Menopauza - příznaky a léčba

Článek

23. 08. 2022 Gynekologie a porodnictví

Menopauza, přesněji klimakterium, představuje období, při kterém dochází k utlumení funkce pohlavních orgánů a s tím souvisejícím hormonálním změnám, které jsou součástí přirozeného procesu stárnutí ženského těla.

Ačkoli se jedná o běžnou součást života, mohou ji někdy doprovázet nepříjemné příznaky, jako jsou návaly horka, pocení, problémy se spánkem či špatná nálada. Tyto potíže snižují kvalitu života, ale nejsou nebezpečné. U některých žen se vyskytnou závažnější obtíže a změny, jako například osteoporóza. Ty mohou vést k poškození zdraví. Správnou diagnostikou, prevencí a léčbou se dají úspěšně ovlivnit.

Co je menopauza

„Z lékařského hlediska se za menopauzu označuje poslední menstruační krvácení ženy. V širším významu se však pojem používá jako synonymum k výrazům klimakterium či přechod, což je správný výraz pro období hormonálních změn probíhající obvykle mezi 40. a 60. rokem života. Jedná se o proces vedoucí k přirozenému ukončení reprodukční schopnosti ženského těla. Postupně dochází ke snížení funkce vaječníků produkujících pohlavní hormony progesteron a estrogen, což se viditelně projeví zejména změnami v pravidelnosti cyklu a později vymizením menstruace,“ říká MUDr. Tereza Čeledová, gynekoložka z Canadian Medical.

TIP: V období menopauzy se snižuje reprodukční schopnost, ale stále není zcela nemožné otěhotnět. Proto se vysazení antikoncepce doporučuje až rok po poslední menstruaci.

Příznaky menopauzy

Prvotním příznakem nastupující menopauzy (resp. klimakteria) jsou změny v menstruačním cyklu – nepravidelnost, déle nebo naopak kratší dobu trvající menstruace či silnější nebo naopak slabší menstruační krvácení. Tato fáze se označuje jako premenopauza a začíná několik let před posledním vynecháním menstruace.

Kolem 50. roku života nastává tzv. perimenopauza. Během ní dochází k větší nepravidelnosti menstruačního cyklu, ale mohou ji doprovázet také sekundární příznaky způsobené zejména náhlou hormonální nerovnováhou:

„Doprovodné projevy menopauzy jsou velice individuální. Některé ženy kromě změn v menstruaci klimakterium téměř nezaznamenají, jiné si bohužel tuto fázi života vyberou se vším všudy. Je ale nutno říci, že takových žen je menšina. I pro vážnější případy však existují různé možnosti léčby,“ vysvětluje MUDr. Tereza Čeledová.

Liší se i to, jak dlouho menopauza trvá. Poslední menstruace se obvykle dostaví po 3–5 letech od prvních výkyvů v menstruačním cyklu. Definitivní potvrzení menopauzy je však možné až zpětně v momentě, kdy menstruace vynechá dvanáct po sobě jdoucích měsíců. Toto období se nazývá postmenopauza a většinou během něj dojde ke stabilizaci hormonů a vymizení doprovodných příznaků.

Předčasná menopauza

Hormonální změny doprovázející klimakterium se většinou objevují mezi 40. a 60. rokem života (průměrný věk nastupující menopauzy je 51 let). Pokud menstruace ustane dříve než ve 40 letech, mluví se o předčasné menopauze.

Ne vždy se podaří odhalit její přesnou příčinu, ale často jsou na vině autoimunitní onemocnění, genetické vlivy či užívání léků potlačujících obranyschopnost organismu (cytostatika). Vliv mají i genetické predispozice – obecně u menopauzy platí, že se často objevuje u dcer ve stejném věku jako u jejich matek. Z ovlivnitelných faktorů může způsobit předčasnou menopauzu špatná životospráva, kouření, stres či příliš nízká tělesná hmotnost.

K předčasné menopauze dochází i v důsledku chemoterapie nebo po hysterektomii (chirurgickém odstranění vaječníků či dělohy). V tomto případě se jedná o tzv. indukovanou menopauzu.

„Diagnostika“ menopauzy

Menopauza není nemoc, přesto vyžaduje zvláštní pozornost. Gynekolog ji odhalí snadno na pravidelné preventivní prohlídce na základě věku a dalších příznaků, o kterých ho budete informovat. V případě pochybností doporučí krevní test ověřující hladinu hormonů (kromě poklesu progesteronu a estrogenu dochází během přechodu u žen ke zvýšení produkce folikulostimulačního hormonu – FSH). V lékárnách je dostupný i domácí test na menopauzu zjišťující přítomnost FSH v moči. Jeho výsledek však vždy konzultujte s lékařem.

Léčba příznaků menopauzy

Nutnost léčby závisí na závažnosti a charakteru projevů menopauzy. Při mírném průběhu menopauzy není potřeba užívat žádné léky ani přípravky, často pomůže zdravý životní styl zahrnující vyhýbání se cigaretám, alkoholu, zdravé stravování a dostatek pohybu.

Pravidelná pohybová aktivita se doporučuje i jako prevence kardiovaskulárních onemocnění a osteoporózy. Tyto závažné obtíže nazýváme odborně “metabolický syndrom z nedostatku estrogenu” a mohou vést k poškození zdraví ženy a ovlivnit délku jejího života.

Kvůli osteoporóze je potřeba dbát na dostatečný pohyb a příjem vápníku a vitaminu D – ať už v potravě, doplňcích stravy nebo v případě vitaminu D dostatečným pobytem na slunci.

„Osteoporóza postihuje po menopauze až třetinu žen. V důsledku řídnutí kostí je tělo náchylnější ke zlomeninám, ke kterým pak dochází i při banálních situacích. Často se jedná o zlomeniny s velice obtížnou léčbou a rekonvalescencí.  I na tuto nemoc je proto potřeba po menopauze myslet, uzpůsobit jí životní styl a poradit se s lékařem o vhodné prevenci.

V posledních letech je doporučováno nezapomínat na denzitometrické vyšetření všech u žen nad 60 let, to doporučuji i já. Pozor dáváme u žen s rodinnou anamnézou, uvádí se, že až ⅔ žen se zlomeninou při osteoporóze, mají již v rodině tuto negativní zkušenost!“ upozorňuje MUDr. Tereza Čeledová.

Lehčí příznaky menopauzy lze tlumit doplňky stravy na přírodní bázi. Ty obvykle obsahují výtažky z jetele lučního, ploštičníku hroznatého nebo fytoestrogeny – látky s účinkem podobným estrogenům. Od příznaků menopauzy uleví také některé bylinky. Proti pocení a návalům horka pomáhá šalvěj, na psychiku třezalka a na spánek kozlík lékařský. I o užití přírodních preparátů se však vždy poraďte s lékařem.

Příznaky a změny “organické”, ty některé ženy nejvíce pocítí jako změny charakteru kůže a sliznice genitálu – zažívají bolestivý pohlavní styk a sexuální problémy. Mění se vaginální pH a tím i poševní mikroflóra, snižuje se odolnost vůči infekcím. Nedostatek estrogenů má za následek urologické obtíže – nucení na močení, neudržení moči, časté záněty močových cest.

Pokud jsou příznaky závažné a základní opatření nepomáhají, přistupuje se individuálně k léčbě zaměřené na jednotlivé potíže (řešíme inkontinenci, záněty, osteoporózu), využíváme pak eventuálně i hormonální léčbu. Chybějící hormony (estrogeny a gestageny) se doplňují ve formě tablet, náplastí či gelů aplikovaných na kůži, injekcí, případně gelů, tablet, krémů nebo čípků zaváděných přímo do pochvy. Léčba hormony při menopauze není vhodná pro každou ženu, a i o jejím využití proto rozhodne lékař.

MUDr. Tereza Čeledová gynekoložka z Canadian Medical

Související články

Článek

Syndrom polycystických vaječníků: Příčina neplodnosti a chybějící menstruace

Článek

Moje tělo po porodu – omyly, mýty, pravdy a polopravdy

Článek

Vaginální mykózy umí v létě potrápit

Článek

Premenstruační syndrom zvládnete díky lékům i přírodní léčbě

Článek

Těhotenství a porod v nejvyšším komfortu. Trend prémiové péče roste krizím navzdory

Článek

Gynekologická prevence zachraňuje životy

Článek

Na slovíčko s „Andělem“ MUDr. Patrice Awonseba Baba-Musah

Článek

Labioplastika: Na otázky o zákroku odpovídal MUDr. Jiří Chod, gynekolog a porodník

Článek

Na gynekologickou prevenci jednou ročně

Článek

Gynekologické záněty během života potrápí každou ženu

Novinka

Specializované vyšetření - expertní kolposkopie

Článek

Gynekologická operativa v Canadian Medical: Kombinace kvality a komfortu

Článek

Menstruační bolesti – příčiny, klasifikace a řešení

Článek

Co vás čeká ve čtvrtém trimestru?

Článek

Které polohy plodu jsou nepravidelné?

Článek

Těhotenství i šestinedělí je plný vratných i nevratných změn

Novinka

MUDr. Miroslav Verner je posilou v ordinaci gynekologie na naší nové pobočce v Praze 5

Článek

Probatorní kyretáž

Článek

Hysteroskopie

Článek

Konizace

Článek

Drenáž, marsupializace a exstirpace Bartholiniho žlázy

Článek

Labioplastika

Článek

UUT

Článek

Moderní způsoby, jak zvládnout menstruaci

Novinka

Jednodenní chirurgie v gynekologii jako trend současné medicíny

Článek

Na mamograf bez obav. Nově do Mamocentra Waltrovka

Články a novinky

Článek

Které polohy plodu jsou nepravidelné?

Článek

Očkování dětí proti chřipce bez injekce v Canadian Medical

Článek

Co vás čeká ve čtvrtém trimestru?

Článek

Očkování proti chřipce a covid-19 v Canadian Medical

Článek

Chřipka, nachlazení, nebo covid? Jak je rozeznat?

Článek

Otrava houbami: MUDr. Lenka Rudolfová hostem ČRo Dvojka

Článek

MUDr. Eva Krasulová, Ph.D.: Když vlastní buňky útočí

Novinka

Noví lékaři a specialisté na klinikách Canadian Medical

Článek

Videorozhovor ke Světovému dni srdce

Nechte si posílat novinky