Ergoterapie
Ergoterapie
Ergoterapie je léčebná metoda, jejímž primárním cílem je umožnit jedinci zapojovat se do činností, které jsou pro jeho život smysluplné a nepostradatelné. Dříve byla tato zdravotnická disciplína označována také jako „léčba prací“. V zásadě jde o zachování si maximální soběstačnosti v běžných denních i pracovních činnostech a aktivitách volného času.
Hlavním terapeutickým prostředkem v ergoterapii je tedy smysluplná činnost či zaměstnávání, u dětí hra.
Ergoterapie u dospělých jedinců
- Ergoterapeutické vyšetření zaměřené na analýzu činnosti (hrubá a jemná motorika, senzomotorika, orientačně kognitivní funkce, možnosti komunikace).
- Hodnocení a nácvik ADL (activites of daily living, běžné denní činnosti) – např. jídlo a pití, oblékání, osobní hygiena, příprava jídla, jednoduchý nákup, manipulace s penězi, používání dopravního prostředku apod., a to pomocí strandardizovaných testů, pozorování, rozhovorů s klientem a jeho rodinou. V optimálním případě terapie probíhá v domácím prostředí.
- Ergoterapie pomáhá s výběrem kompenzačních pomůcek, které s klientem zkouší v reálných situacích a provádí zácvik i s rodinnými příslušníky.
- Na základě vyšetření a analýzy funkčních schopností ergoterapeut sestavuje krátkodobý a dlouhodobý ergoterapeutický plán. Ve spolupráci s ostatními odborníky provádí rehabilitaci kognitivních funkcí a nácvik komunikačních a sociálních dovedností.
- Zabývá se úpravami domácího a pracovního prostředí (oblast ergonomie).
- Ve spolupráci s ostatními odborníky doporučuje vhodné pracovní a studijní začlenění osob se zdravotním postižením.
Ergoterapie u dětí
Ergoterapie se formou hry zaměřuje na podporu jejich vývoje v těchto oblastech
- Běžné denní činnosti (ADL) – jídlo, pití, oblékání, použití toalety, lokomoce, pomůcky, úpravy domácího prostředí aj.
- Hra a škola – úprava prostředí, možnosti stimulace pro aktivní zapojení HKK do hry, vhodné pozice pro hru, výběr hraček, možnosti grafomotoriky
- Volný čas
Ergoterapie je vhodná pro děti s DMO, ADHD, diagnózou způsobující problémy v oblasti motoriky HKK, s problémy v oblasti grafomotoriky, s diagnózou způsobující opoždění psychomotorického vývoje, s Downovým syndromem nebo jinou genetickou vadou, s problémy s krmením či poruchou polykání. Ergoterapeut aktivně spolupracuje s rodinou dítěte, respektuje její potřeby a přání
Ergoterapeutická péče v Canadian Medical
- Ambulantní péče v ordinaci je vhodná pro konzultace s ergoterapeutem.
- Home visit (domácí návštěva) je ideální pro pravidelné a déletrvající terapie. Výhodou je domácí prostředí, především u dětských klientů, kdy ve svém prostředí lépe spolupracují. Navíc můžeme provádět úpravy domácího prostředí přímo na místě.
- Konzultace v MŠ, ZŠ, popř. na pracovišti – je optimální pro doplnění komplexní péče o klienta. U dětí je možná konzultace s učitelem, především v oblasti úpravy prostředí, vhodných aktivit pro stimulaci jemné motoriky a soběstačnosti i v oblasti grafomotoriky.
- U dospělých klientů jde o úpravu pracovního prostředí z pohledu ergonomie.
Průběh ergoterapie
- Terapie probíhá vždy na základě indikace lékařem.
- Při první terapii ergoterapeut provádí vstupní vyšetření, stanoví si cíle a plán terapie, a to ve spolupráci s rodinou klienta. Četnost terapií je individuální – dle potřeby, případně na základě doporučení lékaře.
- Dle potřeby během terapie probíhá spolupráce s lékaři (fyzioterapeutem, logopedem, psychologem), firmami poskytujícími kompenzační pomůcky, případně s dalšími odborníky.
Lékaři a ordinace
{{doctor.name}}
{{doctor.role}} , {{specialization}}
{{clinic}}
Jazykové znalosti: {{language}}
Nebyly nalezené žádné záznamy