Vážení pacienti, i přesto, že jsme byli nuceni omezit provoz, jsme vám stále k dispozici a nadále poskytujeme péči našim pacientům. Z bezpečnostních důvodů není možné se na kliniku dostavit bez předchozího telefonického objednání. Prosím, kontaktujte naši klientskou linku, která je plně funkční a připravena vám pomoci s vašimi požadavky. Více informací ZDE.

TESTUJEME NA COVID-19, pro informace volejte 222 300 300

Máme se obávat spalniček?

Článek

19. 03. 2019

V posledních týdnech se objevují stále častěji alarmující zprávy o výskytu spalniček. Požádali jsme proto naší pediatričku, MUDr. Ivu Fardovou, o odpovědi na najčastější dotazy ohledně tohoto onemocnění.

 

Co jsou spalničky?

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Zpočátku se projevují zvýšením teploty, rýmou, překrvením spojivek a suchým kašlem, poté se objevují bělavé tečky na sliznicích úst a vyrážka. Ta zpravidla začíná na hlavě a šíří se na krk, hrudník a  postupně na celé tělo.

Zvláště u nemocných s oslabenou imunitou nebo u dětí mladších 3 let se mohou vyskytnout komplikace jako je zánět středního ucha, zápal plic a vzácně i zánět mozku – encefalitida.

Důležitým nepříznivým faktorem je i to, že virus spalniček způsobuje utlumení buněčné části imunitního systému a tím dočasně oslabuje obranyschopnost organismu i proti jiným infekcím.

 

Co je zdrojem tohoto virového onemocnění?

Zdrojem nákazy je vždy nemocný, a to od prvních příznaků až do 6. dne od vzniku vyrážky. Nakažlivost je ale největší v počátečním stádiu, tedy 3-4 dny před výsevem vyrážky. Infekce se přenáší kapénkovou nákazou, nebo i přímým kontaktem a vzduchem. Mimo lidské tělo virus velmi rychle ztrácí svou infekčnost. Vstupní branou nákazy jsou dýchací cesty, v jejichž sliznicích se  pak virus množí.

Inkubační doba je kolem 10 ti dnů, zpravidla 8-14. V některých případech (např. po transfúzi krve nebo plazmy apod.) může být až 28 dní.

  

Jak často se spalničky vyskytují ?

Do zahájení pravidelného očkování proti spalničkám v roce 1969 bylo v České republice průměrně 50 tisíc onemocnění ročně. S nárůstem kolektivní imunity se počet případů snižoval a od roku 1982 byly hlášeny jen jednotlivé případy.

V posledních letech s klesající kolektivní imunitou naopak počet případů této infekce zvyšuje.

Od počátku roku 2019 do 17. 3. 2019 bylo hlášeno v České republice onemocnění 298 osob spalničkami, z  toho 279 klasifikovaných jako potvrzené. (zdroj: szu.cz)

 

Jak lékaři spalničky léčí?

Na spalničky není specifický lék. Jde o virové onemocnění, proto je nelze léčit antibiotiky. Lékaři  doporučí  tzv. symptomatickou léčbu, to znamená léčbu příznaků, například horečky. Komplikované případy vyžadují léčbu v nemocnici.

 

Jak můžu této infekci zabránit?

Jediným preventivním opatřením je očkování. V České republice se očkuje mezi 13. a 18. měsícem věku dítěte kombinovanou látkou obsahující kromě spalniček i očkování proti příušnicím a zarděnkám. 2. dávka je aplikována mezi 5.- 6. rokem.

V případě onemocnění je povinná izolace po dobu 7mi dnů od začátku výsevu vyrážky.

Po kontaktu se spalničkami lze vnímavé osoby chránit očkováním aplikovaným do 72 hodin od kontaktu s nákazou. Vnímavé osoby jsou ty, které mohou onemocnět. To znamená ty, které nebyly očkovány, ani spalničkami dosud neonemocněly. Po prodělaných spalničkách zůstává celoživotní imunita.

To nejdůležitější, co můžete udělat ještě před kontaktem s tímto onemocněním, je kontrola očkování proti spalničkám u Vás a Vašich dětí.  

Články a novinky

Novinka

Opatření související s výskytem koronaviru COVID-19

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Novinka

Otevírací doba v období svátků a prázdnin

Novinka

Testujeme na koronavirus (COVID-19)

Novinka

Zkrácení ordinační doby na pražských klinikách

Novinka

Omezení provozu - pobočka Waltrovka

Novinka

Omezení příjmu nových pacientů na pediatrii

Článek

Vši: Jak s nimi zatočit?

Novinka

Otevírací doba o státních svátcích a prázdninách

Nechte si posílat novinky