Nejčastější letní problémy z pohledu ORL

Článek

19. 08. 2019

Jedním z nejčastějších onemocnění, se kterým se během letních prázdnin v rámci oboru ORL setkáváme, patří bolesti uší (otalgie), konkrétně pak záněty zevního zvukovodu (otitis externa). 

Jedná se o zánětlivý stav doprovázený výraznou bolestivostí nebo i svěděním v oblasti zevního zvukovodu různého rozsahu a různé etiologie.

Jednou z příčin rozvoje tohoto onemocnění je koupání ve znečištěných vodách (mezi které počítáme i vodu mořskou i vodu chlorovanou), a také stoupající teploty v letních měsících a s tím spojené zvýšené pocení a zvýšenou tvorbu ušního mazu.

Uší maz (cerumen) má za normálních okolností zevní zvukovod chránit. Vytváří na povrchu kožního krytu mechanickou bariéru, okyseluje prostřední a působí baktericidně. Problém nastává ve chvíli, kdy je ušního mazu příliš. Ztrácí se samočistící schopnost zvukovodu a ušní maz se hromadí. Toto pak způsobí obturaci zevního zvukovodu, lokální podráždění a následně i zánět. Tekutina, která by jinak z ucha po koupání vytekla se v něm drží a bakterie či kvasinky se množí. 

Jasnou prevencí je prohlédnutí a případné vyčištění zevních zvukovodů odborníkem, obzvláště u jedinců, kteří již podobné onemocnění v minulosti prodělali před létem či plánovanou dovolenou. Dále je pak možno ochrannou funkci zvukovodu zvýšit použitím uších olejů (pomohou rozpustit přebytečný ušní maz, vyživí přesušenou sliznici). 

Vzhledem k různorodé etiologii je i terapie různorodá.

Pokud se infekce naplno projeví, terapie závisí na vyvolávající příčině onemocnění. Bakteriální infekty léčíme antibiotiky (povětšinou lokálně, u těžkých případů i celkově). Mykotické infekty léčíme antimykotiky. U ekzematických projevů používáme lokální kortikoidní krémy, antiekzematika. Vzhledem k výrazné bolestivosti (zevní zvukovod nemá podkoží,  kožní kryt naléhá přímo na okostici a v případě otoku se tedy kůže výrazně napíná) doporučujeme v akutní fázi užívat analgetika a ucho mírně ochlazovat. 

 

V případě jakéhokoliv ušního problému se na nás obraťte na tel: +420235360133.

Články a novinky

Novinka

Nová mobilní aplikace myCANADIAN

Novinka

Otevírací doba - léto 2020

Článek

Moje tělo po porodu – omyly, mýty, pravdy a polopravdy

Novinka

Léčebně preventivní péče – rozšíření provozu našich klinik

Článek

Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly? Pohybem i kompresními podkolenkami

Nechte si posílat novinky