Očkování proti sezónní chřipce již začalo

Novinka

21. 10. 2019

Očkování proti sezónní chřipce letos začalo později, v polovině října 2019. Již nyní se můžete na očkování proti chřipce objednávat prostřednictvím našeho callcentra, na tel.: +420 235 360 133.

 
Víte co je infekční chřipka?
 
Chřipka je nejčastější akutní horečnaté onemocnění, které se velmi rychle šíří v lidské populaci a je způsobené neustále se měnícím virem. Každoročně postihne 10% světové populace a v době pandemie dokonce 40 až 50%. Kvůli častému výskytu považuje chřipku laická (ale často i odborná) veřejnost za banální nemoc. Většinou se projevuje klinickými příznaky jako je únava, zvýšená teplota, bolesti hlavy, kašel, sekrece z nosu. Na rozdíl od běžných virových infekcí horních cest dýchacích je chřipka závažnou chorobou, která může mít smrtelný průběh.

Prevence proti chřipce
Jedinou vysoce účinnou prevencí proti chřipce je očkování. Je užitečné chránit zejména pacienty s chronickým onemocněním, ale očkování určitě ocení i zdravý člověk, jehož může uchránit před zbytečnými zdravotními potížemi. 

Kdy se nechat očkovat
Očkování proti chřipce se u dospělých provádí každý rok aplikací jedné dávky vakcíny ještě před obdobím chřipkové epidemie, neboť očkovaný je spolehlivě chráněn teprve za 14 dní po aplikaci vakcíny. Očkovat se ale může i během chřipkové epidemie, je ovšem nutné počítat s možností snížené účinnosti vakcíny. 
Inkubační doba chřipky se totiž pohybuje v rozmezí od jednoho do čtyř dnů, ale vytvoření ochranných protichřipkových protilátek po vakcinaci trvá přibližně 14 dnů. Jednoduchá matematická úvaha tedy napovídá, že epidemická špička může být za námi dříve, než se staneme imunními vůči chřipce i po dnešní aplikaci vakcíny. Pokud se tedy pacient nechá očkovat proti chřipce v době epidemie, vakcína mu nemusí poskytnout ochranu, kterou by očekával. Na druhou stranu ale nelze říct, že vakcína bude zcela neúčinná. Záleží na tom, za jak dlouhou dobu po vakcinaci je organismus chřipkovému viru vystaven.

Proč naši lékaři očkování doporučují?
Výzkumy prokázaly, že očkování proti chřipce u mladších lidí snižuje nemocnost 5–6× v porovnání s neočkovanou populací. U pacienta oslabeného sezónní chřipkou je navíc větší riziko nákazy chřipkou pandemickou (např. prasečí chřipkou). Je-li pacient očkován proti sezónní chřipce, lze snáze diagnostikovat chřipkové obtíže vyvolané pandemickým virem.
 
Tuto sezónu máme v nabídce vakcínu proti chřipce, která nyní chrání proti většímu počtu cirkulujících virů chřipky. Proti chřipce je možné vakcínou očkovat osoby od 3 let věku a starší.

Cena za očkování:
1 ks objednané vakcíny včetně aplikace stojí 570 Kč.

Klienti s programem BASIC platí pouze očkovací látku v hodnotě 270 Kč (pacienti nad 65 let věku, po splenektomii nebo transplantaci krvetvorných buněk, pacienti kteří trpí závažným chronickým farmakologicky řešeným onemocněním srdce a cév nebo dýchacích cest nebo ledvin nebo diabetem, budou naočkováni zdarma.)

Klienti s vyšším programem péče mají očkování zdarma.
 
Pokud máte zájem o individuální očkování, kontaktujte naši recepci v předstihu telefonicky na čísle: +420 235 360 133.
 
Tým CM

 

Fotogalerie

Články a novinky

Novinka

Léčebně preventivní péče – rozšíření provozu našich klinik

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Článek

Jak vyzrát na křečové žíly? Pohybem i kompresními podkolenkami

Článek

Nezapomínejte na preventivní prohlídky

Článek

Syndrom polycystických vaječníků: Příčina neplodnosti a chybějící menstruace

Novinka

Informace o smlouvách uzavřených do 31. 3. 2020

Článek

Jak ustát jarní únavu?

Nechte si posílat novinky