Operace deformit prstů nohou a bolestí nártu

Článek

03. 08. 2018 Ortopedie

Deformity prstů nohou se kombinují s jinými obtížemi přednoží. Příkladem může být vbočený palec nohy (hallux valgus) anebo bolesti přednoží (metatarsalgia).

 

Tvar prstů závisí na způsobu zátěže přednoží, vrozených dispozic a tvaru nohy. Deformity se vyvíjejí někdy řadu let, ale v ojedinělých případech dojde k rychlému rozvoji nevhodného tvaru v několika měsících. Prsty jsou v počátečních stádiích onemocnění pružné a lze tak jejich tvar při vyšetřování měnit. Neléčené deformity se časem stávají tuhé (rigidní) a není možné již jejich tvar při vyšetření upravit. 

Operace mnohočetných deformit prstů se provádění v celkové anestesii, která je kombinovaná s místním znecitlivěním. Tato kombinace umožňuje provádět zákroky na několika prstech nohy a nártu zároveň a po operaci vede jen k pozvolnému nástupu bolestí. V posledních letech se začaly používat moderní miniinvazivní techniky, které používají pouze malé kožní přístupy. Provádějí se na operačním sále pod kontrolou rentgenového přístroje. Tímto způsobem lze provést rozsáhlejší operace bez postižení měkkých tkání, co vede k rychlejší pooperační rekonvalescenci a návratu do zaměstnání.

Pokud je deformita prstu pružná (flexibilní) provádějí se zákroky na šlachách prstu a osteotomie článků prstů, tak aby se změnil jeho postavení a tvar. Pokud je deformita prstu tuhá (rigidní), je možné provést pouze resekci ztuhlého kloubku prstu, a tak změnit jeho tvar. 

Související články

Článek

Vbočený palec napraví miniinvazivní operace. „Starší operační techniky často vedou k opětovnému rozvoji deformity,“ říká ortoped

Článek

Artroskopie kolenního kloubu

Článek

Artroskopie hlezenního kloubu

Článek

Artroskopie ramenního kloubu

Článek

Operace hallux valgus (vbočený palec)

Článek

Operace hallux rigidus

Článek

Nestabilita hlezenního kloubu

Články a novinky

Novinka

Info o rezervacích do partnerských klinik nově v apce

Článek

Na mamograf bez obav. Nově do Mamocentra Waltrovka

Článek

MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!

Článek

Mgr. Pavla Marková: Máte sedavé zaměstnání? Chraňte své zdraví jednoduchými cviky

Článek

MUDr. Lucie Polák: Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Článek

Gynekologická operativa v Canadian Medical: Kombinace kvality a komfortu

Článek

MUDr. Lucie Polák: Únavný boj s bradavicemi

Článek

Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu

Článek

Na gynekologickou prevenci jednou ročně

Nechte si posílat novinky