Operace bez nutné hospitalizace – jednodenní chirurgie se stává trendem i v České republice

Článek

07. 09. 2021 Chirurgie všeobecná

Křečové žíly, kýla či postižení menisku. Zatímco dříve podobné operační výkony vyžadovaly spoustu času a plánování, dnes je lze provádět v režimu takzvané jednodenní chirurgie. Jedná se o moderní postup léčby, který se provádí minimálně invazivním způsobem a oproti klasickým metodám nevyžaduje dlouhodobou hospitalizaci. Jednodenní chirurgie přináší celou řadu výhod.

V trendu zvyšujícího se počtu jednodenních operací existují výhody jak pro pacienta, tak i pro zdravotnické zařízení, v němž je zákrok prováděn. Pro pacienta je předností výkonu především jeho šetrnost a kratší doba rekonvalescence. Při zákrocích se používají miniinvazivní metody, které organismus minimálně zatěžují a umožňují tak rychlý návrat do běžného života. Navíc tím, že pacient je schopen opustit kliniku téměř hned po zákroku, snižuje se riziko nemocničních nákaz a zkracuje se doba jeho pracovní neschopnosti. Jednodenní hospitalizaci podporují i zdravotní pojišťovny, neboť jde o péči v mnoha případech finančně méně nákladnou.

V rámci jednodenní chirurgie lze řešit celé spektrum potíží vyžadujících jednodušší chirurgický zákrok. Provádí se tak již celá řada běžných gynekologických, urologických, očních, cévních či ortopedických operací, které alespoň jednou v životě podstoupí skoro každý. Pacienti jsou hned po výkonu krátkodobě umístěni na lůžko. Podle typu zákroku a na základě zdravotního stavu jsou obvykle propuštěni domů ještě týž den. Následná pooperační péče probíhá již zcela ambulantně, a to až do ukončení léčby. Pro pacienty českých pojišťoven je i tento typ operačního výkonu pojišťovnou plně hrazen.

„Mezi nejžádanější operace u nás patří artroskopie kolenního kloubu a operace vbočených palců nohou moderními technikami. Postupně stoupá i počet pacientů, kteří přicházejí k operaci křečových žil, k operaci všech typů kýl, ošetření hemoroidů a k zákrokům z oblasti estetické medicíny,“ říká doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D., ortoped a vedoucí lékař operativy Canadian Medical, a doplňuje: „Možnost využití jednodenní chirurgie oceňují i rodiče pacientů našeho oddělení dětské chirurgie na klinice Waltrovka v Praze. Hospitalizace je pro děti často větším stresem než samotný operační zákrok, a proto je snaha zkrátit dobu strávenou na lůžku mimo domov zcela zásadní.“

„Pro dětské pacienty je hospitalizace větší zátěží než samotný operační zákrok,“ zdůrazňuje MUDr. Libor Janeček, který je se svou více než pětadvacetiletou praxí velmi respektovanou kapacitou v oboru dětské chirurgie. Co si budeme nalhávat – pro děti je pobyt v sebelepší nemocnici spíše nepříjemnou a stresující zkušeností. I když s nimi je jeden z rodičů (což není pravidlem), jsou nuceny pobývat v cizím prostředí, musejí se podřizovat nemocničnímu režimu, bojí se, nudí se. A to není všechno. V minulosti se mělo za to, že v nemocnici hrozí dítěti menší riziko infekce než doma. Ukázalo se ale, že je tomu spíš naopak. Na mikrobiologické prostředí domova je dítě většinou zvyklé a mívá na něj protilátky – infekce ho tam tedy ohrožuje méně než v nemocnici, na kterou se jeho imunitní systém nestihl adaptovat. Navíc se v ní daleko víc soustřeďují specifické nozokomiální (nemocniční) bakterie, protože tam chodí pacienti s nejrůznějšími zdravotními potížemi. Hrozí tu nákaza například streptokoky či stafylokoky.

Celý článek si můžete přečíst zde: https://zena-in.cz/clanek/operace-bez-nutne-hospitalizace-jednodenni-chirurgie-se-stava-trendem-i-v-ceske-republice.

Související články

Článek

Laparoskopická operace tříselné kýly

Článek

Laparoskopická operace větší pupeční či pooperační kýly

Článek

Laparoskopická operace žlučníku

Článek

Laparoskopická operace slepého střeva

Článek

V Canadian Medical je možné podstoupit zákrok jednodenní chirurgie i bez členství

Články a novinky

Novinka

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Změna poskytované stomatologické péče v Canadian Medical

Novinka

Novinky v oblasti pracovnělékařských služeb

Článek

Mgr. Ing. Jitka Jirků: Problémy se zažíváním

Článek

Hubnutí po padesátce: Nastartujte si metabolismus, abyste spalovaly rychleji

Novinka

PF 2023

Novinka

Noví vedoucí lékaři specializací neurologie a oftalmologie

Článek

Upozornění: Zvýšené počty respiračních onemocnění

Článek

Expats.cz: MUDr. Barbara Taušová o vztahu mezi lékařem a pacientem v Česku

Nechte si posílat novinky