Aromaterpie - použití esenciálních olejů

Článek

19. 09. 2018

Co jsou esenciální oleje? 

Esenciální oleje jsou aromatické éterické tekutiny destilované z dřevin, květin, stromů, kořenů a semínek. Chemické složení esenciálních olejů je velice komplexní: každý z nich může obsahovat stovky odlišných a vzácných chemických sloučenin. Kromě toho jsou esenciální oleje vysoce koncentrované a mnohem silnější než sušené byliny. Destilační proces způsobuje vysokou koncentraci esenciálních olejů. Často je třeba celé rostliny či více rostlin k výrobě jedné kapky destilovaného esenciálního oleje. 

Esenciální oleje jsou odlišné od rostlinných olejů (kukuřičný, olivový). Nejsou mastné a neucpávají póry jako mnoho rostlinných olejů. 

 

Jak fungují?

Lidské tělo se skládá ze zhruba 100 miliard buněk. Esenciální oleje se skládají ze 40 milionů molekul v každé kapce! Jak to, že se vejde tolik molekul do jedné kapky? Jsou velice malé což umožňuje jejich vniknutí do tkání a přímo do buněk. 

Esenciální oleje a lidská krev sdílí několik společných vlastností: bojují proti infekcím, obsahují sloučeniny podobné hormonům a pomáhají regeneraci. Fungují jako chemický obranný mechanismus rostliny s antibakteriálními, protiplísňovými a antivirovými vlastnostmi. 

Schopnost esenciálních olejů napodobit hormony způsobuje nastolení rovnováhy mnohým fyziologickým soustavám lidského těla. Mají chemickou strukturu, která je podobná té, co se nalézá v buňkách a tkáních lidského těla. Toto způsobuje, že jsou esenciální oleje slučitelné s bílkovinami v lidském těle, jsou snadno identifikovatelné a lidské tělo je snadněji přijme. 

Esenciální oleje podporují vylučování protilátek, neurotransmiterů, endorfinů, hormonů a enzymů.

 

Jsou esenciální oleje bezpečné?

Jeden z faktorů, který určuje ryzost olejů, je jejich chemické složení. Složení je ovlivněno různými faktory, včetně toho z jaké části rostliny je olej vyroben. Na složení se podílí kvalita půdy a hnojiva (organického nebo chemického), zeměpisný region, podnebí, nadmořská výška, metoda sklizně a destilačního procesu. 

Kvůli síle a účinku esenciálních olejů je důležité, aby esenciální oleje byly čisté. Nejčistější esenciální oleje bývají drahé, ale nenahraditelné. 

Nižší kvalita či naředění esenciálních olejů pravděpodobně nepřinese terapeutické účinky a může být i toxické.

V Evropě byly zavedeny standardy, které určují typy a množství chemických složek, které je třeba dodržet u kvalitních esenciálních olejů (známé jako AFNOR a ISO). 

Esenciální oleje Young Living splňují všechna kritéria a známky nejvyšší čistoty a kvality. Jejich příprava podléhá vysokým standardům, od semínka až k hotovému produktu. 

 

Jak se užívají esenciální oleje?

Esenciální oleje lze použít topicky (přímo na kůži) nebo aromaticky s využitím difuzéru či přímou inhalací ze skleničky. Dále lze některé esenciální oleje přijímat i vnitřně. Young Living nazývá tyto oleje jako “Vitality Oils – vitální oleje”. Tímto lze jednoduše rozpoznat, jaké esenciální oleje je možné přijímat vnitřně. 
 

1. Aromaticky

Esenciální oleje známe často ve spojení s jejich vůní, která navozuje atmosféru podle specifických požadavků. Lze je inhalovat přímo ze skleničky, rozptýlit difuzérem, přidat do netoxických čisticích prostředků či kosmetiky. 

 

2. Topicky

Mnoho esenciálních olejů zkvalitní pleť a lze je aplikovat přímo na kůži, či přidat do oblíbených kosmetických přípravků. Je možné je zkombinovat s nosním olejem či denním krémem za účelem snadné aplikace. 

 

3. Vnitřně

Mnoho esenciálních olejů lze přijímat vnitřně. Řada Vitality Line od Young Living je určena pro vnitřní užití. Je jednoduché přidat chuť do různých pokrmů a nápojů, či přijímat oleje v kapslích jako doplněk stravy. 

 

Zdroj: “The Essential Oils Truth” Jen O’Sullivan, “Essential Oils - Integrative Medical Guide” D. Gary Young, ND

Fotogalerie

Články a novinky

Novinka

Nová mobilní aplikace myCANADIAN

Novinka

Otevírací doba - léto 2020

Článek

Moje tělo po porodu – omyly, mýty, pravdy a polopravdy

Novinka

Léčebně preventivní péče – rozšíření provozu našich klinik

Článek

Hypertenze: Nenápadný zloděj zdraví

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly? Pohybem i kompresními podkolenkami

Nechte si posílat novinky