Vážení pacienti, i přesto, že jsme byli nuceni omezit provoz, jsme vám stále k dispozici a nadále poskytujeme péči našim pacientům. Z bezpečnostních důvodů není možné se na kliniku dostavit bez předchozího telefonického objednání. Prosím, kontaktujte naši klientskou linku, která je plně funkční a připravena vám pomoci s vašimi požadavky. Více informací ZDE.

TESTUJEME NA COVID-19, pro informace volejte 222 300 300

Prekoncepční péče

Článek

26. 08. 2019

Prekoncepční péči lze definovat jako soubor diagnostických a terapeutických opatření, jejichž cílem je optimální vývoj ženské i mužské pohlavní buňky a také příprava ženského organismu na bezproblémový průběh těhotenství.

Klíčový význam pro zdárný vývoj dítěte má první trimestr těhotenství (do 12. týdne gravidity). Péče zahrnující prekoncepční a časné období postkoncepční v I. trimestru těhotenství (první tři měsíce) se nazývá perikoncepční péče. Obě období spolu neoddělitelně souvisí a ovlivňují vývoj zárodku a kvalitu těhotenství jako takového.

O těhotenství, kvalitě vývoje plodu a průběhu těhotenství se rozhoduje již před tím, než žena přijde do jiného stavu. Pre-koncepční péče by proto měla začít „před-těhotenstvím“. To je však úkol, který vyžaduje spolupráci jak gynekologa, tak ženy, která plánuje těhotenství. Velmi důležitá je na prekoncepčním vyšetření i skutečnost, že umožňuje naplánovat vyšetření těhotné v I. trimestru těhotenství. Jinak hrozí, že se žena dostaví k prenatální péči pozdě, v době, kdy je například na ultrazvukový a biochemický screening vrozených vad v I. trimestru pozdě.

 

Faktory, které ovlivňují výsledek početí:

1. Změnitelné 

  • stav výživy
  • způsob zaměstnání, 
  • životní prostředí a styl
  • očkování
  • trvalá léčba
  • momentální zdravotní stav
     

2. Nezměnitelné

  • věk matky
  • genetická, reprodukční a osobní anamnéza. 

Nezměnitelné faktory však mohou vést k opatřením, které mohou mít pozitivní vliv na vývoj plodu a výsledek těhotenství. Zbytečným problémem je např. zanedbaná léze čípku děložního vyžadující chirurgické řešení v těhotenství. Často již v období před koncepcí můžeme zjistit přítomnost zdravotně vysoce rizikového prostředí (např. s vysokým rizikem rozvoje virového infekčního onemocnění - učitelky) nebo škodlivých životních návyků (kouření, alkohol).

Těhotenství změní normální fysiologii ženy a mění se také potřeby výživy během těhotenství. U většiny látek je spotřeba zvýšena. Co se týče vitaminů a minerálů je nárůst mnohem vyšší než zvýšení nároků na energetický přísun. Energetická spotřeba stoupá asi jen o 300 kcal, zatímco potřeba některých vitaminů a minerálů se zvyšuje až o 100%. Proto by žena během těhotenství měla uvažovat o složení stravy tak, aby získala potřebné množství vitaminů a minerálů a zabránila nadměrnému váhovému přírůstku. V současnosti lze považovat za prokázané, že dobrá výživa matky snižuje výskyt předčasného porodu a zvyšuje průměrnou porodní hmotnost a podporuje kojení. Kvalita a kvantita výživy ovlivňuje průběh těhotenství.


Pro konzultaci k prekoncepční péči se objednávejte na tel: +420235360133

Články a novinky

Novinka

Opatření související s výskytem koronaviru COVID-19

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Novinka

Otevírací doba v období svátků a prázdnin

Novinka

Testujeme na koronavirus (COVID-19)

Novinka

Zkrácení ordinační doby na pražských klinikách

Novinka

Omezení provozu - pobočka Waltrovka

Novinka

Omezení příjmu nových pacientů na pediatrii

Článek

Vši: Jak s nimi zatočit?

Novinka

Otevírací doba o státních svátcích a prázdninách

Nechte si posílat novinky