Vážení pacienti, i přesto, že jsme byli nuceni omezit provoz, jsme vám stále k dispozici a nadále poskytujeme péči našim pacientům. Z bezpečnostních důvodů není možné se na kliniku dostavit bez předchozího telefonického objednání. Prosím, kontaktujte naši klientskou linku, která je plně funkční a připravena vám pomoci s vašimi požadavky. Více informací ZDE.

TESTUJEME NA COVID-19, pro informace volejte 222 300 300

Končíte s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

05. 02. 2019

Mnoho lidí každoročně vstupuje do nového roku s předsevzetím zbavit se závislosti na cigaretách...

Mnoho lidí každoročně vstupuje do nového roku s předsevzetím skoncovat s kouřením. Odbourání závislosti na nikotinu se však může ukázat těžší, než se zdá, a s další zapálenou cigaretou se dostavuje pocit osobního selhání. Vaše šance úspěšně překonat abstinenční období může výrazně zvýšit spolupráce s odborníkem – pomoc a podporu najdete v poradně pro léčbu závislostí či u svého praktického lékaře.

Patříte k těm, které závislost na nikotinu dlouhodobě trápí a opakovaně se pokoušejí tento zlozvyk odbourat? Pak se nejprve poctivě zamyslete nad svou motivací, proč s kouřením přestat. Můžete si i naplánovat, co si koupíte za peníze, které představovaly výdaje za krabičky cigaret, zařadit do svého života více příjemných pohybových aktivit nebo se pustit do učení se něčemu novému…

Ať už bude vaše motivace jakákoli, své rozhodnutí přestat kouřit můžete považovat za jedno z nejlepších v životě. Z lékařského pohledu je kouření devastující návyk, který kuřáka poškozuje na mnoho let dopředu. Většina zdravotních obtíží souvisejících s tímto zlozvykem se totiž projeví až s velkým časovým odstupem v řádu desetiletí – prokázané jsou souvislosti mezi kouřením a výskytem aterosklerózy (kornatěním tepen) či rozvojem rakoviny.

Co se děje v organismu při odvykání kouření?

Závislost na cigaretách je jednak psychická („cigareta mě uklidňuje“), jednak fyzická – pravidelná dávka nikotinu bude tělu z pohledu začínajícího nekuřáka chybět. Je tedy vhodné dopředu se připravit na týdny odvykací kúry, počítat s tím, že vaše tělo bude procházet očistným procesem, a zjistit si, jakými prostředky byste mohli své bohulibé rozhodnutí v období po típnutí poslední cigarety podpořit.

Pokud kouříte, je to podobné, jako kdybyste měli velkou otevřenou ránu, kterou si opakovaně každý den škrábete a tím bráníte jejímu vyhojení. V okamžiku, kdy hojení bránit přestanete, váš organismus se začne uzdravovat a regenerovat. Lidské tělo má ohromný potenciál vyléčit se od svých obtíží, takže změny, které v organismu nastaly v souvislosti s kouřením a jsou ještě vratné, se mohou postupem času upravit do normálu. Bonusem je, že se vám brzy začne zlepšovat čich a s ním i chuť, budete se méně zadýchávat apod.

Odvykání kouření s sebou nese i dočasná negativa: riziko podrážděnosti, horší soustředěnost, nutkavé myšlenky na cigaretu, někdy problémy se spánkem. Je nepříjemné, že tyto projevy mohou trvat i několik týdnů. Pomoci můžou nikotinové náhražky, které potlačují abstinenční příznaky, nicméně z pohledu odborníků je to berlička, která utrpení spíše prodlužuje. Dávky se při dlouhodobém užívání dají ovšem postupně snižovat – pokud překonáte počáteční příznaky, pak jste na nejlepší cestě se svého zlozvyku zbavit.

V čem může pomoci odborník?

Pokud jste pevně rozhodnuti, pomůže vám najít pozitivní motivaci, proč s kouřením přestat. Dá vám doporučení, jak se na život bez cigarety připravit.

  • Má přehled o podpůrných, volně dostupných prostředcích pro období odvykání (žvýkačky, spreje, náplasti).
  • Kuřákům se silnou fyzickou závislostí můžeme nabídnout psychologickou pomoc nebo farmaceutickou podporu.
  • Někteří při odvykání kouření sáhnou po elektronické cigaretě – ta má tu výhodu, že kuřák neotravuje svým kouřením své okolí, bohužel jej ale nezbavuje závislosti na nikotinu. Můžete také zkusit různé alternativní metody, hlavní ale zůstává chuť přestat a silná motivace.

Pro konzultaci a radu se kdykoli objednejte k našemu praktickému lékaři na čísle 235 360 133.

Články a novinky

Novinka

Otevírací doba v období svátků a prázdnin

Novinka

Testujeme na koronavirus (COVID-19)

Novinka

Opatření související s výskytem koronaviru COVID-19

Novinka

Zkrácení ordinační doby na pražských klinikách EUC Premium s.r.o.

Novinka

Omezení provozu - pobočka Waltrovka

Novinka

Omezení příjmu nových pacientů na pediatrii

Článek

Vši: Jak s nimi zatočit?

Novinka

Otevírací doba o státních svátcích a prázdninách

Novinka

Oznámení - koronavirus

Nechte si posílat novinky