Koronavirus v otázkách a odpovědích

Článek

03. 05. 2021

Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) je správné označení pro nový kmen koronaviru identifikovaný v roce 2019. Způsobuje onemocnění, které se označuje jako COVID-19. U zvířat zapříčiňují koronaviry široké spektrum nemocí, často mutují (mění se) a mohou potom infikovat i jiné živočišné druhy včetně člověka. Název této čeledi virů je odvozen od jejich vzhledu – při plošné projekci připomínají korunu.

1) Podle čeho poznám, že bych mohl/a mít koronavirus? Které příznaky jsou nejčastější?

Mezi hlavní příznaky onemocnění se řadí zvýšená teplota, suchý kašel, ztráta čichu/chuti, únava.

Máte některý z příznaků Covid-19 nebo si nejste jistí svým zdravotním stavem? Zeptejte se Lékaře online 24/7.

2) Bolí mě v krku, rýmu, mám lehkou teplotu kolem 37 ˚C, malátnost. Mám jít na test nebo počkat pár dní, zda příznaky odezní?

Pokud máte tyto příznaky, poraďte se se svým praktickým lékařem – telefonicky či e-mailem. Pokud jste byl/a v kontaktu s člověkem, který je COVID-19 pozitivní, nahlaste tuto informaci taktéž PL. Pokud tento COVID-19 pozitivní člověk i jeho kontakt (v tomto případě i vy) jste očkován a měli jste po celou dobu nasazenou roušku přes ústa i nos a nemáte příznaky nemusíte do karantény. Podmínkou je, že se nesmí jednat o improvizovanou roušku v podobě šátku, trika apod. Sledujte svůj zdravotní stav po dobu 10 dnů od setkání s COVID-19 pozitivním a v případě nastalých potíží telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře. Lékař či hygienická stanice určí, kdy po případném kontaktu s nakaženým je již průkazná pozitivita a je test potřeba absolvovat.

3) Potkal/a jsem se v poslední době s někým, kdo byl COVID-19 pozitivní nebo jsem s takovým člověkem v jedné domácnosti, případně mám příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, teplota). Co mám dělat?

Zůstaňte doma. Kontaktujte svého praktického lékaře. Odběr vám zajistí PL v rozmezí  5 - 7 dní od kontaktu s covid-19 pozitivní osobou. Jelikož trvá obvykle několik dní, než se onemocnění projeví, je potřeba dodržovat veškerá opatření, aby se zamezilo přenosu onemocnění na další osoby ve vašem okolí. Nákazu totiž můžete šířit, i když se cítíte zdravá/zdravý. Výsledek testu vám bude sdělen telefonicky či SMS zprávou laboratoří. Pokud bude výsledek testu pozitivní, budete vyzván k vyplnění dotazníku v rámci epidemiologického šetření.  

4) Potkal/a jsem se v poslední době s někým, kdo byl COVID-19 pozitivní nebo jsem s takovým člověkem v jedné domácnosti, případně mám příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, teplota). Byl/a jsem na testu a výsledek je pozitivní. Co mám dělat?

Máte onemocnění COVID-19. Zůstaňte doma a vyhýbejte se kontaktu s lidmi, abyste onemocnění COVID-19 nešířil/a dál. Pozitivní výsledek nahlaste svému praktickému lékaři a   vyplňte epidemiologický dotazník online na stránkách hygienické stanice (dotazy na vaše kontakty apod.). V rámci vyplnění dotazníku Vás poučí vás o dalším postupu. Osobám, se kterými jste byl/a v posledních dnech v úzkém kontaktu, a které budou vyhodnoceny jako rizikové, budou kontaktováni a vyzváni k testu na COVID -19. V izolaci budete po dobu, kterou určí váš praktický lékař nebo hygienická stanice. Izolace se ukončuje v případě, že již nemáte žádné příznaky onemocnění.

5) Potkal/a jsem se v poslední době s někým, kdo byl COVID-19 pozitivní nebo jsem s takovým člověkem v jedné domácnosti, případně mám příznaky respiračního onemocnění (kašel, rýma, teplota). Byl/a jsem na testu a výsledek je negativní. Co mám dělat?

Pokud jste očkován a lékař nebo hygiena neurčí jinak, nezůstáváte v karanténě.   Je nutné dodržovat veškerá opatření (FFP2 respirátor, rozestupy) a sledovat svůj zdravotní stav. Pokud jsou Vaše zdravotní obtíže (kašel, rýma, teplota) kontaktujte svého praktického lékaře.

6) Žiji ve společné domácnosti s manželem a dospělým synem, kterým přišla SMS, že jsou COVID-19 pozitivní. Druhý dospělý syn je negativní, já žádné příznaky nemám. Mám jít do karantény nebo mohu do práce? Jak má postupovat druhý syn?

Pokud jste očkován a lékař nebo hygiena neurčí jinak, nezůstáváte v karanténě. Sledujete svůj zdravotní stav a dodržujte nastavená opatření Pro syna platí stejná opatření.  

7) Mám rýmu, kašel, teplotu a nesetkal jsem se s nikým, kdo by byl prokazatelně nemocný koronavirem a ani s nikým takovým nežiji ve společné domácnosti?

Pravděpodobně proděláváte jiné infekční onemocnění než COVID-19. I to však může být přenosné na další osoby, proto je vhodné po dobu klinických příznaků zůstat doma, zdržet se kontaktu s ostatními a postupovat dle pokynů Vašeho ošetřujícího lékaře. Jelikož se nejedná o onemocnění COVID-19, nevztahuje se na Vás státem nařízená izolace.

8) Pokud mi lékař či hygienická stanice určí, že mám jít na test, jak se dostanu k žádance?

Žádanka přijde elektronicky do systému. Pokud si přejete mít žádanku u sebe, požádejte o ni lékaře, který vám ji vystavuje, ten vám ji může i vytisknout. Testování je potřeba u všech epidemiologicky významných kontaktů či tam, kde to doporučila hygiena či lékař, a to ve všech věkových kategoriích, včetně dětí. Jedná se o zákonnou povinnost, rodiče jsou povinni se s dítětem na test dostavit.  Testování dětí není odlišné od testování dospělých.

9) Jaká je platnost žádanky na testování?

Máte-li žádanku, tedy jste k vyšetření indikován lékařem či hygienickou stanicí, budete otestován co nejdříve to bude možné.

10) Mohu jít na test i bez žádanky od lékaře nebo hygienické stanice?

Ano, test můžete absolvovat jako samoplátce, v takovém případě žádanku nepotřebujete. Absolvování vyšetření, které hradí zdravotní pojišťovna, má svá pravidla. Indikovaný je ten, kdo je nemocný a trpí některým z příznaků (například suchý kašel, ztráta čichu/chuti apod.) nebo komu vyšetření nařídila hygienická stanice.

11) Kde se mohu nechat otestovat? Musím se na testování objednat?

PCR a ANTIGENNÍ TEST 

  • Praha 6, Veleslavínská 30/1 (EUC Laboratoř, odběrová budka v areálu zámečku) - rezervace termínu 
  • Praha 5, Kartouzská 204/6 (EUC Klinika, budova B, přízemí) - rezervace termínu
  • Praha 11, Šustova 1930/2  (EUC Klinika, prostor placeného parkoviště) - rezervace termínu
  • Praha 20 - Horní Počernice, Náchodská 754 (Místní veřejná knihovna) - rezervace termínu 

Rezervaci odběru si můžete vytvořit zde:

https://rezervace.euclaboratore.cz/ 

V Praze máte možnost výběru z dalších odběrových míst, která najdete zde:

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/

V Brně můžete využít jedno z odběrových míst, která najdete zde:

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/

12) Za jak dlouho mám očekávat výsledky testu a jakou cestou se je dozvím?

Běžně je dnes výsledek testu k dispozici do 48 hodin, klient ho obdrží zabezpečeným emailem (heslo k otevření výsledku obdrží pomocí SMS). 

13) Jsem cizinec a nemám českou pojišťovnu – vystavíte mi žádanku na testování nebo budu test hradit?

Pokud je testování indikované lékařem, vystavujeme žádanku, klient na místě platí a poté vyúčtuje se svojí pojišťovnou.  

14) Jsem cizinec a čerpám péči prostřednictvím Direct Billing – jak to budu mít s testováním?

Pokud je vyšetření indikováno lékařem, testování probíhá v testovacím stanu EUC Laboratoří v zámečku Veleslavín (Veleslavínská 1/30, Praha 6).

15) Co smí a nesmí člověk dělat v době, kdy čeká na výsledky testu? Postupuje se stejně, jako když je v karanténě s pozitivním výsledkem?

Ano, měl by být doma a počkat na výsledek testu.

16) Jak probíhá test formou stěru z nosohltanu? Bolí to?

Stěr z nosohltanu je nepříjemný, ale není bolestivý. Virus se množí v buňkách sliznice horních cest dýchacích, proto je potřeba kousek této sliznice setřít, aby vyšetření v laboratoři bylo co nejpřesnější.

17) Jak dlouho trvá testování?

Celý proces stěru ze sliznice nosohltanu zabere maximálně 3 minuty.

18) Co vlastně výsledek testu znamená? Existují různé druhy testů, jeden „tyčinkou do nosu“, druhý odběrem krve, jaký je mezi nimi rozdíl?

PCR testy jako průkaz viru v organismu se dělají ze stěru z nosohltanu. Testy na protilátky (ELISA) se dělají z žilní krve, rychlotesty z kapky krve a jejich výsledek vyjadřuje hladinu protilátek v organismu, tj. zjistí se tak, zda dotyčný v minulosti již onemocnění SARS-COV-2, tedy COVID-19, neprodělal. Pokud je PCR test pozitivní, znamená to, že pacient má v organismu virus SARS-COV-2.

19) Kdy mi stačí test na protilátky, kdy potřebuju PCR test? 

PCR test je třeba, pokud pacient potřebuje vědět, zda je infekční či ne, případně pokud ho indikuje hygiena či lékař (pacienti s příznaky). Testy na protilátky řeknou, zda pacient COVID-19 prodělal, případně může ukázat i na probíhající infekci (IgM, IgA). Ale tento je zatížen „diagnostickým oknem“ – protilátky se vyvíjí cca od 7.-10. dne po setkání s virem, tedy pokud se test provede v tomto období, může být výsledek falešně negativní.

20) Může být výsledek testu mylný? falešně pozitivní/negativní? 

U protilátek ano (viz diagnostické okno), u PCR ve velmi nízkém počtu případů (pokud se např. provede příliš brzy po nakažení). Zde se doporučuje cca 5 dní po kontaktu. 

21) Antigenní testování

Co je to antigenní testování? Kdo ho může absolvovat a jak to probíhá? Kde se mohu nechat otestovat?

Jedná se o vyšetření na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS CoV-2 prostřednictvím POC antigenních testů. Provádí se stěrem z nosohltanu. Testování je zdarma pro pojištěnce českého veřejného zdravotního pojištění..

Termín je možné si rezervovat zde: https://rezervace.euclaboratore.cz/

Výsledky testu se dozvíte za cca 20 minut.

V případě plných kapacit odběrových míst EUC Laboratoří, sledujte stránky Ministerstva zdravotnictví ČR, kde je seznam všech odběrových míst v ČR a jejich aktuální kapacita:

https://crs.uzis.cz/Antigen

Co když bude výsledek antigenního testu pozitivní?

V případě pozitivity je u bezpříznakových pacientů obratem proveden PCR test. Žádanku vystaví odběrové centrum. Výsledek testu bude k dispozici do 48 hodin. Klient nic neplatí. Pacient s příznaky onemocnění nastupuje do izolace a jeho pozitivita je hlášena Krajské hygienické stanici.

Jaký je další postup v případě pozitivity i u následného PCR testu?

V případě pozitivního výsledku je třeba kontaktovat registrujícího praktického lékaře nebo Krajskou hygienickou stanici. Lékař tuto skutečnost zaznamená do zdravotnické dokumentace a domluví se s klientem na dalším postupu.

Další informace o antigenním testování naleznete na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR:

https://www.mzcr.cz/mimoradne-opatreni-antigenni-testovani-obyvatel-s-ucinnosti-od-18-12-2020-do-15-1-2021/

Další důležité informace související s onemocněním SARS COV2 (koronavirus) najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky:

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-odberovych-center/

http://www.szu.cz/tema/prevence/rady-a-doporuceni-pro-domaci-karantenu-izolaci

https://www.gov.uk/government/publications/wuhan-novel-coronavirus-self-isolation-for-patients-undergoing-testing/advice-sheet-home-isolation

 

Články a novinky

Článek

Sezona plavek se blíží! Jak na bronzovou pokožku bezpečně?

Novinka

Novinka: Omlazení intimních partií pomocí Desirial

Článek

Sezóna klíšťat je za dveřmi. Jak rozeznat nemoci, které způsobují?

Článek

Štítná žláza – orgán připomínající motýla. Jak zjistit, že funguje správně?

Článek

Kompletní péče také v angličtině a zdravotní prohlídky i o víkendu

Článek

Videorozhovor na téma srdce s MUDr. Michaelou Kalousovou, kardioložkou Canadian Medical

Novinka

Lumbální punkce nyní nově na klinice The Park

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

MUDr. Tomáš Chmelenský: Prostydnutí nehrozí jen rýmičkou

Nechte si posílat novinky