Vážení pacienti, i přesto, že jsme byli nuceni omezit provoz, jsme vám stále k dispozici a nadále poskytujeme péči našim pacientům. Z bezpečnostních důvodů není možné se na kliniku dostavit bez předchozího telefonického objednání. Prosím, kontaktujte naši klientskou linku, která je plně funkční a připravena vám pomoci s vašimi požadavky. Více informací ZDE.

TESTUJEME NA COVID-19, pro informace volejte 222 300 300

Je vhodné cestovat s dětmi do exotických zemí?

Článek

15. 09. 2014

Cestování s nejmenšími dětmi je náročné a je vždy třeba uvědomit si, zda samotná cesta i zvolená destinace nepředstavuje pro dítě zbytečnou zátěž či dokonce rizika. Přesto se někteří rodiče vydávají s malými dětmi do zemí exotických, kde na ně mohou číhat různá infekční a parazitární onemocnění.

Rodiče se často dotazují, zda mohou s malými dětmi cestovat letadlem. Věk sice není žádnou kontraindikací, nicméně obecně se doporučuje, aby dítě nelétalo v prvních třech měsících života. Jde o to, aby miminko mělo za sebou alespoň základní očkování proti základním přenosným chorobám, tedy aby bylo alespoň nějakým způsobem ochráněno proti zcela běžným, ale potenciálně velice nebezpečným chorobám, proti kterým se očkuje na celém světě.

V souvislosti s cestováním letadlem do vzdálenějších zemí se nabízí také otázka aklimatizace, především změny časového faktoru, dále jde o komfort dítěte v letadle, stravu, nutnost pití (kojení), protože například všeobecně doporučené žvýkání bonbonů při vzlétávání a přistávání letadla kvůli nepříjemnému zaléhání uší u kojenců aplikovat nelze, apod.

Kromě tradičních starostí souvisejících s cestováním s malými dětmi přicházejí v případě exotických destinací na řadu ještě rizika spojená s možnými závažnými zdravotními obtížemi„Děti a těhotné ženy mají například daleko větší riziko onemocnět malárií než ostatní lidé. Je to způsobené nedostatečným stavem imunity. Dítě ještě nemá vytvořený imunitní systém jako dospělý, právě proto je malárie největším zabijákem dětí v rozvojovém světě. Jde o kojence, batolata a nejmenší děti,“ říká MUDr. Jaromír Vomáčka, specialista na cestovní medicínu.

Konkrétně nelze nejmenší děti očkovat například proti břišnímu tyfu (lze až u dětí od dvou let věku) či proti žluté zimnici (až od devíti měsíců věku), takže o cestě do exotických zemí s kojencem by rodiče raději vůbec neměli uvažovat. Pro děti, které váží méně než 40 kg, na českém trhu neexistuje malarická profylaxe. „Malárie je v tropech celosvětovou záležitostí. Existuje seznam zemí, kde se malárie vyskytuje, a tam je třeba mít malarickou profylaxi. Proto je třeba takovou cestu konzultovat, nechat si od odborníků poradit a podstoupit nutná očkování,“ upozorňuje MUDr. Vomáčka. Je přitom vždy dobré zjistit si rizika pro konkrétní destinaci – například v rámci jihovýchodní Asie mohou mít zahraniční návštěvníci problémy s malárií v Malajsii, zatímco v jižní Asii (kupříkladu v Phuketu) malarickou profylaxi nepotřebují. (Více se dočtete v článku Jak se bránit proti parazitům z exotických zemí? Poradí cestovatelská medicína.)

Jaromír Vomáčka na závěr dodává: „Je třeba mít na paměti, že dítě není malý dospělý, je to ještě nevyvinutý dospělý. S většími, školními dětmi už cestovat do exotických zemí lze, neboť už je možné je předem dostatečně poučit, a děti jsou pak nezřídka striktnější než dospělí, co se týče dodržování pravidel.“

Články a novinky

Novinka

Opatření související s výskytem koronaviru COVID-19

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Novinka

Otevírací doba v období svátků a prázdnin

Novinka

Testujeme na koronavirus (COVID-19)

Novinka

Zkrácení ordinační doby na pražských klinikách

Novinka

Omezení provozu - pobočka Waltrovka

Novinka

Omezení příjmu nových pacientů na pediatrii

Článek

Vši: Jak s nimi zatočit?

Novinka

Otevírací doba o státních svátcích a prázdninách

Nechte si posílat novinky