Informace k očkování proti COVID-19 a nejčastější otázky

Novinka

28. 05. 2021

Očkování proti COVID-19 v Canadian Medical

Očkování proti COVID-19 probíhá v Canadian Medical v souladu s prioritizací a všemi metodikami nastavenými Ministerstvem zdravotnictví ČR (MZČR).

Očkujeme pouze zájemce o očkování, kteří mají české veřejné zdravotní pojištění. Nárok na očkování, mají cizí státní příslušníci, v případech, které jsou uvedeny na stránkách MZČR:

https://covid.gov.cz/situace/registrace-na-ockovani/ockovani-cizich-statnich-prislusniku

Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu registraci do Centrálního rezervačního systému MZČR nepodaří dokončit, kontaktujte prosím linku 1221.

Očkování klientů Canadian Medical proti COVID-19 probíhá pouze v očkovacím centru, které najdete v Praze, na ulici Evropská 859/115a (budova AFI), přízemí, vchod A.

Klientům k dispozici informační linka Očkovacího centra Canadian Medical: 272 913 601.

Očkování bude zajištěno vakcínami Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

 

Otázky a odpovědi k očkování proti covid-19:

Kdo se může nechat očkovat?

Očkování je dobrovolné a hrazené zdravotní pojišťovnou.

Bližší informace naleznete zde: https://covid.gov.cz/situace/registrace-na-ockovani/jak-funguje-prioritizacni-system.

Kdo se (ne)může nechat očkovat?

  • Těhotné a kojící ženy: očkování po poradě s ošetřujícím lékařem-gynekologem či praktickým lékařem. Pokud se důvodně domníváte, že můžete být těhotná, ověřte si možnost očkování u svého gynekologa.
  • Osoby s alergií: očkování alergiků po poradě s alergologem či praktickým lékařem
  • Osoby s akutním infekčním onemocněním: u osob trpících závažným horečnatým onemocněním nebo akutní infekcí se má podání vakcíny odložit. Očkování vždy po poradě s ošetřujícím lékařem. Přítomnost mírné infekce nebo horečky nízkého stupně není důvodem odložení vakcinace.

Očkování po prodělaném onemocnění COVID-19

Ačkoliv zatím neexistují dostatečné údaje předpokládá se, že vakcína bude účinná i v těchto případech. V tuto chvíli je platná metodika taková, že osoby, které prodělaly COVID-19, nejsou očkovány 90 dní od prokázání onemocnění.

Jakou vakcínou se v ČR očkuje

V České republice je zatím k dispozici vakcína od firmy Pfizer /Comirnaty, vakcína Moderna, vakcína od firmy Astra Zeneca.

Kolik dávek vakcíny se očkuje

V případě vakcíny od společnosti Pfizer jsou v současné sobě používány 2 dávky.

Kam se vakcína aplikuje

Vakcína se aplikuje do nedominantní paže, do ramene.

Můžete mi dát lepší termín?

Termín očkování proti covid-19 se stanovuje na základě registračního formuláře v Centrálním rezervačním systému. Pakliže patříte mezi uvedené skupiny obyvatel, které je možno v současné době očkovat, proveďte registraci přes Centrální rezervační systém nebo kontaktujte svého praktického lékaře. Po obdržení PIN 2 budete moci na vámi preferovaném očkovacím místě zvolit termín očkování.

Nevíte si rady, jak se objednat? Zde naleznete bližší informace:

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/02/jak_se_objednat_ockovani_0103_s1.jpg

Můžete mě rovnou zaregistrovat?

Pro registraci je třeba se zaregistrovat na webu crs.mzcr.cz, nebo registrace.mzcr.cz - funkční jsou oba odkazy, oba vás dovedou na online registrační formulář pro občany, indikující váš zájem a souhlas s očkováním, kde vyplníte informace o sobě.

Můžu se nějak registrovat přes členství?

Bohužel se nelze prioritně objednat na očkování na základě členských programů Canadian Medical.

Když jsem Váš klient, počítáte s tím, že se u Vás nechám očkovat?

Každý občan si v registračním systému vybere z očkovacích míst to, které preferuje. Samozřejmě si můžete vybrat i Očkovací místo Canadian Medical na Veleslavíně.

Canadian Medical je zapojeno do národní sítě očkovacích center a pracuje tedy s národním registrem. Pokud patříte do rizikových skupin, které je možné aktuálně očkovat, rádi vám po registraci v národním systému aplikujeme očkovací látku v našem očkovacím centru.

Můžu si vybrat lékaře, který mě bude očkovat?

Bohužel vybrat si lékaře v tuto chvíli není možné, je přidělen na základě rozpisu služeb.

Očkování provádí nelékařský zdravotnický personál ve spolupráci s lékařem očkovacího centra a administrativními pracovníky.

Kolik očkování stojí

Očkování je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Za jak dlouho po zaregistrování dostanu termín na očkování?

Termín očkování závisí na množství vakcín, které má očkovací místo k dispozici. Jakmile dorazí vakcíny, pustíme závoru a dáváme termín k dispozici.

Můžu se nechat očkovat druhou dávkou, když mám probíhající infekci? Pokud ne, za jak dlouho potom dostanu termín?

Při infekci se nelze nechat očkovat, odkládá se dle druhu infekce a to minimálně 14 po ukončení obtíží, na základě konzultace s praktickým lékařem a lékařem přítomným v očkovacím centru.

Bude po očkování vydáno nějaké potvrzení nebo je jím zápis do očkovacího průkazu?

Pokud máte očkovací průkaz přineste ho na očkování sebou. Lze vystavit i MOP (Mezinárodní očkovací průkaz). Po aplikaci druhé dávky obdrží klient tzv. certifikát o očkování.

Za jak dlouho vznikne imunita? Jak dlouho bude trvat? Bude potřeba se přeočkovat a po jaké době?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se stále neví, jestli vakcíny dokážou poskytnout dlouhodobou ochranu proti koronaviru. Ačkoliv proběhlo úspěšné studijní testování obou vakcín, kterými se v Česku současně očkuje, a to u několika desítek tisíc lidí, v současnosti se neví, jak dlouho vakcína dokáže tělo před virem chránit.

Očkování cizích státních příslušníků

Nárok na očkování mají cizí státní příslušníci v následujících případech:

  • Jsou v České republice pojištěni v systému veřejného zdravotního pojištění, (buď z důvodu výkonu výdělečné činnosti anebo na základě evropských koordinačních nařízení). Na očkování se mohou zaregistrovat pomocí čísla pojištěnce (tzn. přiděleného Rodného čísla).
  • Jsou-li pojištěni v jiném státě EU, a mají v ČR nárok na tzv. plnou péči (jsou držiteli nárokového dokladu S1). Na očkování se mohou zaregistrovat pomocí čísla pojištěnce (tzn. přiděleného Rodného čísla), které jim je přiděleno po výpomocné registraci.

Jsou-li pojištění v jiném státě EU a mají v ČR, dle evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC), nárok na nezbytnou péči a výpomocně se zaregistrují u české zdravotní pojišťovny. Registrace proběhne pomocí čísla pojištěnce, které cizinci získávají od českých zdravotních pojišťoven. Osoba musí provést tzv. výpomocnou registraci u některé ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. V případě dotazů kontaktujte informační linku 1221 nebo kontaktujte vaši zdravotní pojišťovnu.

Alergické reakce po očkování

Aplikace vakcíny může způsobit alergické reakce, nejčastěji se objevuje:

  • zarudnutí a otok místa vpichu
  • bolest hlavy, svalů, kloubů
  • únava
  • zimnice, horečka

Po aplikaci vakcíny je potřeba zůstat ještě cca 15–30 minut v čekárně a případnou nežádoucí reakci konzultovat s lékařem. Doporučujeme však dodržet celých 30 minut.

 

 

Články a novinky

Článek

Provozní doba klinik Canadian Medical o vánočních svátcích

Novinka

Povinnost respirátorů na klinikách Canadian Medical

Článek

Dieta s omezením tuků - radí nutriční terapeutka Mgr. Ing. Jitka Jirků z Canadian Medical

Článek

Gynekologická prevence zachraňuje životy

Článek

Klinika AFI zapůjčila bronzovou sochu Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí

Článek

Prevence a léčba vbočeného palce

Článek

Spalničky – příznaky, přenos a prevence

Novinka

Omezení návštěv pacientů v lůžkové části jednodenní chirurgie na Waltrovce

Článek

Impetigo – formy, příznaky a léčba

Nechte si posílat novinky