Je možné rozeznat covid od běžného nachlazení?

Článek

08. 01. 2024

Mnoho lidí nyní trápí nachlazení a respirační onemocnění. Aktuální je také onemocnění covid, které má podobné příznaky. Jak je možné tato onemocnění rozeznat, na co si dát pozor a jak mohou pacienti s běžným průběhem nemoc zvládnout radí MUDr. Dalibor Stoszek, praktický lékař a vedoucí lékař kliniky AFI.

V aktuální době se mnoho lidí nakazí covidem. Je možné rozeznat covid od běžného nachlazení? Na co si dát pozor?

Poslední dny v ordinacích opravdu vidíme strmý nárůst respiračních infekcí, včetně covid-19. Průběhy infekce jsou naštěstí většinou lehké, v drtivé většině případů nevyžadující odeslání do nemocnice. Podle příznaků se však covid-19 od ostatních virových infekcí rozeznat nedá, potíže jsou vesměs podobné. A v nejbližších týdnech nám mezi aktuální infekce vstoupí ještě chřipka. Ta se (především u neočkovaných) projevuje typicky vysokou teplotou, silnou bolestí hlavy a celého těla, otokem nosních sliznic a kašlem.

Pokud si koupíme test a potvrdí se nákaza covid, jak má pacient postupovat?

V tomto případě je ideální kontaktovat svého praktického lékaře, který zhodnotí vaše příznaky. V případě, že patříte do rizikové skupiny (jste například astmatik na inhalační terapii, diabetik, kardiak a podobně), zváží nasazení antivirové léčby. Domluvíte se spolu případně i na vystavení pracovní neschopnosti nebo kontrole v ordinaci.

Jak dlouho je pacient infekční? Kdy může jít do práce?

Izolace už není potřeba, každopádně je nutné si uvědomit, že covid-19 je extrémně infekční onemocnění, a to po dobu minimálně 5 dnů od začátku příznaků. Ideální je tedy po tuto dobu zůstat doma, pokud do práce nebo do společnosti musíte, pak zásadně s rouškou. Pokud to je možné, omezte kontakt se zranitelnými seniory a chronicky nemocnými osobami.

Je nutné jít k lékaři, když máme podezření na onemocnění covid?

Fyzická návštěva není nutná, především u mladých, jinak zdravých jedinců, kteří nepotřebují ani vystavení neschopenky či jiný kontakt s lékařem. Pokud si nejste jistí, řešil bych tuto situaci telefonátem se svým praktikem.

Je možné využít vaši službu Lékař online pro konzultaci s praktikem? Jaké to má pro pacienta výhody?

Určitě to možné je a služba Lékař online je za tímto účelem také běžně využívána. Všichni naši lékaři mají bohaté zkušenosti a vědí, jak postupovat. Nejzásadnější výhodou služby je možnost spojit se s lékařem prakticky kdykoliv a odkudkoliv bez nutnosti opouštět domov a jít mezi lidi. To při tomto onemocnění není ani žádoucí. Složitější případy samozřejmě mohou vyžadovat návštěvu lékaře fyzicky, ale ve službě Lékař online získáte alespoň jistotu, zda je návštěva ordinace skutečně nutná. Většina pacientů se ale bez ní obejde a kontakt s lékařem ve službě Lékař online je dostačující.

Co pacientům s běžným průběhem nejčastěji radíte?

Své pacienty se snažím uklidnit, že těžký průběh je minimálně pravděpodobný, na druhou stranu bych zdůraznil, že covid-19 stále není obyčejné nachlazení. I v případě lehkého průběhu je zásadní hodně odpočívat, fyzické aktivity i v následujících několika týdnech do únavy, ne do vyčerpání, s postupným nárůstem intenzity. V akutní fázi také dostatek tekutin, čerstvou stravu bohatou na vitamíny. Vyšší dávky vitamínu C několik dnů neuškodí, ale patrně ani významně nepomůžou, studie neprokázaly ani efekt často doporučovaného zinku. Tím se opět vracím na začátek, že to nejlepší, co můžete u nekomplikované infekce udělat, je nechat vlastnímu tělu maximum času na to, aby se s nemocí vypořádal sám.

Kdy třeba vyhledat lékařskou pomoc, jaké příznaky a projevy covidu jsou alarmující?

Rizikoví pacienti by měli svému praktikovi minimálně zavolat. Nejčastější alarmující příznak je stále dušnost, námahová, ale zejména klidová. Závažná je jakákoliv porucha vědomí, ať už ve smyslu kvantity, tedy zhoršení kontaktu nebo kvality, typicky psychický neklid nebo halucinace. Tyto příznaky se můžou zejména u seniorů vyskytnout relativně často. V těchto případech volejte praktika ihned, pokud se nelze spojit, pak 155.

Ideální prevencí je očkování. Je možné se očkovat, i když je nyní mnoho nakažených?

Ano, vzhledem k tomu, že s námi covid-19 je a bude celoročně, očkuje se stále. V průběhu času se bude neustále aktualizovat vakcína, podobně jako to známe u chřipky.

 

Články a novinky

Článek

Nošení respirátorů na klinikách Canadian Medical

Novinka

Botox: Nejpopulárnější procedura estetické dermatologie

Článek

Prevencí si ušetříte čas, bolest i finance, říká stomatolog

Novinka

FOTONA: Estetické a léčebné ošetření pokožky

Článek

Psycholog radí: Jak přežít nakupování s malými dětmi

Článek

Černý kašel – jaké jsou příznaky, léčba a prevence

Článek

Co je to klimakterický nával a jak v menopauze tolik nepřibírat nechtěná kila?

Článek

Mnoha chronickým onemocněním lze předejít. Spouštěči jsou obezita, špatná životospráva a stres

Novinka

Představujeme nové lékařské posily na našich klinikách

Nechte si posílat novinky