Léčba vbočeného palce (hallux valgus) je efektivní a její výsledek stálý

Článek

15. 04. 2019

Ortoped a podiatr doc. MUDr. Rastislav Hromádka, Ph.D. z kliniky Canadian Medical osvětluje vznik, prevenci i léčbu vbočeného palce.

Hallux valgus neboli česky vbočený palec je deformita přednoží, která způsobuje změnu osy palce. Ten se špičkou dostává zevně od osy těla a přiklání se k druhému prstu. Na vnitřní straně, v místě základního kloubu palce pak vznikne typická boule, postupně se přidává bolest. 
 

Na vině jsou boty, geny i nadváha

 „Jde o geneticky podmíněné onemocnění, pacient se narodí s vrozenou deformitou nebo s vrozenou dispozicí k deformitě. Záleží ale na životním stylu a zatížení nohy, zejména pokud má klient nadváhu, špatně o nohy pečuje nebo používá nevhodnou obuv, vada se objeví dříve,“ vysvětluje doc. Hromádka.  
 

Vliv mají i porody 

Právě proto jsou ve většině případů pacienty s vbočeným palcem ženy, které nosí elegantní boty. „Závislost vzniku onemocnění na obutí je prokázaná. Existují studie, dokazující, že u národů, které začaly nosit moderní boty, se najednou v populaci objevily vbočené palce,“ doplňuje ortoped Hromádka. Ženy do jeho ordinace přicházejí nejčastěji kolem 30. roku. Kromě nadváhy jsou faktorem vbočeného palce také prodělaná těhotenství a porody, kdy dochází k uvolnění vazů a noha se mění, protože vazy nejsou dostatečně pevné, aby tvar nohy udržely.


Vzhůru do ordinace

Palec mění pozici postupně. Klient nejprve zaznamená odchýlení palce od jeho osy a dlouhé roky žije se vbočeným palcem, aniž by situaci řešil. K lékaři přichází většinou ve chvíli, kdy jej začne palec bolet. To už ale hallux valgus způsobuje v oblasti palce degenerativní změny a operace již bývá nutná. 
 

Efektivní léčba 

Vážnost stavu by měl posoudit praktický lékař nebo rovnou ortoped, který provede rentgenové snímky přednoží a na jejich základě navrhne terapii, při bolestech a deformitě přímo operaci. „Jsem velmi rád za významný posun v léčbě vbočeného palce za posledních dvacet let. V současnosti operatér protne kost, změní postavení kloubních ploch v noze, čím dojde ke změně postavení palce a použije osteosyntetický materiál, většinou šrouby, kterými novou pozici kloubních ploch zajistí. Odstraní tak původní příčinu hallux valgus a onemocnění se už nevrací. Navíc může klient díky použití šroubů velice brzo začít s fyzioterapií a poměrně brzy se vrátit do formy,“ podotýká docent Hromádka s tím, že doba rekonvalescence je průměrně šest týdnů. 
 

Prevence 

Postupně se v péči o nohu ustupuje od používání ortopedických vložek do bot, a to i u dětí. „Nejlepší prevencí je péče o nohy – protahování kloubů place, masáže a koupele nohou, protahování Achillových šlach i svalů lýtka a také správná obuv či chůze na boso,“ uzavírá lékař. 
 

Závěrem

Vbočený palec, neboli Hallux valgus přivádí do ordinace ortopedů v Canadian Medical stále více klientů. Výhodou naší kliniky je návaznost ambulantního vyšetření přímo na možnost operace deformity nohou v rámci jednodenní chirurgie  na pobočce Waltrovka. Disponujeme týmem zkušených specialistů, krátkými objednacími lhůtami a příjemným, nadstandardním zázemím.

 

 

Fotogalerie

Články a novinky

Článek

Sezona plavek se blíží! Jak na bronzovou pokožku bezpečně?

Novinka

Novinka: Omlazení intimních partií pomocí Desirial

Článek

Sezóna klíšťat je za dveřmi. Jak rozeznat nemoci, které způsobují?

Článek

Štítná žláza – orgán připomínající motýla. Jak zjistit, že funguje správně?

Článek

Kompletní péče také v angličtině a zdravotní prohlídky i o víkendu

Článek

Videorozhovor na téma srdce s MUDr. Michaelou Kalousovou, kardioložkou Canadian Medical

Novinka

Lumbální punkce nyní nově na klinice The Park

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

MUDr. Tomáš Chmelenský: Prostydnutí nehrozí jen rýmičkou

Nechte si posílat novinky