Informace k očkování proti COVID-19 a nejčastější otázky

Novinka

28. 05. 2021

Očkování proti COVID-19 v Canadian Medical

Očkování proti COVID-19 probíhá v Canadian Medical v souladu s prioritizací a všemi metodikami nastavenými Ministerstvem zdravotnictví ČR (MZČR).

Očkujeme pouze zájemce o očkování, kteří mají české veřejné zdravotní pojištění. Nárok na očkování, mají cizí státní příslušníci, v případech, které jsou uvedeny na stránkách MZČR:

https://covid.gov.cz/situace/registrace-na-ockovani/ockovani-cizich-statnich-prislusniku

Od 11. června se spouští registrace k očkování pro osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v České republice pobývají. Registrovat se tak budou moci například i cizinci dlouhodobě žijící v ČR. Více informací najdete zde.

Registrovat k očkování se mohou osoby starší 12 let. Více informací zde. 

Pokud se vám z jakéhokoliv důvodu registraci do Centrálního rezervačního systému MZČR nepodaří dokončit, kontaktujte prosím linku 1221.

Od 24. března se mohou k očkování registrovat osoby mladší 70 let s chronickým onemocněním či zdravotním stavem s vysokým rizikem těžkého průběhu covid-19, a to na základě posouzení zdravotního stavu ambulantním specialistou. Bližší informace ZDE.

Očkování klientů Canadian Medical proti COVID-19 probíhá pouze v očkovacím centru, které najdete v Praze, na ulici Evropská 859/115a (budova AFI), přízemí, vchod A.

Od 10. 3. 2021 je klientům k dispozici informační linka Očkovacího centra Canadian Medical: 272 913 601, která je dostupná Po – Pá 8:00 – 16:30.

Očkování bude zajištěno vakcínami Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

 

Otázky a odpovědi k očkování proti covid-19:

Kdo se může nechat očkovat?

Očkování je dobrovolné a hrazené zdravotní pojišťovnou. Očkováni v tuto chvíli mohou být pouze pojištěnci ČR.

Bližší informace naleznete zde: https://covid.gov.cz/situace/registrace-na-ockovani/jak-funguje-prioritizacni-system.

Kdo by se neměl nechat testovat naleznete zde: https://covid.gov.cz/situace/informace-o-vakcine/kdo-se-nemel-nechat-ockovat.

Kdo se (ne)může nechat očkovat?

 • Očkování je určeno dospělým osobám
 • Děti: očkování pro děti do určitého věku není doporučováno a provádí se vždy po poradě s pediatrem
 • Těhotné a kojící ženy: očkování po poradě s ošetřujícím lékařem-gynekologem či praktickým lékařem. Pokud se důvodně domníváte, že můžete být těhotná, ověřte si možnost očkování u svého gynekologa.
 • Osoby s alergií: očkování alergiků po poradě s alergologem či praktickým lékařem
 • Osoby s akutním infekčním onemocněním: u osob trpících závažným horečnatým onemocněním nebo akutní infekcí se má podání vakcíny odložit. Očkování vždy po poradě s ošetřujícím lékařem. Přítomnost mírné infekce nebo horečky nízkého stupně není důvodem odložení vakcinace.

Jak budete zohledňovat pacienty s chronickými onemocněními?

V souladu s očkovací strategií České republiky očkujeme rizikové skupiny obyvatel.

Očkování po prodělaném onemocnění COVID-19

Ačkoliv zatím neexistují dostatečné údaje předpokládá se, že vakcína bude účinná i v těchto případech. V tuto chvíli je platná metodika taková, že osoby, které prodělaly COVID-19, nejsou očkovány 90 dní od prokázání onemocnění.

Jakou vakcínou se v ČR očkuje

V České republice je zatím k dispozici vakcína od firmy Pfizer /Comirnaty, vakcína Moderna, vakcína od firmy Astra Zeneca.

Kolik dávek vakcíny se očkuje

V případě vakcíny od společnosti Pfizer jsou v současné sobě používány 2 dávky s odstupem min. 21 dní.

Kam se vakcína aplikuje

Vakcína se aplikuje do nedominantní paže, do ramene.

Můžete mi dát lepší termín?

Termín očkování proti covid-19 se stanovuje na základě registračního formuláře v Centrálním rezervačním systému. Pakliže patříte mezi uvedené skupiny obyvatel, které je možno v současné době očkovat, proveďte registraci přes Centrální rezervační systém nebo kontaktujte svého praktického lékaře. Po obdržení PIN 2 budete moci na vámi preferovaném očkovacím místě zvolit termín očkování.

Nevíte si rady, jak se objednat? Zde naleznete bližší informace:

https://koronavirus.mzcr.cz/wp-content/uploads/2021/02/jak_se_objednat_ockovani_0103_s1.jpg

Kdy přesně přijdu na řadu?

Princip registrací předpokládá postupné uvolňování rezervací v CRS pro prioritní skupiny osob v návaznosti na plán dodávek vakcín, které se budou doplňovat například z neprioritní skupiny dle registrací, které budou k dispozici. Neobsazená místa se doplní z dalších registrací s nižším bodovým skóre. Algoritmizace je vytvářena na základě kapacity a dodávek.

Můžete mě rovnou zaregistrovat?

Pro registraci je třeba se zaregistrovat na webu crs.mzcr.cz, nebo registrace.mzcr.cz - funkční jsou oba odkazy, oba vás dovedou na online registrační formulář pro občany, indikující váš zájem a souhlas s očkováním, kde vyplníte informace o sobě.

Můžu se nějak registrovat přes členství?

Bohužel se nelze prioritně objednat na očkování na základě členských programů Canadian Medical.

Když jsem Váš klient, počítáte s tím, že se u Vás nechám očkovat?

Každý občan si v registračním systému vybere z očkovacích míst to, které preferuje. Samozřejmě si můžete vybrat i Očkovací místo Canadian Medical na Veleslavíně.

Canadian Medical je zapojeno do národní sítě očkovacích center a pracuje tedy s národním registrem. Pokud patříte do rizikových skupin, které je možné aktuálně očkovat, rádi vám po registraci v národním systému aplikujeme očkovací látku v našem očkovacím centru.

Můžu si vybrat lékaře, který mě bude očkovat?

Bohužel vybrat si lékaře v tuto chvíli není možné, je přidělen na základě rozpisu služeb.

Očkování provádí nelékařský zdravotnický personál ve spolupráci s lékařem očkovacího centra a administrativními pracovníky.

Kolik očkování stojí

Očkování je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

Kdy dostanu PIN2?

Od 22. ledna 2021 již bude chodit PIN2 pouze, pokud na vybraném - preferovaném očkovacím místě bude při registraci i volný termín očkování. Půjde tedy ihned provést rezervace (na 1. i 2. dávku). Pokud budou již místa obsazena a další nebudou (např. kvůli nedostatku vakcín) k dispozici, žádná SMS s PIN2 nepřijde. Jakmile bude ale termín k dispozici, přijde vám "zvací" SMS. Na rezervace.mzcr.cz půjde rezervaci se "zvací" SMS provést.

Za jak dlouho po zaregistrování dostanu termín na očkování?

Termín očkování závisí na množství vakcín, které má očkovací místo k dispozici. Jakmile dorazí vakcíny, pustíme závoru a dáváme termín k dispozici.

Můžu se nechat očkovat druhou dávkou, když mám probíhající infekci? Pokud ne, za jak dlouho potom dostanu termín?

Při infekci se nelze nechat očkovat, odkládá se dle druhu infekce a to minimálně 14 po ukončení obtíží, na základě konzultace s praktickým lékařem a lékařem přítomným v očkovacím centru.

Když se nyní přeregistruji do jiného očkovacího centra, dostanu termín dříve?

To nelze říct, opět se odvíjí od množství vakcín, které má očkovací místo k dispozici, takže spíše ne.

Můžu si při registraci na Vašem místě vybrat možnost „náhradníka“? Např. v případě, že očkování někdo zruší apod?

Možnost náhradníka si vybrat nelze.

Jak je možné, že kolega, který se registroval na jiné místo až po mě už má termín?

Termín očkování závisí na množství vakcín, které má očkovací místo k dispozici. Může se proto stát, že kolega se objednal do očkovacího centra, které vakcíny dostalo dříve.

Bude po očkování vydáno nějaké potvrzení nebo je jím zápis do očkovacího průkazu?

Pokud máte očkovací průkaz přineste ho na očkování sebou. Lze vystavit i MOP (Mezinárodní očkovací průkaz). Po aplikaci druhé dávky obdrží klient tzv. certifikát o očkování.

Za jak dlouho vznikne imunita? Jak dlouho bude trvat? Bude potřeba se přeočkovat a po jaké době?

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se stále neví, jestli vakcíny dokážou poskytnout dlouhodobou ochranu proti koronaviru. Ačkoliv proběhlo úspěšné studijní testování obou vakcín, kterými se v Česku současně očkuje, a to u několika desítek tisíc lidí, v současnosti se neví, jak dlouho vakcína dokáže tělo před virem chránit.

Očkování cizích státních příslušníků

Nárok na očkování mají cizí státní příslušníci v následujících případech:

 • Jsou v České republice pojištěni v systému veřejného zdravotního pojištění, (buď z důvodu výkonu výdělečné činnosti anebo na základě evropských koordinačních nařízení). Na očkování se mohou zaregistrovat pomocí čísla pojištěnce (tzn. přiděleného Rodného čísla).
 • Jsou-li pojištěni v jiném státě EU, a mají v ČR nárok na tzv. plnou péči (jsou držiteli nárokového dokladu S1). Na očkování se mohou zaregistrovat pomocí čísla pojištěnce (tzn. přiděleného Rodného čísla), které jim je přiděleno po výpomocné registraci.

Jsou-li pojištění v jiném státě EU a mají v ČR, dle evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC), nárok na nezbytnou péči a výpomocně se zaregistrují u české zdravotní pojišťovny. Registrace proběhne pomocí čísla pojištěnce, které cizinci získávají od českých zdravotních pojišťoven. Osoba musí provést tzv. výpomocnou registraci u některé ze sedmi českých zdravotních pojišťoven. V případě dotazů kontaktujte informační linku 1221 nebo kontaktujte vaši zdravotní pojišťovnu.

Alergické reakce po očkování

Aplikace vakcíny může způsobit alergické reakce, nejčastěji se objevuje:

 • zarudnutí a otok místa vpichu
 • bolest hlavy, svalů, kloubů
 • únava
 • zimnice, horečka

Po aplikaci vakcíny je potřeba zůstat ještě cca 15–30 minut v čekárně a případnou nežádoucí reakci konzultovat s lékařem. Doporučujeme však dodržet celých 30 minut.

 

 

Články a novinky

Novinka

Nové lékařské posily v Canadian Medical

Novinka

Povinnost respirátorů na klinikách Canadian Medical

Článek

V Canadian Medical se očkovalo i v noci

Článek

Strach ze zubaře dnes už není namístě

Novinka

Očkování proti COVID-19 v Canadian Medical

Článek

Ambulantní a jednodenní chirurgie v péči o děti a dorost – bezpečné a elegantní řešení

Článek

Rakovina tlustého střeva: příznaky a prevence

Článek

Naboural vám homeoffice životosprávu? Na co si dát pozor a jak si udržet váhu i kondici

Článek

Zdravotní problém na dovolené? Až 42 % Čechů by jej s lékařem řešilo na dálku

Nechte si posílat novinky