Očkování dětí proti chřipce bez injekce v Canadian Medical

Článek

03. 11. 2022 Pediatrie

Říjen a listopad jsou ideální měsíce na očkování proti chřipce, a to i u dětí. Většinu však odrazuje strach z injekce. Pediatři již ale děti mohou „očkovat“ jiným způsobem než injekcí, a to aplikací vakcíny do nosních dírek. „Není to nepříjemné, takže nemusíme pacienta nějak připravovat, ani ho přemlouvat nebo uklidňovat,“ popsala MUDr. Barbara Taušová, vedoucí lékařka pediatrie z Canadian Medical.

Proti chřipce by se neměli očkovat jen dospělí či chronicky nemocní, ale také děti. „Chřipka může probíhat jako běžné virové onemocnění, ale je záludná v tom, že může způsobit i řadu komplikací. Ty spočívají například v zánětu středního ucha či zánětu plic,“ varuje lékařka.

Podle lékařky obecně v České republice je otázka chřipkového onemocnění a ochrany proti němu u rodičů ne příliš frekventovaná. „V minulosti se asi nikdy neklonili k tomu, aby masivně nechávali očkovat děti. Nicméně situace se mění,“ uvedla dále pediatrička.

Nikdo nemá rád injekci

„Obáváme se, že chřipková sezona 2022 a 2023 bude odlišná od těch, na které jsme byli zvyklí. I v těch letech, kdy chřipky bylo velmi málo, bylo v Česku asi 500 dětí hospitalizovaných pro tuto nemoc nebo komplikace z ní vycházející,“ vysvětlila s tím, že letos se jedná skutečně o aktuálnější téma než kdy jindy.

Právě děti mnohdy chřipku či jiné virové onemocnění roznáší, a to ještě před prvními příznaky. „U mnoha virových onemocnění, obzvlášť u dětí, je to tak, že než mají první příznaky, například vysokou horečku, kašel nebo třesavku, tak už ten virus roznáší. U dětí je přenos jednodušší - nemají ještě nosní hygienu, neumí pořádně smrkat a jsou v kolektivech,“ uvedla MUDr. Barbara Taušová.

V Canadian Medical nyní „očkujeme“ děti metodou, která spočívá v aplikaci vakcíny do nosních dírek. „Děti, ani nikdo z nás, nemá rád injekci. Aplikuje se velmi jednoduše. Jelikož to není nepříjemné, tak není na to pacienta nutné nějak připravovat. Není potřeba ho přemlouvat nebo uklidňovat,“ vysvětlila lékařka s tím, že vlastně jenom rodičům ukáže, jak celá vakcinace probíhá.

„Máme i takový zkušební aplikátor, takže já jim ukážu i jak to bude probíhat. Ještě jsem nezažila, že by si nějaké dítě stěžovalo, že to bylo nepříjemné,“ doplnila.

"Podaná vakcína touto formou je stejně účinná jako injekční stříkačkou. Studie ukázaly, že proti všem skupinám virů, které jsou obsaženy v injekčních vakcínách, tak i proti těmto skupinám virů je efektivita velmi podobná,“ řekla pediatrička.

Celý článek najdete na iDnes.cz.

 

MUDr. Barbara Taušová, vedoucí lékařka pediatrie Canadian Medical

 

Související články

Článek

Vši: Jak s nimi zatočit?

Článek

Pásový opar u dětí: Proč vzniká, podle čeho ho poznáte a jak se léčí?

Článek

Kdy se má miminko přetočit na bříško?

Článek

Akutní laryngitida – příčiny, příznaky a léčba

Článek

MUDr. Barbara Taušová: Nechce lézt? Žádný strach, zvládne to!

Článek

Úžeh a úpal: Co radí pediatr maminkám? Na co si dát pozor a kdy volat lékaře

Článek

Návrat dětí do škol: Jak podpořit imunitní systém?

Novinka

Screeningové vyšetření závažných poruch imunity

Článek

Pozor na škrkavky!

Článek

Poznali byste spalničky?

Článek

Zvažte očkování proti meningokokovi

Článek

Tým pediatrů posílil MUDr. Petr Záček

Novinka

Léčebně preventivní péče o kojence a batolata v době mimořádných opatření

Článek

Kinetóza. Jak se připravit na cestování s dětmi

Články a novinky

Článek

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Představujeme nové lékařské posily na našich klinikách

Novinka

Na odběr krve do Canadian Medical bez obav

Článek

Menopauza: Jak ji poznáme? Napovědět může i domácí test

Novinka

Canadian Medical proti karcinomu prostaty

Článek

Horečka a zvýšená teplota – jaké jsou příčiny a léčba

Článek

Je možné rozeznat covid od běžného nachlazení?

Novinka

Aplikace myCANADIAN v novém designu

Článek

Jednodenní chirurgii vyhledává stále více klientů

Nechte si posílat novinky