším postupu. Chirurgické zákroky provádíme na novém zákrokovém sálku v CMC na Praze 6.

V případě zachycení znaménka s atypickými rysy, melanomu, basaliomu nebo spinaliomu je nutno projev odstranit a vyšetřit patologem. Všechna znaménka jsou histologicky vyšetřena v jedné z nejlepších histopatologických laboratoří v republice. V případě záchytu maligního melanomu je nutná spolupráce s dalšími specialisty, jako je plastický chirurg, v pozdějších stadiích melanomu onkolog.

Pacient s melanomem i basaliomem zůstává v péči dermatologa po zbytek života.

Články a novinky

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Deníky VLM o Lékaři online 24/7 s Vítězslavem Havlišem

Článek

Cítit se lépe, předcházet nemocem nebo zmírnit jejich průběh. Nejen proto má cenu dbát na správnou životosprávu

Článek

Předali jsme výhru v soutěži s Frekvencí 1

Novinka

V týmu CM vítáme novou nutriční terapeutku

Článek

Srdeční choroby nepřicházejí samy. Doprovází je zvýšený cholesterol, obezita a nezdravý životní styl

Článek

Diabetes mellitus: Nevyzpytatelná hrozba s fatálními následky

Nechte si posílat novinky