Vážení pacienti, i přesto, že jsme byli nuceni omezit provoz, jsme vám stále k dispozici a nadále poskytujeme péči našim pacientům. Z bezpečnostních důvodů není možné se na kliniku dostavit bez předchozího telefonického objednání. Prosím, kontaktujte naši klientskou linku, která je plně funkční a připravena vám pomoci s vašimi požadavky. Více informací ZDE.

TESTUJEME NA COVID-19, pro informace volejte 222 300 300

Posilovat imunitu začněte u dětí co nejdříve

Článek

19. 11. 2017

Zdraví dítěte je pro rodiče vždy na prvním místě. Kvalita života je dána imunitou, dobrým zdravotním stavem a fyzickými možnostmi dítěte. Posilovat obranyschopnost organismu dítěte můžete od jeho narození až do dospělosti.

První kontakt s antigeny nastává u porodu

Imunita se začíná vyvíjet už během porodu, proto porodníci a lékaři preferují vaginální porod. Dítě projde porodními cestami a dostane se tak do kontaktu s antigeny. Během prvních měsíců života má miminko v těle protilátky, které načerpalo z matčina těla. Děti si proti antigenům vytvoří protilátky až poté, co s nimi přijdou do úzkého kontaktu. Další důležitý aspekt sehrává v raném stadiu života také kojení. Nekojené děti narozené císařským řezem jsou náchylnější k alergiím, jelikož se v jejich zažívacím traktu opožděně osidlují laktobacily a bifidogenní flóra má jiné složení než u dětí kojených.

Pro řadu nemocí virového původu si imunitní systém vybuduje protilátky

Velký mezník ve vývoji  imunity dítěte přichází s nástupem do školky. Děti se v tomto období setkávají se zárodky nových chorob, se kterými se v rodinném prostředí nestřetnou. Často jsou náchylnější k nemocem, ale nemusí tomu tak být vždy. Proti nemocem virového původu, jako jsou například neštovice, si tělo jedince umí vytvořit protilátky a nemoc během jeho života už znovu nepropukne. V dětském věku je proto nezbytné, aby děti neštovice prodělaly. Naproti tomu chřipkové onemocnění je sezónní záležitostí a tělo si protilátky vytvořit neumí. K nemocem jsou náchylnější také prvorozené děti nebo jedináčci, protože vyrůstají v prostředí bez virů, tedy v uzavřeném rodinném kruhu.

Často nemocné dítě potřebuje odbornou pomoc

Pokud je dítě nemocné každý měsíc a nemoc trvá týden a více, může se jednat o poruchu imunity a namístě je porada s pediatrem, který rodičům pravděpodobně doporučí imunologické vyšetření.

V případě, že je dítě ročně šestkrát nebo dokonce osmkrát tak nemocné, že musí zůstat mimo kolektiv, existuje pro něj pomoc v podobě imunostimulancií. Za běžných okolností není nutné preparáty využít, ale u dětí s vysokou četností nemoci představují tyto medikamenty vhodné řešení.

Které vitamíny jsou pro tělo nezbytné?

Imunitu můžete u dětí, stejně jako u sebe, podporovat celý rok. Důležitá je pestrá strava a dostatek vitaminu D, který ovlivňuje růst a imunitní systém v zimních měsících. Z potravin posilují imunitu křížaly, kysané zelí, vitamín C, rakytník, vitamín B obsažený v potravinách, brambory, kiwi, brokolice či papriky. V jídelníčku by neměly chybět probiotické mléčné výrobky. Dostatečné množství vitamínů a minerálů v těle jedince sehrává při tvorbě imunity významnou roli.

Imunitu posiluje otužování a dlouhé procházky. Pobyt venku zvyšuje obranyschopnost organismu u dospělých i dětí. Při procházkách v zimních měsících vybírejte vhodné oblečení. Nejlepší je oblečení na sebe vrstvit a používat funkční prádlo. Adekvátní fyzická aktivita posiluje imunitní systém. Přiměřená hygiena je při budování imunity podstatným faktorem. Příliš špinavé nebo naopak zcela sterilní prostředí tvorbě imunitního systému nenapomáhá.

Dostatek spánku nepodceňujte

Na imunitu u dětí má velký vliv psychická pohoda, stres ze školy, z neznámého prostředí nebo strach. Častější nemoci se mohou z tohoto důvodů objevit také u dětí, které navštěvují první třídu. Není to však pravidlem. Děti musí dostatečně spát a ideální doba spánku se liší dle věku. Děti mladšího školního věku mohou spát až 11 hodin denně, teenageři zhruba devět hodin. Rodiče by měly dbát na to, aby jejich dítě chodilo do postele včas a neponocovalo.

Jak na imunitu v domácím prostředí

Zdravá strava pestrá na vitamíny posiluje přirozenou obranyschopnost organismu. Doma si můžete vyrobit na posílení imunity například rakytníkový sirup z plodů rakytníku. Rakytník obsahuje vitamíny A, C, D, F, K a vitamíny skupiny B a zvyšuje odolnost proti infekcím. Děti budou rakytníkový sirup milovat a mohou jej pít denně místo šťávy. Kysané zelí v sobě obsahuje vitamín C, který posiluje imunitu, a také vitamín B12, jenž podporuje činnost mozku a nervů. Tento vitamín není obsažen v žádné jiné rostlinné potravě. Zelná polévka nebo segedínský guláš děti zasytí a chutná jim, stejně jako zapečené brambory se zelím nebo bramborové knedlíky se zelím. Mezi přírodní antibiotikum patří česnek, který zlepšuje imunitní systém a stabilizuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Syrový česnek děti nemají v oblibě a pravděpodobně neexistuje žádné dětské jídlo s česnekem, které by bez problémů konzumovaly. Silné účinky proti bakteriím, kvasinkám a virům mají listy rostliny aloe vera. Šťáva z listů napomáhá správnému trávení a upravuje střevní mikroflóru.

Posilování imunity v domácím prostředí je vhodné jako prevence. Tento způsob nenahrazuje léčbu doporučenou lékařem a v krátkodobém horizontu ani nemůže zlepšit imunitní systém pacienta.

Vitamíny a doplňky stravy na posílení imunity

Pro správné fungování imunitního systému musí mít tělo dostatek vitamínu A, C, zinku a selenu. Základem je dodržovat zdravý životní styl a pestrou stravu. Vitamíny zakoupené v lékárně slouží k podpoře imunitního systému, ale samy o sobě jej nemohou (tj. bez zdravého životního stylu, konzumace ovoce, zeleniny) výrazně zlepšit. Vyšší potřebu konzumace vitamínů mají děti, které jsou ve vývinu, a také těhotné a kojící ženy. Posílení imunity musí jít ruku v ruce se zdravou výživou a zdravým životním stylem.

Je vaše dítě často nemocné, a nevíte si s tím rady? Užívá často antibiotika nebo tráví velkou část roku mimo kolektiv ostatních dětí? Objednejte se na telefonním čísle (+420) 235 360 133 k našemu pediatrovi, který vám pomůže nalézt řešení.

Články a novinky

Novinka

Opatření související s výskytem koronaviru COVID-19

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Novinka

Otevírací doba v období svátků a prázdnin

Novinka

Testujeme na koronavirus (COVID-19)

Novinka

Zkrácení ordinační doby na pražských klinikách

Novinka

Omezení provozu - pobočka Waltrovka

Novinka

Omezení příjmu nových pacientů na pediatrii

Článek

Vši: Jak s nimi zatočit?

Novinka

Otevírací doba o státních svátcích a prázdninách

Nechte si posílat novinky