Klíšťata útočí, nezapomeňte se naočkovat!

Článek

08. 04. 2017 Praktické lékařství

S MUDr. Janou Yanovou o všem, co potřebujete v souvislosti s klíšťaty vědět.

Klíšťata patří k malým a těžce viditelným živočichům z kmene členovců.  Jsou ale početná a stávají se častým zdrojem vážných onemocnění. Česká republika v tomto není výjimkou a výskyt klíšťaty přenášených onemocnění patří k nejvyšším v Evropě. Mezi nemoci způsobené klíšťaty patří v našich podmínkách nejčastěji Lymská borelióza a klíšťová meningoencefalitida. 

Naše praktická lékařka a vedoucí lékařka pobočky na Praze 4 – MUDr. Jana Yanová – nám sdělí svůj odborný názor na tuto problematiku.

Statistika a rozšíření

V případě klíšťové meningoencefalitidy je situace do velké míry způsobená nízkým stupněm proočkovannosti populace (přibližně pouze 20 % české populace v porovnání s 90 % rakouské). Klíšťová meningoecefalitida měla na svědomí 355 ohlášených případů tohoto onemocnění v roce 2015. V témže období bylo zaznamenáno 2913 případů onemocnění Lymskou boreliózou. V obou případech je pravděpodobně reálné číslo o dost větší vzhledem k neúplnosti hlášení nemocí či velmi mírnému průběhu onemocnění, která tak nejsou  diagnostikována.

Klíšťová meningoencefalitida

Klíšťata během svého života procházejí několika stadii vývoje. V každém vývojovém stadiu jsou bohužel schopna přenosu nemoci. Po přisátí klíštěte se virus, který klíště přenáší, dostává do krevního oběhu hostitele.

Nemoc prochází dvěma charakteristickými fázemi. V první fázi, přibližně 1–2 týdny po nákaze, se u pacientů objeví příznaky podobné chřipce, jako například bolest svalů a zvýšená teplota. Během několika dní tyto příznaky postupně odezní. Druhá fáze je již vážnější a její průběh nebezpečnější. Často nemoc ovlivní centrální nervový systém a způsobí meningitidu (zánět mozkových blan), meningoencefalitidu (zánět mozku a mozkových blan) a případně i meningoencefalomyelitidu (zánět mozku, mozkových blan a míchy).

Poškození může být velmi vážné a příznaky v této fázi se často projevují silnou bolestí hlavy, zvracením, přecitlivělostí na světlo, tuhnutím šíje, celkovou únavou a malátností. Infekce může také zasáhnout část centrálního nervového systému zodpovědného za regulaci dýchání a funkci srdce, ve vzácnějších případech může způsobit i smrt. Po tom, co pomine nejakutnější stav, pacienti často uvádějí přetrvávající problémy s koncentrací, pamětí, bolestmi hlavy. Bohužel i ochrnutí končetin patří k možným trvalým následkům infekce. 

Lymská borelióza

Lymská borelióza je také způsobena kousnutím klíštěte, ale v tomto případě je původcem bakterie Borrelia burgdorferi. I toto onemocnění má několik stadií.

Několik dní až týdnů po kousnutí klíštětem se objeví charakteristické příznaky. Na kůži nacházíme fialově červenou skvrnu s vybledlým centrem, tzv. erythema migrans. Tato skvrna může dosáhnout velikosti až desítek centimetrů a může se objevit i na jiném místě, než kde došlo k přisátí klíštěte. U dětí častěji nacházíme červený uzlík, tzv.boreliový lymfocytom. Vyskytuje se nejčastěji na ušním boltci a na nose, ale i kolem prsních bradavek či na skrotu. Toto stadium bývá často spojeno s lehce zvýšenou teplotou, bolestmi kloubů a hlavy, celkovou únavou.

Pokud není Lymská borelioza léčena, infekce může přejít do dalšího stadia, kdy může napadnout klouby, srdce a nervový systém. Obrna lícního nervu je jedním z dosti častých následků. Bohužel až u 30 % veškerých případů nejsou přítomny charakteristické příznaky a nemoc tak zůstává bez léčby. Třetí stadium nemoci zahrnuje imunopatologické procesy, které způsobují často nevratné chronické změny v nervovém systému, kůži a očích a kloubech.

Léčba onemocnění způsobených klíšťaty a očkování

Léčba lymské boreliózy není jednoduchá a do velké míry je závislá na včasné diagnóze nemoci a podání antibiotik v dostatečných dávkách, které zamezí přechodu onemocnění do dalších závažnějších stadií. V současné době neexistuje efektivní vakcína, která by zabránila onemocnění.

U klíšťové meningoencefalitidy je situace lepší. Máme k dispozici očkovací látku, která účinně zabrání onemocnění. Očkovací látka je doporučena pro děti starší jednoho roku a očkování se provádí ve třech dávkách (1., 2. a 6. – 12. měsíc). Přeočkování se doporučuje každých tři až pět let pro zachování imunity. Pokud nejste již očkováni a onemocníte, je nutná hospitalizace na infekčním oddělení. Jelikož se jedná o virové onemocnění, antibiotika nejsou většinou používána a léčba je primárně podpůrného rázu – soustředí se na snížení dopadu infekce na nervovou soustavu. Podobně jako u Lymské boreliózy je včasná diagnóza velmi důležitá pro úspěšnou léčbu s minimem případných komplikací.

Prevence a rady při odstraňování klíšťat

Vzhledem k rozšíření klíšťat v České republice je často velmi těžké zcela zamezit přisátí klíštěte. Jelikož se klíšťata vyskytují v okolí travnatých ploch a lesů, dostanete se s nimi do kontaktu jak v městských parcích v Praze, tak ve volné přírodě. „Žádné bezpečné místo, kde by se klíšťata nevyskytovala, se nedá stanovit,“ říká MUDr. Yanová. 

V případě klíšťové meningoencefalitidy v České republice však existují lokality, které lze označit za rizikovější. Jde o střední, západní a jižní Čechy, konkrétně například o okolí Plzně a Brna. V případě Lymské boreliózy jsou severní a jihovýchodní části republiky považovány za rizikovější s větším množstvím výskytu onemocnění.

Máme pro vás několik rad, jak postupovat, najdete-li na sobě klíště. Pro jeho snadné odstranění MUDr. Yanová doporučuje místo nejdříve vydezinfikovat. Poté použijte pinzetu pro uchopení klíštěte a jeho vytočení v jednom směru. Jako alternativu můžete zvážit jemné kývání (hýbání) klíštětem ve střídavém směru. Vždy se však vyvarujte vytrhnutí silou – mohli byste tak způsobit neúplné odstranění klíštěte. Jakmile je klíště odstraněno, znovu místo vydezinfikujte. V případě jakýchkoliv příznaků popsaných výše vyhledejte svého lékaře.

Pro snížení rizika kousnutí klíštětem se doporučuje nosit oblečení, které zakrývá co největší plochu naší kůže v případě, kdy se pohybujeme v zatravněném terénu či v lese. (Klíšťata se často vyskytují v trávě u zdrojů vody, řek a potoků, jelikož právě tam se shromažďují zvířata, na kterých parazitují.) Světlé oblečení nám pomůže klíšťata lehce zahlédnout a odstranit dříve, než dojde k jejich přisátí.

Riziko přisátí klíštěte mohou snížit také repelenty. U Lymské boreliózy jsou tato doporučení a znalost příznaků klíčovými faktory pro snížení rizik. U klíšťové meningoencefalitidy je však nejlepší a nejefektivnější ochranou očkování.

Očkování v CMC

Očkování je možné provádět v průběhu celého roku. Pro dosažení optimálních výsledků je nezbytné dodržovat očkovací schémata jednotlivých vakcín. CMC používá vakcínu FSME Immuno Inject, která je vyráběna ve dvou variantách, a to Junior pro děti a mladistvé (od 1–16 let) a Adult pro dospělé (nad 16 let). Aplikace podle základního očkovacího schématu probíhá ve třech dávkách, přičemž druhá následuje za 1–3 měsíce po dávce první a dávka třetí je aplikována po 5–12 měsících po dávce druhé. Je ale nutno mít na paměti, že člověk je proti nákaze chráněn až 14 dní po druhé dávce, a to přibližně na dobu jednoho roku. Po závěrečné, třetí, dávce trvá ochrana přibližně tři roky. U dětí a adolescentů je tato doba o něco delší. Další přeočkování následuje vždy v 3–5letých intervalech od prvního přeočkování.

V letních měsících lze aplikovat tzv. zrychlené očkovací schéma, kdy dochází ke zkrácení intervalu mezi druhou a třetí vakcinací. Druhá dávka následuje již po 14 dnech od dávky první a třetí opět po 5–12 měsících po dávce druhé.

Pokud máte zájem o očkování, můžete se objednat na čísle (+420) 235 360 133.

Související články

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

Klíšťová encefalitida – léto láme rekordy v počtu případů

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Střevní chřipka – příznaky, prevence a léčba

Článek

Obrňte se proti borelióze

Článek

Chcete skoncovat s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

Jaké jsou nejčastější bolesti a problémy v břišní oblasti a kdy je namístě vyhledat lékaře?

Článek

Klíšťová encefalitida, aneb kousnutím to nekončí

Článek

MUDr. Daniel Fenakel: Trávicí potíže během dovolené

Článek

MUDr. Miluše Vostradovská: druhy tasemnice, příznaky a léčba

Článek

Chřipku nepodceňujte

Novinka

Nový rok přinesl do týmu CMC novou lékařku

Článek

Jak je to s dědičnými nemocemi?

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Nízký tlak – příznaky, příčina a léčba

Článek

Zdravotní problém na dovolené? Až 42 % Čechů by jej s lékařem řešilo na dálku

Článek

Názor odborníka: Očkování proti chřipce

Články a novinky

Článek

Chřipku nepodceňujte

Článek

Vysoký cholesterol – příčiny, léčba a prevence

Článek

V Canadian Medical je možné podstoupit zákrok jednodenní chirurgie i bez členství

Článek

Vypadávání vlasů – léčba a příčiny

Článek

Menopauza - příznaky a léčba

Článek

Návrat dětí do škol: Jak podpořit imunitní systém?

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

Kapavka – přenos, příznaky a léčba

Článek

Úžeh a úpal: Co radí pediatr maminkám? Na co si dát pozor a kdy volat lékaře

Nechte si posílat novinky