Chřipka, nachlazení, nebo covid? Jak je rozeznat?
Článek17. 10. 2022 Praktické lékařství
Ačkoliv se příznaky všech tří nemocí v mnohém podobají, rozdíly v dopadech onemocnění i vhodné léčbě jsou zásadní.
Nachlazení
Nachlazení a chřipka spolu bývají často zaměňovány. Přestože se jedná o velmi podobná onemocnění, najdeme mezi nimi četné rozdíly. Nachlazení často provází rýma a lidé se jím nejčastěji nakazí během podzimního a zimního období. Jinak zdravý jedinec se nachlazení zbaví do týdne, některé příznaky ovšem mohou přetrvat až 3 týdny. Nachlazení většinou nezpůsobuje dlouhý pobyt ve studeném prostředí, jak se laici často domnívají, ale viry. Mezi nejčastější příznaky nachlazení patří kromě rýmy také bolest v krku, suchý a dráždivý kašel, únava, bolest hlavy a v některých případech i mírně zvýšená teplota.
Jak poznat chřipku?
Chřipka se, bohužel, často vyznačuje podobnými příznaky jako nachlazení. Přidává se k nim ale také horečka (většinou přes 38 stupňů), zimnice, bolest hlavy, svalů nebo kloubů a v pozdějších stádiích i suchý kašel. Obvykle je nosní sliznice zduřelá, ale bez vodnaté sekrece jako je typické u prostého nachlazení. Zatímco s nachlazením chodí lidé často do práce a jsou schopni běžných aktivit, chřipka je často donutí alespoň na pár dní ulehnout. Jedná se o akutní a vysoce nakažlivé virové onemocnění, které napadá celý organismus. Ačkoliv mají pacienti mnohdy tendenci chřipku neléčit, zbytečně si tím zadělávají na větší problémy – třeba delší období rekonvalescence nebo riziko komplikací v podobě zápalu plic apod. Virus se v některých případech může rozšířit do celého těla a v kombinaci s jinou nemocí může v krajních případech vést ke kolapsu či smrti.
Léčba chřipky je přitom velmi podobná léčbě nachlazení. Zcela zásadní je klidový režim, dostatečný přísun vitamínů a tekutin. Přípravky na bolest, horečku a kašel lze kombinovat s čaji, které utlumí konkrétní příznaky.
„V případě nekomplikovaného průběhu chřipky není nutné vyhledat lékaře, případně lze využít možnosti online konzultace. Příznaky obvykle kulminují kolem 3. dne a nejpozději do 5. dne by mělo docházet ke zlepšení. Pokud se ani 5. den necítíte lépe, případně pokud se i dříve cítíte stále hůře (především se vám špatně dýchá), je lépe vyhledat lékařskou pomoc,“ říká MUDr. Dalibor Stoszek, praktický lékař a vedoucí lékař kliniky AFI Canadian Medical.
Jak poznat koronavirus (covid-19)
Jedná se o vysoce infekční respirační onemocnění, které se přenáší kapénkami při kašlání, kýchání nebo mluvení. Covid-19 se ale může šířit i kontaktem s kontaminovanými povrchy. Inkubační doba se u tohoto onemocnění pohybuje mezi 2 až 14 dny. U většiny nakažených se ovšem příznaky projeví do 6 dnů od kontaktu s infikovanou osobou.
Mezi hlavní příznaky nemoci patří bolest v krku, kašel, horečka, dušnost, bolest svalů, kloubů, u posledních variant viru už je méně častá ztráta chuti či čichu. Častým příznakem, především u dětí, může být i průjem. Velmi často pacienti pociťují únavu, bolest v krku, rýmu nebo průjem. Zároveň je ale důležité nezapomínat na to, že u mnoha (některých) pacientů dochází k prodělání covid-19 bez jakýchkoli příznaků. U dětí se onemocnění projevuje velmi podobně jako u dospělých.
Pacientům s covid-19 je nařízena domácí izolace, klidový režim a léčba konkrétních příznaků. Na teplotu a kašel se používají volně prodejné přípravky. Nejčastěji se používají léky na horečku a kašel. Pokud jste starší 65 let nebo trpíte chronickým onemocněním plic, srdce, ledvin a podobně, máme k dispozici velice účinná tabletová antivirotika. Je však potřeba se na svého lékaře obrátit co nejdříve po začátku příznaků, neboť jejich účinnost s délkou trvání nemoci klesá.
Zcela neléčená nemoc s sebou ovšem přináší riziko trvalých následků. V případech horšího průběhu nemoci, kdy covid-19 může vyvolat například závažný zápal plic, je vyžadována hospitalizace, terapie kyslíkem, a v nejtěžších případech napojení na umělou plicní ventilaci. Nejzávažnější průběh nemoci může končit i smrtí. V případě podezření na covid-19 je v současnosti stále důležité, aby pacient využil antigenního testování buď za pomoci samotestovací sady nebo v ordinaci lékaře, případně PCR testy v rámci dostupných odběrových míst a laboratoří.