Proděláním infekce COVID-19 to nekončí: varuje MUDr. Miluše Vostradovská

Článek

16. 04. 2021

Může to trvat týdny, ale i měsíce, než se po oficiálním vyléčení se z koronaviru náš organismus vrátí do „normálu“. Kdy je nezbytné vyšetření u plicního lékaře a jaké zdravotní komplikace nám hrozí, když nebudeme poslouchat své tělo? To nám prozradila MUDr. Miluše Vostradovská, internistka a praktická lékařka pro dospělé z kliniky Canadian Medical.

Zůstává organismus po prodělání COVID-19 nějak oslaben?
Určitě ano. Zejména při těžším průběhu, u pacientů starších a u těch, kteří mají další závažná onemocnění. Například onkologické, ischemickou chorobu srdeční, autoimunní onemocnění, diabetes mellitus a podobně. Čím horší průběh, tím delší rekonvalescence. Mladší jedinec nemusí ani zaznamenat prodělání onemocnění, příznaky onemocnění nemusí být žádné, nebo jsou jen minimální. 

Jaké potíže mají pacienti po prodělání COVID-19?
U pacientů, kteří onemocnění prodělali symptomaticky – to znamená s příznaky – jsou udávány únavové stavy, pocity fyzické nevýkonnosti, ztráty své zdatnosti, zadýchávají se, mají psychické obtíže, zažívací obtíže, padají jim vlasy a spoustu dalších obtíží.

Je vhodné absolvovat po prodělání onemocnění nějaká vyšetření?
Určitě by měli být vyšetřeni po prodělání COVID-19 infekce starší pacienti, pacienti s dalšími chronickými diagnózami. A to minimálně u svého registrujícího praktického lékaře. Ti, kteří prodělali zápal plic, by do 3 měsíců měli být vyšetřeni u pneumologa (plicní lékař).

Měli by vyšetření u plicního lékaře absolvovat i ostatní, kteří mají po prodělání onemocnění problémy s dýcháním? Jak tyto problémy zmírnit?
I zde je vhodné (někdy i nutné) vyšetření v pneumologické ambulanci (provedení kontrolního RTG vyšetření, ev. CT vyšetření plic, spirometrie, změření saturace kyslíku) a odborné doporučení od specialisty. Je možnost i komplexní lázeňské léčby, kde pod dozorem může probíhat velmi kvalitně rekonvalescence. 

Je vhodné po prodělání onemocnění začít hned fungovat naplno?
Pokud mluvíme o bezpříznakovém průběhu onemocnění COVID-19, tak nejsou nutná žádná zásadní restriktivní opatření. Pokud prodělal pacient zápal plic (pneumonii), či byl průběh závažnější – nicméně bez zápalu plic – měl by se „šetřit“. Rekonvalescence je důležitá i v tomto případě.

Spočívá v dechové rehabilitaci, pravidelné postupné fyzické aktivitě, zajištění dostatečného přísunu vitaminů (C, D, B, E....), stopových prvků a minerálů. U někoho trvá rekonvalescence déle (po oboustranném zápalu plic i několik měsíců), někdo je za pár týdnů na svém „standardu“. Je důležité vyvarovat se fyzického přetěžování, stresu a dalších infekcí.

Článek vznikl ve spolupráci s portálem ŽENA-IN, kde najdete jeho plné znění.

Články a novinky

Článek

Které polohy plodu jsou nepravidelné?

Článek

Očkování dětí proti chřipce bez injekce v Canadian Medical

Článek

Co vás čeká ve čtvrtém trimestru?

Článek

Očkování proti chřipce a covid-19 v Canadian Medical

Článek

Chřipka, nachlazení, nebo covid? Jak je rozeznat?

Článek

Otrava houbami: MUDr. Lenka Rudolfová hostem ČRo Dvojka

Článek

MUDr. Eva Krasulová, Ph.D.: Když vlastní buňky útočí

Novinka

Noví lékaři a specialisté na klinikách Canadian Medical

Článek

Videorozhovor ke Světovému dni srdce

Nechte si posílat novinky