Chřipku nepodceňujte

Článek

23. 09. 2022 Praktické lékařství

Pro mnoho lidí je chřipka totéž jako nachlazení. Na rozdíl od nachlazení je však chřipka virové onemocnění, které postihuje nejen dýchací cesty, ale také celkově oslabí tělo a může mít velmi závažný průběh. Obzvlášť v souvislosti s covidem. Chcete vědět, jak chřipce předejít nebo jak ji zvládnout?

Jak poznáme chřipku?

Chřipku od běžného nachlazení rozeznáte velmi jednoduše „Nachlazení začíná postupně jako rýma, kašel, bolest v krku, může se přidat teplota. Chřipka je oproti tomu typická svým rychlým začátkem, kdy mezi hlavní příznaky patří vysoká teplota, s jejím nástupem může přijít zimnice či třesavka, dále bolesti hlavy, nevolnost, extrémní únava či malátnost, bolesti svalů či kloubů. Chřipku přitom není radno podceňovat, protože především u velmi malých dětí, těhotných žen, seniorů a chronicky nemocných lidí může vyvolat nežádoucí komplikace, nejčastěji zápal plic. U chronicky nemocných pacientů se obáváme zhoršení základního onemocnění, například u pacientů s chronickými onemocněními dýchacího systému jsou častější tzv. nasedající infekce neboli bakteriální superinfekce. Chroničtí kardiaci nezvládají horečky, malým dětem zase hrozí rychleji dehydratace. Doporučuje se také průběh nemoci pečlivě sledovat, a pokud se stav během tří dnů nezlepší, vyhledejte lékaře.

Na co si dát pozor, když onemocníte?

Pravda je, že většina lidí s chřipkou neběží hned k lékaři a ani to není většinou nutné. Léčbu příznaků lze zvládnout i s přípravky z lékárny. Jen při jejich nákupu nezapomeňte lékárníkovi říct o všech lécích, které pravidelně užíváte, aby vám doporučil nejvhodnější lék a správné dávkování.

Klidový režim i léky

Základem léčby chřipky je klidový režim, dostatek tekutin, lehčí strava a jak už jsme zmínili, i léčba konkrétních příznaků. Nejdůležitější a věčnou lékařskou i „babskou“ radou je: vypotit se. Bez přísného klidového režimu a dostatečné hydratace nepomůže nic. Netrpí-li člověk žádným chronickým onemocněním a dodržuje-li dostatečný pitný režim, pak mu horečka mezi 38 a 39 °C neuškodí a není vždy nutné ji úzkostlivě srážet. Na druhou stranu u lidí s chronickým onemocněním, u malých dětí a seniorů je třeba zvažovat, zda jejich organismus nezatíží přespříliš. Horečku pak lze zmírnit buď léky, či fyzikálními metodami chlazení (zábaly či sprcha vlažnou vodou). Z léků je běžně dostupný paracetamol či ibuprofen, pro dospělé se nabízejí i přípravky na bázi acylpyrinu či aspirinu a další léky. Zásadní je ale vědět, že každé zvýšení tělesné teploty s sebou nese nutně vyšší nároky organismu na příjem tekutin. Bez dostatečné hydratace budeme s horečkou bojovat marně.

Nejčastějším příznakem při chřipce je kašel

Je-li suchý, pak kromě dostatečné hydratace si můžeme pomoci léky z řad antitusik, při vlhkém kašli mukolytik. Pokud se s kašlem objevují i potíže s dýcháním, dušnost či bolesti na hrudi, je nezbytné vyšetření u lékaře. Běžné úlevové léky na kašel nezkracují dobu trvání kašle, mohou však zmírnit dráždění dýchacích cest a ztlumit kašel během noci. A pokud vás při chřipce bolí klouby, uleví vám běžně dostupná nesteroidní antirevmatika, jako je například ibuprofen. S chřipkou bychom měli zcela jistě zůstat doma po dobu akutních příznaků. Bezprostředně po chřipce bývá navíc imunitní systém oslaben, a člověk je tak náchylný znovu onemocnět. Proto je i po návratu do práce či do školy třeba dodržet režim rekonvalescence a neskočit rovnýma nohama do plné zátěže. A pokud chřipka neustupuje a váš stav se zhoršuje, případně se přidávají nové příznaky, například bolesti na hrudi, ztížené dýchání či vytrvalý kašel, vyhledejte ihned lékaře.

Související články

Článek

Nástrahy prázdninových dní: Úžeh versus úpal

Článek

Klíšťová encefalitida – léto láme rekordy v počtu případů

Článek

Než vyrazíte na dovolenou, nezapomeňte si vybavit cestovní lékárničku

Článek

Střevní chřipka – příznaky, prevence a léčba

Článek

Obrňte se proti borelióze

Článek

Chcete skoncovat s kouřením? Hledejte podporu u odborníka

Článek

Jaké jsou nejčastější bolesti a problémy v břišní oblasti a kdy je namístě vyhledat lékaře?

Článek

Klíšťová encefalitida, aneb kousnutím to nekončí

Článek

MUDr. Daniel Fenakel: Trávicí potíže během dovolené

Článek

MUDr. Miluše Vostradovská: druhy tasemnice, příznaky a léčba

Článek

Otrava houbami: MUDr. Lenka Rudolfová hostem ČRo Dvojka

Novinka

Nový rok přinesl do týmu CMC novou lékařku

Článek

Jak je to s dědičnými nemocemi?

Článek

Klíšťata útočí, nezapomeňte se naočkovat!

Článek

Rozhovor na téma chřipka na ČRo Dvojka s MUDr. Miluší Vostradovskou

Článek

Nízký tlak – příznaky, příčina a léčba

Článek

Zdravotní problém na dovolené? Až 42 % Čechů by jej s lékařem řešilo na dálku

Článek

Názor odborníka: Očkování proti chřipce

Článek

Očkování proti chřipce a covid-19 v Canadian Medical

Článek

Chřipka, nachlazení, nebo covid? Jak je rozeznat?

Články a novinky

Článek

Které polohy plodu jsou nepravidelné?

Článek

Očkování dětí proti chřipce bez injekce v Canadian Medical

Článek

Co vás čeká ve čtvrtém trimestru?

Článek

Očkování proti chřipce a covid-19 v Canadian Medical

Článek

Chřipka, nachlazení, nebo covid? Jak je rozeznat?

Článek

Otrava houbami: MUDr. Lenka Rudolfová hostem ČRo Dvojka

Článek

MUDr. Eva Krasulová, Ph.D.: Když vlastní buňky útočí

Novinka

Noví lékaři a specialisté na klinikách Canadian Medical

Článek

Videorozhovor ke Světovému dni srdce

Nechte si posílat novinky