Diabetes mellitus: Nevyzpytatelná hrozba s fatálními následky

Článek

22. 09. 2020 Endokrinologie a diabetologie

Cukrovka, též diabetes mellitus, náleží mezi hojně rozšířené civilizační choroby, které charakterizují vyšší hladiny glukózy v krvi. Porucha metabolismu sacharidů postihuje populaci v každém věku bez pohledu na pohlaví. Klíčovým faktorem při vzniku diabetu jsou především genetické predispozice a stresová zátěž jednotlivce, nikoli však konzumace přemíry sladkostí. I přestože nebolí, neléčená forma způsobuje mnohdy nevratné škody na zdraví – poškození nervů, cév a zraku. Přínos preventivní prohlídky rozhodně nepodceňujte.

Organismus pro správné fungování potřebuje energii přijímanou ze stravy. Cukry však buňky čerpají pouze za předpokladu, že dochází k tvorbě inzulinu produkovaného slinivkou břišní. Inzulin zodpovídá za využití glukózy. V případě jeho nedostatku či absence, není energetický potenciál využit a hodnoty krevního cukru narůstají. Cukrovku lze diagnostikovat na základě krevního testu za předpokladu, že výsledky glukózy ukazují vyšší hodnoty než 7,1 mmol/l.

Jaký je rozdíl mezi cukrovkou 1. a 2. stupně?

Diabetes 1. stupně se projevuje často již v dětství či pubertě, slinivka břišní neprodukuje inzulín, cukry nedoputují až k buňkám, hromadí se v krevním řečišti, čímž následně dochází k razantnímu hubnutí. Nejtypičtějšími příznaky jsou žízeň a zvýšená diuresa (množství vyprodukované moče). Na vině jsou genetické predispozice či prodělaná virová infekce. Léčba tkví v injekčním podání inzulinu 3 až 6x krát denně. Dochází-li k výkyvům a glukóza v krvi kolísá, přechází se na použití inzulinové pumpy.

Cukrovka 2. stupně trápí osoby s nevhodným životním stylem (nadváha, obezita, stres, přejídání, kaloricky náročná skladba jídelníčku, nedostatek pohybu), dochází sice k produkci inzulinu, avšak tkáně jsou vůči němu rezistentní. V minulosti byla tato diagnóza vztahována ke starším pacientům, dnes se však nevyhýbá ani lidem v produktivním věku. Terapii představuje podání perorálních antidiabetik, patří sem tzv. glinidy, biguanidy, thiazolidindiony, inkretiny a další. U obézních souvisí s redukcí hmotnosti a dietními opatřeními. Snížená odpověď na inzulin se rovněž objevuje u žen se syndromem polycystických vaječníků, které se potýkají s chybějící menstruací, ovulací a také hormonálním nesouladem s podílem testosteronu.

S cukrovkou se mohou setkat také těhotné ženy, vzestup glukózy v krvi je však v tomto směru většinou pouze dočasného charakteru, nejčastěji do šestinedělí se hladiny cukru opět normalizují. Graviditu komplikuje ženám nad 30 let, nastávajícím matkám s vyššími hodnotami BMI a s rodinnou anamnézou, kde se již diabetes vyskytl. Řešení spočívá v dodržování diety, v užívání léků či aplikace inzulinu podle aktuálního stavu. Dítě přichází na svět s vyšší porodní váhou, novorozeneckou žloutenku může definovat horší průběh. 

Jaké náležitostí se pojí s diabetickou dietou?

Klade se důraz na omezení příjmu rafinovaného cukru, který se vyskytuje nejen ve sladkostech, limonádách, ale také v alkoholu. Důležitá je pravidelnost jídelních chodů (3-5x denně), dostatek vlákniny, vitamínů a minerálů. Jídelníček diabetika by měl zahrnovat libové maso, ryby, kvalitní celozrnné obiloviny, zeleninu; ovoce spíše v omezeném množství. Opatrně rovněž na přemíru bílkovin, které mohou zatěžovat ledviny. Doporučované jsou speciální dia výrobky. Citlivost na inzulin navyšuje pohybová aktivita, ta dokáže zmírnit hladinu cukru a napomáhá přeměnit tuk na svalovou hmotu.

Podle čeho poznáte, že trpíte diabetem?

Mezi společné symptomy patří neukojitelná žízeň a také časté močení, ospalost, únava, vaginální mykózy a parodontóza. Kůži postihují svědivé vyrážky či infekce, přidává se mravenčení v končetinách. Zatímco cukrovka 1. stupně na sebe upozorní vyhublou postavou, intenzivním pocitem hladu, četnými nevolnostmi končícími kolapsem až diabetickým kómatem, cukrovka 2. stupně se do života nemocných vkrádá nenápadně, skrze zamlžené vidění či vracející se záněty močových cest. Můžou být přítomny i kožní změny.

Cukrovku rozhodně nedoporučujeme brát na lehkou váhu, předejděte tím nepříjemným komplikacím, které má na svědomí déletrvající hyperglykémie. Narůstá riziko infarktu, mozkové příhody, arterosklerózy, poškození nervů i vidění (šedý, zelený zákal). Vředy a neuropatie se podílejí na výskytu tzv. diabetické nohy, jež mnohdy končí amputací.

Pacient s diabetem, kromě dodržování léčby, pravidelně kontroluje hodnoty krevního cukru pomocí glukometru. K odběru krve z bříška prstu slouží speciální odběrové pero. Naměřené hodnoty si dlouhodobě zaznamenávejte, ošetřujícími diabetologovi řeknou více o úspěšnosti léčby. Diabetik navíc tímto způsobem snadno a rychle zjistí, zda se jedná o akutní hyperglykémii či hypoglykémii. U diabetiků 1. stupně se pak používají speciální senzory, které jsou uloženy pod kůží.

 

Čím dále podpořit boj nad cukrovkou?

  • Volte mléčné výrobky s nízkým podílem tuku.
  • Solte méně, pokrmy dochucujte bylinkami a kořením.
  • Smažení a pečení omezte, naopak vařte v páře a preferujte dušení.
  • Típněte cigarety, vzdejte se kalorického alkoholu a energetických drinků, které jsou plné cukru a sladidel.
  • Vitamín D si s inzulinem rozumí, sluneční záření a ryby jsou vašimi spojenci.
  • Alespoň 30 minut aerobní zátěže 5x týdně, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Pokud jste zmeškali preventivní prohlídku u vašeho praktického lékaře, nebo pociťujete výše uvedené příznaky, neváhejte se objednat na vyšetření.

Související články

Článek

Onemocnění štítné žlázy postihuje častěji ženy než muže

Článek

Zdravým životním stylem můžete předejít diabetu II. typu. Nutné je začít včas

Článek

Nesladký život aneb jak žít s cukrovkou téměř naplno

Články a novinky

Článek

Chřipku nepodceňujte

Článek

Vysoký cholesterol – příčiny, léčba a prevence

Článek

V Canadian Medical je možné podstoupit zákrok jednodenní chirurgie i bez členství

Článek

Vypadávání vlasů – léčba a příčiny

Článek

Menopauza - příznaky a léčba

Článek

Návrat dětí do škol: Jak podpořit imunitní systém?

Článek

Bez léčby se minimálně u poloviny pylových alergiků rozvine astma

Článek

Kapavka – přenos, příznaky a léčba

Článek

Úžeh a úpal: Co radí pediatr maminkám? Na co si dát pozor a kdy volat lékaře

Nechte si posílat novinky