Diabetes mellitus: Nevyzpytatelná hrozba s fatálními následky

Článek

22. 09. 2020

Cukrovka, též diabetes mellitus, náleží mezi hojně rozšířené civilizační choroby, které charakterizují vyšší hladiny glukózy v krvi. Porucha metabolismu sacharidů postihuje populaci v každém věku bez pohledu na pohlaví. Klíčovým faktorem při vzniku diabetu jsou především genetické predispozice a stresová zátěž jednotlivce, nikoli však konzumace přemíry sladkostí. I přestože nebolí, neléčená forma způsobuje mnohdy nevratné škody na zdraví – poškození nervů, cév a zraku. Přínos preventivní prohlídky rozhodně nepodceňujte.

Organismus pro správné fungování potřebuje energii přijímanou ze stravy. Cukry však buňky čerpají pouze za předpokladu, že dochází k tvorbě inzulinu produkovaného slinivkou břišní. Inzulin zodpovídá za využití glukózy. V případě jeho nedostatku či absence, není energetický potenciál využit a hodnoty krevního cukru narůstají. Cukrovku lze diagnostikovat na základě krevního testu za předpokladu, že výsledky glukózy ukazují vyšší hodnoty než 7,1 mmol/l.

Jaký je rozdíl mezi cukrovkou 1. a 2. stupně?

Diabetes 1. stupně se projevuje často již v dětství či pubertě, slinivka břišní neprodukuje inzulín, cukry nedoputují až k buňkám, hromadí se v krevním řečišti, čímž následně dochází k razantnímu hubnutí. Nejtypičtějšími příznaky jsou žízeň a zvýšená diuresa (množství vyprodukované moče). Na vině jsou genetické predispozice či prodělaná virová infekce. Léčba tkví v injekčním podání inzulinu 3 až 6x krát denně. Dochází-li k výkyvům a glukóza v krvi kolísá, přechází se na použití inzulinové pumpy.

Cukrovka 2. stupně trápí osoby s nevhodným životním stylem (nadváha, obezita, stres, přejídání, kaloricky náročná skladba jídelníčku, nedostatek pohybu), dochází sice k produkci inzulinu, avšak tkáně jsou vůči němu rezistentní. V minulosti byla tato diagnóza vztahována ke starším pacientům, dnes se však nevyhýbá ani lidem v produktivním věku. Terapii představuje podání perorálních antidiabetik, patří sem tzv. glinidy, biguanidy, thiazolidindiony, inkretiny a další. U obézních souvisí s redukcí hmotnosti a dietními opatřeními. Snížená odpověď na inzulin se rovněž objevuje u žen se syndromem polycystických vaječníků, které se potýkají s chybějící menstruací, ovulací a také hormonálním nesouladem s podílem testosteronu.

S cukrovkou se mohou setkat také těhotné ženy, vzestup glukózy v krvi je však v tomto směru většinou pouze dočasného charakteru, nejčastěji do šestinedělí se hladiny cukru opět normalizují. Graviditu komplikuje ženám nad 30 let, nastávajícím matkám s vyššími hodnotami BMI a s rodinnou anamnézou, kde se již diabetes vyskytl. Řešení spočívá v dodržování diety, v užívání léků či aplikace inzulinu podle aktuálního stavu. Dítě přichází na svět s vyšší porodní váhou, novorozeneckou žloutenku může definovat horší průběh. 

Jaké náležitostí se pojí s diabetickou dietou?

Klade se důraz na omezení příjmu rafinovaného cukru, který se vyskytuje nejen ve sladkostech, limonádách, ale také v alkoholu. Důležitá je pravidelnost jídelních chodů (3-5x denně), dostatek vlákniny, vitamínů a minerálů. Jídelníček diabetika by měl zahrnovat libové maso, ryby, kvalitní celozrnné obiloviny, zeleninu; ovoce spíše v omezeném množství. Opatrně rovněž na přemíru bílkovin, které mohou zatěžovat ledviny. Doporučované jsou speciální dia výrobky. Citlivost na inzulin navyšuje pohybová aktivita, ta dokáže zmírnit hladinu cukru a napomáhá přeměnit tuk na svalovou hmotu.

Podle čeho poznáte, že trpíte diabetem?

Mezi společné symptomy patří neukojitelná žízeň a také časté močení, ospalost, únava, vaginální mykózy a parodontóza. Kůži postihují svědivé vyrážky či infekce, přidává se mravenčení v končetinách. Zatímco cukrovka 1. stupně na sebe upozorní vyhublou postavou, intenzivním pocitem hladu, četnými nevolnostmi končícími kolapsem až diabetickým kómatem, cukrovka 2. stupně se do života nemocných vkrádá nenápadně, skrze zamlžené vidění či vracející se záněty močových cest. Můžou být přítomny i kožní změny.

Cukrovku rozhodně nedoporučujeme brát na lehkou váhu, předejděte tím nepříjemným komplikacím, které má na svědomí déletrvající hyperglykémie. Narůstá riziko infarktu, mozkové příhody, arterosklerózy, poškození nervů i vidění (šedý, zelený zákal). Vředy a neuropatie se podílejí na výskytu tzv. diabetické nohy, jež mnohdy končí amputací.

Pacient s diabetem, kromě dodržování léčby, pravidelně kontroluje hodnoty krevního cukru pomocí glukometru. K odběru krve z bříška prstu slouží speciální odběrové pero. Naměřené hodnoty si dlouhodobě zaznamenávejte, ošetřujícími diabetologovi řeknou více o úspěšnosti léčby. Diabetik navíc tímto způsobem snadno a rychle zjistí, zda se jedná o akutní hyperglykémii či hypoglykémii. U diabetiků 1. stupně se pak používají speciální senzory, které jsou uloženy pod kůží.

 

Čím dále podpořit boj nad cukrovkou?

  • Volte mléčné výrobky s nízkým podílem tuku.
  • Solte méně, pokrmy dochucujte bylinkami a kořením.
  • Smažení a pečení omezte, naopak vařte v páře a preferujte dušení.
  • Típněte cigarety, vzdejte se kalorického alkoholu a energetických drinků, které jsou plné cukru a sladidel.
  • Vitamín D si s inzulinem rozumí, sluneční záření a ryby jsou vašimi spojenci.
  • Alespoň 30 minut aerobní zátěže 5x týdně, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Pokud jste zmeškali preventivní prohlídku u vašeho praktického lékaře, nebo pociťujete výše uvedené příznaky, neváhejte se objednat na vyšetření.

Články a novinky

Novinka

Testujeme na přítomnost COVID-19 a protilátek

Článek

Koronavirus v otázkách a odpovědích

Článek

Koronavirus: Aktuální otázky a odpovědi, přijatá opatření, informace o testování

Článek

Horečku u dítěte vždy srazte.

Článek

Jak prožít zdravě vánoční svátky?

Článek

Operace karpálního tunelu endoskopickou metodou

Článek

Imunita je náš obranný štít. Aktivujte ho správně nejen v boji proti koronaviru

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Deníky VLM o Lékaři online 24/7 s Vítězslavem Havlišem

Nechte si posílat novinky