Jak vyzrát na křečové žíly? Pohybem i kompresními podkolenkami

Článek

01. 09. 2020 Angiologie a cévní chirurgie

Křečové žíly, odborně varixy, křižují dolní končetiny ve velkém. Zbytnělé žilní provazce vystupují na povrch, hrají barvami od červenomodré k fialové a bez včasné léčby se rozvinou v bolestivou komplikaci s celou řadou nepříjemných symptomů.

Žíly zblízka aneb proč vůbec křečové žíly vznikají?

Žilní systém tvoří hluboké a povrchové žíly. Zatímco tepny odvádějí krev ze srdce do tkání, žíly transportují krev zpátky do srdce.  Proudění krve do končetin směrem k srdci umožnují tzv. žilní chlopně, které zodpovídají za jednosměrný tok krve. Lze říci, že jsou žilním spojencem před působením gravitace. Pokud dojde k narušení funkce žilní chlopně, krev se hromadí v končetinách a zvýšený tlak žíly rozšiřuje.

Žilní nedostatečnost v samotném počátku lze snadno přehlédnout.  Upozorní na sebe v podobě drobných žilních metliček. Bez léčby a režimových opatření můžeme později zpozorovat vystouplé křečové žíly v podobě uzlíků, boulí s charakteristickou kožní pigmentací, v další fázi bércový vřed s palčivou bolestí.  V případě, že pociťujete výše uvedené potíže, objednejte se na konzultaci k lékaři. Vyšetření se skládá z posouzení stavu dolních končetin a provedení ultrazvuku.

Poznávací znamení varixů

Žilní varixy v lehčích formách bývají veřejností pokládány za ryze kosmetický problém, o pár let později již mohou splňovat podstatu diagnózy s typickými příznaky. Bolest či brnění střídá pulzace a pálení v nohou, nechybí otoky, svědění a pocity těžkých a unavených dolních končetin. Dále tvrdnutí a citlivost žil, zarudnutí, ekzém a také četné kožní i žilní záněty. Pacienty trpící na křečové žíly obtěžují potíže především během dne a k večeru.  Letní měsíce s vysokými teplotami a sluneční aktivitou komplikují průběh žilního onemocnění.  Varixy opravdu není radno podceňovat či snad jejich výskyt bagatelizovat. V souvislosti s nimi se často hovoří také o žilní trombóze. Krevní sraženina zapříčiní ucpání žíly a následné utržení, například plicní embolii.

Rizikové faktory a prevence

Křečové žíly se řadí mezi hojně rozšířené civilizační onemocnění. Postihují více ženy než muže. těhotenství a hormonální změny (klimakterium, antikoncepce) násobí riziko výskytu. Konkrétně ženský hormon progesteron nepříznivě ovlivňuje žilní systém. K rozvoji varixů nahrávají dědičnost, nadváha, obezita, nezdravá strava, sedavé zaměstnání, překvapivě také dlouhé stání. Ženy by se měly nejlépe vzdát vysokých podpatků a příliš upnutého oblečení. Genetickou zátěž bohužel neovlivníme, avšak praktikování zdravého životního stylu lze chápat jako účinnou prevenci a v případě viditelných namodralých žil rovněž jako léčebný doplněk. Pamatujte na pestrou stravu s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina, luštěniny, celozrnné obiloviny), pohlídejte si rovněž optimální příjem tekutin. Jejich nedostatek vede nejenom k zácpě, ale také k varixům v oblasti konečníku – hemoroidům. Konzumujte pohanku, citrusy, lesní plody, červené hrozny a potraviny bohaté na bioflavonoidy. Kromě výtečné chuti podpoříte celistvost kapilár, dodáte organismu tolik potřebné antioxidanty a stopnete zánětlivé bujení. Usilujte o udržení ideální hmotnosti, kila navíc zbytečně zatěžují cévní aparát.

Pravidelný pohyb prospívá zdraví a při křečových žilách tomu není jinak. Zvolte si oblíbenou pohybovou aktivitu. Plavání, turistika, jízda na kole, jóga či jogging, případně rotoped. Trápí-li vás žilní obtíže, tak silová cvičení, jízdu na koni, aerobik, squash a posilování s činkami ani saunování nelze doporučit.

Jaké jsou možnosti léčby?

Klíčový krok představuje nošení kompresních punčoch, ty jsou rozděleny do několika tříd dle závažnosti obtíží. Úlevu přináší k tomu určené krémy a gely tišící symptomy. S odborníkem prokonzultujte rovněž možnosti odstranění žilních varixů: tzv. sklerotizace žil, při které se do žilní stěny aplikuje účinná látka vedoucí k narušení, dále šetrná laserová chirurgie či operace v kompletní anesteziologii.

Tipy, které pracují pro vás

  • Střídání teplé a studené vody vyloženě prospívá. Studenou volte vždy na závěr.
  • Omezte přísun soli ve stravě. Tělo nebude zadržovat vodu a její nadbytek vyloučí.
  • Před usnutím nohy procvičte a podložte tak, aby se nacházely cca o 10 cm výše než srdce.
  • Noste ponožky s volnější gumičkou a komfortní obuv.
  • Doplňte vitamín C, B a E. S otoky a bolestí pomohou bylinné gely s obsahem kaštanu koňského (jírovec maďal).
  • Plánujete dlouhý let? Váš záměr proberte s ošetřujícím lékařem. V pravidelných intervalech se procházejte po palubě, protáhněte končetiny a dbejte na přísun tekutin.
  • Skoncujte s kouřením, nejlépe nadobro!

Související články

Článek

Operace karpálního tunelu endoskopickou metodou

Článek

Odstranění křečových žil metodou ClariVein

Článek

Sklerotizace

Článek

Radiofrekvenční ablace křečových žil a metliček

Články a novinky

Novinka

Nechte své děti očkovat proti COVID-19 v Canadian Medical

Novinka

Povinnost respirátorů na klinikách Canadian Medical

Článek

Impetigo – formy, příznaky a léčba

Článek

Boj s podzimními neduhy musí mít řád

Článek

Bolesti břicha a jejich příčiny

Novinka

Canadian Medical získalo řadu ocenění za kvalitu

Novinka

Canadian Medical očkuje proti COVID-19 i bez předchozí registrace

Článek

Operace bez nutné hospitalizace – jednodenní chirurgie se stává trendem i v České republice

Novinka

Představení vedoucích lékařů specializací Canadian Medical

Nechte si posílat novinky