Vážení pacienti, i přesto, že jsme byli nuceni omezit provoz, jsme vám stále k dispozici a nadále poskytujeme péči našim pacientům. Z bezpečnostních důvodů není možné se na kliniku dostavit bez předchozího telefonického objednání. Prosím, kontaktujte naši klientskou linku, která je plně funkční a připravena vám pomoci s vašimi požadavky. Více informací ZDE.

TESTUJEME NA COVID-19, pro informace volejte 222 300 300

Máte problémy ve vztahu? Může pomoci párová terapie

Článek

22. 02. 2015

Párovou terapii nejčastěji využívají manželské páry, dlouholetí partneři a také homosexuální páry, které mají ve svém vztahu potíže, a jsou ochotny je řešit. Z obecného hlediska je možné říci, že párová terapie je vhodná tam, kde jsou v převaze vztahové potíže nad potížemi osobními.

Terapie si klade za cíl naučit partnery o problémech otevřeně a civilizovaně hovořit, komunikovat spolu. Pomocí této formy terapie se řeší partnerské konflikty a problémy soužití, zlepšuje se schopnost komunikace a posiluje se empatie. Ta má za úkol upevnit schopnost podívat se na situaci ze zorného úhlu druhého partnera.

Práce terapeuta s párem při takovéto terapii se odlišuje od psychoterapie, která je vedená s individuálním klientem. Ovšem na druhou stranu základní podmínky, které zajišťují utvoření bezpečné situace při terapii stejně tak jako akceptující postoj terapeuta, jsou u obou terapií stejné.

Podmínky párové terapie

Tento typ terapie se od individuální odlišuje v jádru terapie samotné. Základní předpoklady pro kvalitně a účinně vedenou párovou terapii představují následující body:

  • Práce s párem na místo individuálního partnera vyžaduje hledat nejlepší řešení pro „my“, nikoli pro  „já“ anebo „ty“.
  • Oba partneři mají alespoň minimální motivaci k práci na záchraně svého vztahu, přestože se často nacházejí v konfliktní situaci, kdy je jedna síla drží ve vztahu a druhá je táhne ven.
  • Obě strany jsou ochotné se scházet s poradcem a dohodnout se alespoň na minimálním společném cíli (tímto cílem může být pouze civilizovaný rozchod nebo naopak vyřešení partnerského sporu).

Povinností terapeuta je vytvořit takovou situaci, při které mají obě strany pocit, že jsou terapeutem přijímány rovnocenně. Oba partneři by měli mít dostatečný prostor k vyjádření svých názorů, pocitů a potřeb, terapeut je za jejich názory nesmí odmítat a v žádném případě soudit. Akceptuje sdělení obou účastníků párové terapie stejně, jelikož jeho zájmem není vědět, který z nich má pravdu, ale vyslechnout každou stranu nezávisle a dobře porozumět tomu, co prožívají.  Nezapomeňme, že cílem této terapie je primárně dosáhnout nejlepší řešení pro „my“.

Proč terapii navštívit

Usilujete-li o záchranu vztahu, s párovou terapií si lépe uvědomíte jádro Vašeho problému, které Vám jej napomůže vyřešit.

  • Před terapeutem partneři představí každý nezávisle na sobě problémovou situaci bez hádek a zbytečných útoků.
  • Partneři si postupně vzájemně uvědomí vlastní hodnocení celé situace nejen druhé osoby, ale také sledují své stanovisko, které potřebují sdělit partnerovi a terapeutovi.
  • Vysvětlením situace každého z partnerů při terapii mnohdy dochází k rozuzlení problému, jelikož každý v páru vnímá interpretaci reality odlišně.
     

Jak často na terapii docházet

Počet setkání je velmi individuální a není možné říci, zda páru komplexně pomůže setkání pět, deset či budou na terapii docházet rok. Pro začátek se doporučuje navštěvovat terapeuta jednou týdně po dobu několika měsíců. Záleží na dohodě partnerů a na průběhu párové terapie. Jedná se o závazek a investici, kterou není každý ochoten podstoupit, nicméně Vám může zachránit celý vztah a vybudovat jej pevněji. V opačném případě Vám napomůže opustit svého partnera se ctí, kterou si k němu zachováte a zabrání ztráty blízké osoby.

Terapeutické setkání obvykle trvá 90 minut. 

Klienti se mohou objednat přes call centrum na telefonním čísle +420 235 360 133 nebo prostřednictvím e-mailu info@canadian.cz.

Přejeme Vám mnoho štěstí.

Články a novinky

Novinka

Opatření související s výskytem koronaviru COVID-19

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Novinka

Otevírací doba v období svátků a prázdnin

Novinka

Testujeme na koronavirus (COVID-19)

Novinka

Zkrácení ordinační doby na pražských klinikách

Novinka

Omezení provozu - pobočka Waltrovka

Novinka

Omezení příjmu nových pacientů na pediatrii

Článek

Vši: Jak s nimi zatočit?

Novinka

Otevírací doba o státních svátcích a prázdninách

Nechte si posílat novinky