Nepodceňujte prevenci rakoviny tlustého střeva. Může vám zachránit život

Článek

21. 10. 2019

Jestliže doktor zjistí rakovinu tlustého střeva u pacienta včas, může být nemoc úspěšně vyléčena. Přesto lékaře často navštěvují pacienti až v pokročilejším stadiu této choroby a ročně se jich nepodaří v České republice zachránit čtyři tisíce.

Při včasném odhalení rakoviny tlustého střeva je šance na vyléčení vysoká

Mezi rizikovou skupinu patří osoby mezi 63 až 77 roky, ale onemocnět může i jedinec výrazně mladší. Avšak nejpodstatnější atribut představuje právě věk pacienta. Důležitý je životní styl, stravovací návyky (například tepelná úprava pokrmů v podobě grilování a fritování či přílišná konzumace červeného masa). Jídelníček musí zahrnovat dostatek vlákniny, kalorický příjem by měl odpovídat věku pacienta a vykonanému pohybu. Nadbytek kalorií tělu nesvědčí, stejně jako obezita. Vrozená predispozice zapříčiní nádor z 15 až 19 procent. Nádor začne nekontrolovatelně bujet za sedm až deset let.

Pokud se onemocnění odhalí včas, šance na uzdravení jsou příznivé a léčbu vede klinický onkolog. Léčba je vždy uzpůsobena na míru danému pacientovi a stadiu onemocnění. Při velmi včasném odhalení může být zhoubný nádor odstraněn pomocí endoskopického výkonu, někdy musí pacient podstoupit chirurgický zákrok, jindy chemoterapii a ozařování.

Jaké jsou rizikové faktory?

Mezi rizikové skupiny pacientů se řadí osoby, jejichž blízcí příbuzní rakovinou onemocněli a také osoby nad 63 let. Dalším rizikovým faktorem je nezdravý styl života obecně. Mezi něj můžeme zařadit nadměrný přísun alkoholu, kouření, nadbytečnou konzumaci tuků a červeného masa, stejně jako uzenin, smažených a uzených pokrmů. Všeobecně špatné stravovací návyky vedou ke zvýšené pravděpodobnosti výskytu rakoviny tlustého střeva. Mezi rizikové skupiny pacientů patří také osoby se zvýšeným výskytem polypů v tlustém střevě, jelikož právě z těchto polypů může vzniknout zhoubná rakovina. Polypy se objevují díky špatnému chromozomu, který se dědí po jednom z rodičů, a právě proto je důležité znát rodinou anamnézu. Pokud se u rodičů nebo prarodičů vyskytoval polyp ve střevě, měl by pacient absolvovat vyšetření, která by jej odhalila, nebo vyvrátila jeho přítomnost. Při zjištění polypu ve střevě je nejvhodnějším řešením jeho odstranění.

Jak se pozná rakovina tlustého střeva?

Nemocný na začátku nepociťuje mnoho symptomů. Často je příznakem přítomnost krve ve stolici, bolení břicha, ztráta na váze bez příčiny, odlišný charakter vyprazdňování, kdy se nepravidelně střídá zácpa a průjem, stolice má zúžený charakter.

Prevence a návštěva preventivních prohlídek

Nezapomínejte na prevenci, která je zejména u rizikových skupin základem k včasnému odhalení rakoviny tlustého střeva a vede k úspěšné léčbě.

Preventivní opatření

  • Nepijte alkohol a nekuřte.
  • Omezte příjem soli.
  • Konzumujte minimum smažených jídel.
  • Grilování a uzení na ohni nepatří mezi vhodnou tepelnou úpravu pokrmů.
  • Jezte minimum červeného masa a nahraďte jej kuřecím masem nebo rybami.
  • Hlídejte si váhu.
  • Hýbejte se.

Preventivní prohlídky

  • Test na okultní krvácení
  • Kolonoskopie

Pacient by měl dbát na životosprávu, pohyb, omezovat nezdravá jídla ve svém jídelníčku a při prvním podezření navštívit praktického lékaře, který jej odešle na specializované pracoviště. Pacienti starší 55 let by se měli sami aktivně objednat na kolonoskopické vyšetření, které napomůže odhalit nemoc v raném stadiu. Od 50 do 54 let věku může pacient absolvovat test na okultní krvácení, který vyšetřuje přítomnost krve ve stolici. Psaníčka testu obdržíte u praktického lékaře.

Jezte zdravě a eliminujte riziko vzniku rakoviny

Správným jídelníčkem můžete preventivně předcházet rakovině tlustého střeva. Pokud se řadíte do rizikové skupiny pacientů, měl by být vhodný jídelníček pro vás samozřejmostí, stejně jako absolvování preventivních vyšetření, která vám doporučí lékař.

Pojídejte maso s nízkým obsahem tuku, vynechte uzeniny a červené maso. Živočišné tuky nahraďte rostlinnými oleji, které jsou lisované za studena. Strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, díky které se zlepšuje vyprazdňování. Střevní stěny jsou čistší, střevo je průchodnější a nejsou v něm obsaženy negativně působící látky. Mezi nejvhodnější potraviny patří luštěniny, ovoce a zelenina, celozrnné pečivo, ale také přírodní rýže nebo celozrnné těstoviny. Ke zdravé stravě zvolte také dostatek pohybu. Nekonzumujte alkohol a nekuřte.

Objednejte se včas na preventivní vyšetření, které může v raném stadiu rakovinu tlustého střeva odhalit. Při brzkém pozitivním výsledku je nemoc velmi dobře léčitelná a šance na uzdravení jsou obrovské.

Ještě jste o prevenci rakoviny tlustého střeva neslyšeli, ale rádi byste se objednali na preventivní vyšetření? Kontaktujte nás na telefonním čísle (+420) 235 360 133.

Články a novinky

Novinka

Nová mobilní aplikace myCANADIAN

Novinka

Otevírací doba - léto 2020

Článek

Moje tělo po porodu – omyly, mýty, pravdy a polopravdy

Novinka

Léčebně preventivní péče – rozšíření provozu našich klinik

Článek

Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly? Pohybem i kompresními podkolenkami

Nechte si posílat novinky