Operace deformit prstů nohou a bolestí nártu

Článek

03. 08. 2018 Ortopedie

Deformity prstů nohou se kombinují s jinými obtížemi přednoží. Příkladem může být vbočený palec nohy (hallux valgus) anebo bolesti přednoží (metatarsalgia).

 

Tvar prstů závisí na způsobu zátěže přednoží, vrozených dispozic a tvaru nohy. Deformity se vyvíjejí někdy řadu let, ale v ojedinělých případech dojde k rychlému rozvoji nevhodného tvaru v několika měsících. Prsty jsou v počátečních stádiích onemocnění pružné a lze tak jejich tvar při vyšetřování měnit. Neléčené deformity se časem stávají tuhé (rigidní) a není možné již jejich tvar při vyšetření upravit. 

Operace mnohočetných deformit prstů se provádění v celkové anestesii, která je kombinovaná s místním znecitlivěním. Tato kombinace umožňuje provádět zákroky na několika prstech nohy a nártu zároveň a po operaci vede jen k pozvolnému nástupu bolestí. V posledních letech se začaly používat moderní miniinvazivní techniky, které používají pouze malé kožní přístupy. Provádějí se na operačním sále pod kontrolou rentgenového přístroje. Tímto způsobem lze provést rozsáhlejší operace bez postižení měkkých tkání, co vede k rychlejší pooperační rekonvalescenci a návratu do zaměstnání.

Pokud je deformita prstu pružná (flexibilní) provádějí se zákroky na šlachách prstu a osteotomie článků prstů, tak aby se změnil jeho postavení a tvar. Pokud je deformita prstu tuhá (rigidní), je možné provést pouze resekci ztuhlého kloubku prstu, a tak změnit jeho tvar. 

Související články

Článek

Vbočený palec napraví miniinvazivní operace. „Starší operační techniky často vedou k opětovnému rozvoji deformity,“ říká ortoped

Článek

Artroskopie kolenního kloubu

Článek

Artroskopie hlezenního kloubu

Článek

Artroskopie ramenního kloubu

Článek

Operace hallux valgus (vbočený palec)

Článek

Operace hallux rigidus

Článek

Nestabilita hlezenního kloubu

Články a novinky

Novinka

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Změna poskytované stomatologické péče v Canadian Medical

Novinka

Novinky v oblasti pracovnělékařských služeb

Článek

Mgr. Ing. Jitka Jirků: Problémy se zažíváním

Článek

Hubnutí po padesátce: Nastartujte si metabolismus, abyste spalovaly rychleji

Novinka

PF 2023

Novinka

Noví vedoucí lékaři specializací neurologie a oftalmologie

Článek

Upozornění: Zvýšené počty respiračních onemocnění

Článek

Expats.cz: MUDr. Barbara Taušová o vztahu mezi lékařem a pacientem v Česku

Nechte si posílat novinky