Velká vizita: Waltrovka

Článek

17. 01. 2019

Rozhovor s doc. MUDr. Rastislavem Hromádkou, Ph.D., primářem centra jednodenní chirurgie na pražské klinice Canadian Medical.


Klinika Waltrovka poskytuje prémiovou lékařskou péči v oblasti jednodenní chirurgie. Mohl byste říct, v čem se péče liší od běžného zavedeného standardu?

Na toto se těžko odpovídá, když není definováno, co je standard. Takže bych řekl, že se prostě snažíme poskytovat klientům tu nejlepší možnou péči a projevuje se to na mnoha úrovních od prostředí kliniky přes úroveň lékařů i prováděné medicíny až po přístup k pacientovi a organizaci péče.
 

Začněme tedy u lékařů a medicíny. Co všechno může pacient očekávat?

V první řadě si do týmu vybíráme zkušené operatéry s dlouholetou praxí, kteří ale zároveň umí skutečně dobře pracovat s moderními technikami a výborně se orientují v tom nejnovějším, co se v jejich oboru odehrává. Lékařům se navíc snažíme poskytnout co nejlepší podmínky pro práci. To se projevuje ve dvou věcech. Za prvé, jeden lékař u nás denně neudělá více než pět operací, to je maximum, protože nepřiměřená zátěž samozřejmě ovlivňuje výkon. A můžu říct, že toto rozhodně není na jiných pracovištích běžné. A druhá věc je vybavení. Máme to nejlepší a to se samozřejmě projevuje nejen na zákroku samotném, ale i na tom, jak se s vybavením operatérovi pracuje. Operace navíc plánujeme tak, aby je vždy prováděl lékař, který se danou oblastí zabývá. Když se jedná o operaci kolene, tak ji provádí ortoped, který se specializuje na kolena. Pacient si samozřejmě může u nás operatéra vybrat, ale my mu navrhneme takového, který je pro jeho konkrétní problém bezvadně odborně vybavený.
 

Mluvil jste o přístrojích. Jak je klinika vybavena? A máte nějakou unikátní techniku?

Na Waltrovce jsou dva operační sály a pokoj se třemi pooperačními monitorovanými lůžky. Klinika se zaměřuje na jednodenní chirurgii a moderní miniinvazivní metody, které jsou pro pacienty šetrnější, a vybavení tomu odpovídá. Máme endoskopickou věž pro ortopedické operace, endoskopickou věž pro laparoskopické operace a jednotku pro hysteroskopii. To nejmodernější, do čeho jsme investovali, je nejnovější C rameno, což je zařízení, které prostřednictvím RTG záření zobrazuje operované místo. Přístroj, který my používáme, se začal prodávat teprve před rokem a pro pacienty je šetrný v tom, že emituje minimální dávku záření. Tento typ je jediný v republice a i v rámci Evropy jich je jen pár.
 

A vybavení pokojů?

Na Waltrovce je pro pacienty připraveno 9 úplně nových pokojů s vlastním sociálním zařízením, televizí, ledničkou a Wi-Fi připojením. Je to spíše hotelový než klasický nemocniční standard. A devět pokojů mají na starost vždy dvě sestry.
 

Canadian Medical se hodně zaměřuje nejen na léčbu, ale i dobrou organizaci péče. Jak to funguje u operací?

Každý pacient má k dispozici koordinátora péče, který s ním všechno naplánuje. Dohodne s ním termín operace, vysvětlí mu další kroky, poskytne mu informované souhlasy a zajistí mu termíny předoperačních vyšetření. Pacient má jedno telefonní číslo na svého koordinátora a na něj se může se vším obracet.
 

Jaké zákroky u vás pacienti mohou podstoupit?

Jsme pracoviště jednodenní chirurgie, takže jsou to zákroky, po jejich provedení může pacient do 24 hodin opustit kliniku. Provádíme operace v oboru chirurgie, ortopedie, gynekologie a estetické chirurgie.
 

A jak je to s termíny a s financováním?

Waltrovka nemá smlouvu s českými pojišťovnami, takže za péči se u nás platí. Jedná se ale vzhledem ke špičkové kvalitě služeb o cenově velmi přívětivý model dostupný širokému spektru pacientů. Zvládne-li váš rozpočet standardní zájezd do Egypta, zvládne i zákrok u nás. A operaci jsme schopni provést i se všemi předoperačními náležitostmi do tří týdnů.
 

 

doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D.

Ortoped s osmnáctiletou praxí působí jako primář centra jednodenní chirurgie Canadian Medical
na Waltrovce. Jeho druhým pracovištěm je Ortopedická klinika Fakultní nemocnice Motol. Posledních 12 let se zaměřuje na chirurgii nohy. V roce 2015 zavedl jako první v České republice rutinní používání miniinvazivních osteotomií kostí nohy. Je spoluautorem první české protézy metatarsofalangového skloubení palce nohy. Věnuje se také pedagogické a publikační činnosti.


 

Fotogalerie

Články a novinky

Článek

Co nevíte o imunitě u dětí a jejích poruchách

Článek

Zažívací potíže z jídla na dovolené? Pomůže Lékař online 24/7

Článek

Představujeme novou část kampaně Canadian Medical

Článek

Bolest je důležitý signál. Poslouchejte své tělo

Článek

Do hor, k moři nebo na chalupu. Víte, jak vybavit lékárničku na cesty?

Článek

Úpal není úžeh! Poznejte je včas, mohou totiž způsobit vážné zdravotní komplikace

Článek

Letní koupání - bez mykózy, bez svědění

Článek

Mluvíte s dětmi o penězích? Pozor – finanční negramotnost je může dohnat v dospělosti

Článek

Čtvrtina českých kuřáků každoročně zkouší odvykat, až 80 % z nich se však nepodaří zbavit se své závislosti

Nechte si posílat novinky